Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan Medyaya "Uyarı"

  • 23 Ocak 2018 13:33
  • 152
  • 0 Yorum
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan Medyaya "Uyarı"

Türiye’nin Suriye’nin Afrin bölgesine gerçekleştirdiği “Zeytin Dalı Harekatıyla” ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Medyamız başta olmak üzere, tüm kamuoyumuzu bu tür yalan, yanlış, çarpıtma mahiyetindeki provokatif haberlere, görüntülere, dedikodulara karşı dikkatli olmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

Kalın’In Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen güvenlik ve değerlendirme toplantısı sonrası yaptığı yazılı açıklamada öne çıkan unsurlar şunlar:

* Güvenlik Toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, ilgili başbakan yardımcıları, bakanlar ve güvenlik bürokrasisinin katılımıyla yapıldı.

* Operasyon planlandığı şekilde başarıyla yürüyor.”

* “Harekatın askeri boyutuna ilave olarak bölgede yaşayan sivillere yönelik insani yardım çalışmalarının da devam ediyor. Uluslararası toplumu ve uluslararası kuruluşları bilgilendiriliyor.”

“Suriye’nin toprak bütünlüğü için”

* Türkiye'nin öncelikli amacı sınırlarının güvenliğini, vatandaşlarının can ve mal emniyetini sağlamak. Suriye'nin toprak bütünlüğüne olan saygımız da bu operasyonun önemli gerekçeleri arasında. Bu ülkedeki Arap, Türkmen, Kürt kardeşlerimizin huzur, güven ve refah içinde bir Suriye’de yaşayabilmeleri için üzerimize düşenleri yapmayı, komşuluk ve kardeşlik hukukumuzun gereği olarak görüyoruz. “

* “Zeytin Dalı Operasyonu, herhangi bir etnik gruba değil, sadece terör örgütlerine karşı yapılıyor.”

Medyaya uyarı

“ Bu açık gerçeklere rağmen, geçmişte pek çok örneğini gördüğümüz dezenformasyon faaliyetlerinin, Zeytin Dalı Operasyonu'nda da tekrarlandığını üzüntüyle müşahede ediyoruz. Medyamız başta olmak üzere, tüm kamuoyumuzu bu tür yalan, yanlış, çarpıtma mahiyetindeki provokatif haberlere, görüntülere, dedikodulara karşı dikkatli olmaya çağırıyoruz.

* Adli ve idari birimlerimiz, bu tür dezenformasyon faaliyetlerini yakından takip ederek, gerekli müdahaleleri hukuk çerçevesinde süratle ve kararlılıkla yapacaklar.”

Ne olmuştu?

Ankara, İzmir, Muğla, Denizli, Manisa, Kayseri ve Diyarbakır’da Afrin operasyonuyla ilgili sosyal medya paylaşımı yaptığı iddia edilen ve aralarında siyasetçiler, hak savunucuları ve gazetecilerin de olduğu çok sayıda kişi ev baskınlarıyla gözaltına alındı. Bunların arasında gazeteciler Hayri Demir, Nurcan Baysal ve Sibel Hürtaş da var. (EA)

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell