7. Pembe Hayat Kuirfest İstanbul’da Başlıyor

  • 23 Ocak 2018 13:13
  • 159
  • 0 Yorum
7. Pembe Hayat Kuirfest İstanbul’da Başlıyor

7. Pembe Hayat KuirFest, 27-28 Ocak tarihleri arasında dünyanın dört bir yanından kuir yapımları İstanbullu izleyicisiyle buluşturmaya hazırlanıyor.

bianet'in de basın sponsorları arasında yer aldığı KuirFest İstanbul’da Tütün Deposu ile Kadıköy Belediyesi’nin ev sahipliğinde Tasarım Atölyesi Kadıköy ve İDEA Kadıköy’de ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

İlk üç sene Ankara’da düzenlenen festival, dördüncü senesinde hem Ankara hem İstanbul’da düzenlenmiş, beşinci senesinde beş şehri gezmişti.

Festivalde neler var?

Festival bu yıl, dünyanın her köşesinden filmlerin yanı sıra internet dizileri, atölyeler, söyleşi, panel ve partilerle dolu bir program sunuyor.

Dünya festivallerinden ödüllü uzun metraj kurmaca filmler ve belgeseller, sinema tarihinin yönünü değiştiren kült yapımlar ve kısa film seçkileriyle kimlik, ırk, aşk, dostluk, aile, ayrımcılık, direniş, sanat, dönüşüm gibi gündemdeki konuları tartışmaya açıyor.

KuirFest, LGBTİ+ bireylere sanat aracılığıyla ifade kanalları yaratmak üzere başlattığı atölyeler dizisine bu yıl, Kar (2017, Emre Erdoğdu) filmiyle 24. Uluslararası Adana Film Festivali’nde ‘En İyi Kurgu’ ödülünün sahibi olan Ayris Alptekin’in yürüteceği kurgu atölyesiyle devam edecek. Atölyede kurgu yalnızca pratik olarak değil aynı zamanda teorik olarak da ele alınacak. LGBTİ+ sosyal medya fenomenlerinin konuk olacağı ‘Ah Sanal Dünya!’ ise festival takipçilerini heyecanlandıracak bir başka etkinlik olarak göze çarpıyor.

Festival, panel ve söyleşilerle hem LGBTİ+ mücadelesini hem de kuir sinemayı mercek altına alıyor. ‘Sansürün Sınırın Ötesinde: Türkiye ve Ermenistan’da LGBTİ Mücadelesi’ başlıklı panelde, Ermenistan ve Türkiye’de LGBTİ+ aktivizminin geçmişi ve bugünü konuşulacak. Panelin moderasyonunu yazar Karin Karakaşlı üstleniyor.

Etkinlik programı kapsamında ayrıca, toplumsal cinsiyet odaklı hafıza yürüyüşleriyle hem bu ilişkileri daha iyi anlamak hem de şehrin görünür olmayan hafızalarının izini sürmek üzere yola çıkan Cins Adımlar: Toplumsal Cinsiyet ve Hafıza Yürüyüşleri ekibi, sokakları KuirFest için arşınlayacak.

7. KuirFest programı için tıklayın. (ÇT)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell