Basın Sen: Afrika Gazetesi’ne Saldırının Sorumlusu Erdoğan

  • 23 Ocak 2018 12:35
  • 144
  • 0 Yorum
Basın Sen: Afrika Gazetesi’ne Saldırının Sorumlusu Erdoğan

Kuzey Kıbrıs Basın Emekçileri Sendikası (Basın Sen) Afrika gazetesine düzenlenen saldırıya ilişkin basın açıklaması yayımladı.

Sendika Başkanı Ali Kişmir imzasıyla yayımlanan basın açıklamasında bir gazeteye yönelik saldırılar karşısında sessiz kalınmasının mümkün olmadığı vurgulanırken, yaşanan olayların sorumlusu olarak gazeteyi hedef gösterdiği ifade edilen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan gösterildi.

TIKLAYIN - Kuzey Kıbrıs’ta Afrika Gazetesi’ne Saldırı

“Faşist saldırıların Kıbrıs veya bu toplumun kültürü ile bir alakası yoktur” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Erdoğan “Cevap vermeleri lazım” demişti

Afrika gazetesinin manşeti hakkında dün Bursa’da konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, şunları söylemişti:

“Kuzey Kıbrıs'ta bir gazete ahlaksızca bir başlık atmış... 'Türk ordusunu Kıbrıs'tan sonra yeni bir işgal yaptığını' söylüyor. Bu ne ahlaksızlıktır bu ne edepsizliktir.

Ben Kuzey Kıbrıslı kardeşlerime böyle bir durum sergilemek suretiyle Kuzey Kıbrıs'ta onlara cevap vermeleri lazım.

“Erdoğan demokrasimize kara leke sürülmesine neden oldu”

“Afrika Gazetesi’nin önünde sözde ‘tepki’ gerçekte ise ‘linç’ histerisi ile yapılan faşist saldırılar, tıpkı Türkiye’de olduğu gibi Kıbrıs’ta da düşünce özgürlüğünün katledilmek istendiğinin en açık örneğidir.

“Yıllar önce Sivas’ta yaşanan Madımak katliamını andıran ve Kıbrıs’ın tarihinde eşi benzeri görülmemiş olan bu faşist girişimin baş sorumlusu kendi ülkesindeki basın özgürlüğünü demir parmaklıklar ardına göndermiş olan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dır.

“Bursa’da düzenlenen mitingde Afrika Gazetesi’ni hedef gösterip Kıbrıs’ın kuzeyindeki insanları provoke eden Erdoğan, bugün demokrasimize kara bir leke sürülmesine neden olmuştur.

“Sessiz kalabilmemiz mümkün değil”

“Yaşanılan bu olayları kabul edebilmemiz, bu olaylar sırasında gözü dönmüş kişilerin basın emekçilerine gerçekleştirdiği saldırıları görmezden gelebilmemiz ve hukukun üstünlüğünün ayaklar altına alınmasına sessiz kalabilmemiz mümkün değildir.

“Belediye başkanı çalışanları gazete taşlamaya götürdü”

“Özellikle bu toplumun vergileri ile ayakta duran 28 belediyemizden bir tanesi olan Büyükkonuk Belediyesi’nin başında bulunan kişinin sırf Türkiye’deki iktidara yaranmak ve buradaki Türkiye kökenli insanlarımızdan oy kapabilmek için belediye çalışanlarına iş bıraktırması ve bu çalışanları Lefkoşa’ya getirip bir gazeteyi taşlatması demokrasi tarihimizdeki en büyük utançlardan bir tanesi olarak yerini alacak ve her daim bu şekilde hatırlanacaktır.

“Bugün resmen ‘İşgal ettik’ mesajı verildi”

“Bugün bu ülkenin demokrasisi ve hukukun üstünlüğü için kara bir gündür. ‘Anavatanımız’ bahanesinin arkasına saklanarak yapılanları kabullenebilmemiz mümkün değildir.

“Bu ülkenin meclisinin damına bir başka ülkenin veya halkın simgesi olan bir bayrakla çıkılıp resmen ‘İşgal ettik’ mesajı verilmiştir.

“Özellikle yaşanılan olaylar sırasında güvenlik güçlerinin bu kadar etkisiz kalması kafalarda büyük soru işaretleri yaratmıştır.

“Bugün ne yazık ki çoğunluk, azınlığa gözdağı vermiştir ve  ‘Bu ülkenin sahibi biziz’ denilmiştir.

“Saldırganlara soruşturma başlatılacak mı?”

“Buradan polisimize ve yargımıza soruyoruz. Bugün Afrika Gazetesi’ni taşlayanlar, camlarını kıranlar, binanın içerisine girenler, meclisin damına çıkıp yabancı bayraklar sallayanlar, kısacası Anayasamıza ve yasalarımıza aykırı bir şekilde davranan bu kişiler hakkında soruşturma başlatılacak mı?

“Bu şahısların tümü kamera ve fotoğraf makineleri tarafından kayıt altına alınmıştır. Bu kişiler tespit edilip haklarında gerekli hukuki işlemler yapılacak mı?

“Bizim anavatanımız ya da yavruvatanımız yok; vatanımız Kıbrıs”

“Değerli toplumumuz, şu iyi bilinmelidir ki, bizlerin ‘Anavatanı’ veya ‘Yavruvatanı’  yoktur.  Bizlerin tek bir vatanı vardır, o da Kıbrıs’tır.

“Faşist saldırıların Kıbrıs veya bu toplumun kültürü ile bir alakası yoktur.

“Yaşanılan bu olaylardan sonra siyasilerin basında laf kalabalığı yaratması değil,  duruşlarını net bir şekilde belirleyen çok daha net ve sert açıklamalar yapması gerekmektedir.” (EKN)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell