ABD: Türkiye'nin Operasyonu IŞİD Karşıtı Çabanın Dikkatini Dağıtıyor

  • 23 Ocak 2018 11:11
  • 112
  • 0 Yorum
ABD: Türkiye'nin Operasyonu IŞİD Karşıtı Çabanın Dikkatini Dağıtıyor

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

Türkiye'nin Afrin'e yönelik harekatıyla ilgili ABD'den yaklaşık 10'ar saat arayla ardı ardına iki açıklama geldi. ABD Savunma Bakanı Jim Mattis'ten gelen son açıklamada ''Türkiye'nin Suriye'deki operasyonları, IŞİD'in yenilmesinin garantiye alınması çabalarından dikkati dağıtıyor'' ifadelirin kullandı.

ABD Savunma Bakanı, Türkiye'nin operasyonunun IŞİD'le savaşı sekteye uğrattığı uyarısı yaptı. IŞİD'in yenilgiye uğratılmasına yönelik uluslararasıçabalara odaklanılması gerekirken Afrin operasyonunun dikkati dağıttığını öne süren Mattis, Afrin'de ve Suriye'nin başka yerlerinde insani krizi daha kötüleştirme riski yarattığını da belirtti. 

Sınırları içinde PKK ile mücadele eden Türkiye'nin güvenlik endişelerini ABD'nin anladığını ve paylaştığını söyleyen Pentagon şefi, ancak Afrin'de şiddetin baş göstermesinden IŞİD'in faydalanabileceğini savundu.

Beyaz Saray: Türkiye'nin itidalli davranmasını istiyoruz

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders ise TSİ ile dün gece yarısı yaptığı basın toplantısında, Türkiye'den itidalli davranmasını istedi.

Sözcü, Afrin'deki operasyonun mevcut insani krizi daha da kötüleştireceğini ve hali hazırda istikrarlı olan bir bölgedeki istikrarı bozacağını söyledi. Türkiye'den hem askeri operasyonları hem de söylemleri konusunda itidalli davranmasını istiyoruz diyen Sanders operasyonun kapsam ve süresinin de dar tutulmasını talep etti; insani yardımların devam ettirilmesi ve sivillere zarar verilmemesini gerektiğini söyledi.

Sanders, operasyonun IŞİD'i kalıcı yenilgiye uğratmaya yönelik uluslararası çabalardan dikkatleri dağıttığı, bunun, IŞİD ve El Kaide tarafından ikmal ve barınak imkanı yaratmak için kullanılabileceği uyarısında bulundu.

Tüm tarafları IŞİD'i yenilgiye uğratma, Suriye'de gerilimi azaltma ve krize çözüm bulma, masum sivilleri koruma hedefine odaklanmaya devam etmeye çağırdıklarını belirten Sanders, Türkiye'nin meşru güvenlik kaygılarını duyuyor ve ciddiye alıyoruz. NATO müttefiki Türkiye'yle birlikte çalışmaya bağlıyız ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu: Yanımızda değilseniz karşımıza da çıkmayın

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Irak seyahati dönüşünde gazetecilere açıklamada bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile görüşmesinde Tillerson'un Arkadaşlarımızın verdiği bilgiye göre Türkiye'ye roket falan atmamışlar dediğini belirten Çavuşoğlu, Tillerson'a verdiği yanıtı şöyle anlattı:

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson telefon görüşmesinde dedi ki; 'Arkadaşlarımızın verdiği bilgiye göre Türkiye'ye roket falan atmamışlar'. Ben de dedim ki 'Biz kendi arkadaşlarımızdan aldığımız bilgiyi dikkate alırız.' Şunu da söyledim. Fırat Kalkanı operasyonu sırasında YPG size 'Rakka'ya girmeyiz, sizinle işbirliği yapmayız' diyordu. Şimdi de benzer bir şey yapıyorlar. 'Lütfen onların ağzıyla bizimle konuşmayın' dedim. Biz ABD'ye diyoruz ki, 'Yanımızda değilseniz gölge etmeyin, karşımıza da çıkmayın'.

Menbiç'teki teröristler sürekli taciz ateşi yapıyor. Özgür Suriye Ordusu'na, Fırat Kalkanı bölgesindeki askerlerimize saldırıda bulunuyorlar. Eğer ABD bunu durduramıyorsa biz oradayız ve durduracağız. Bu konuda da kimseden korkmayız, kararlıyız. Öleceksek bir kere ölürüz. (PT) 

*Kaynak: Sputnik, Reuters, Voice of America, AA

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell