HDP Grup Başkanvekili Yıldırım: Bu Savaşa Karşı Durmamız Gerekiyor

  • 22 Ocak 2018 12:49
  • 144
  • 0 Yorum
HDP Grup Başkanvekili Yıldırım: Bu Savaşa Karşı Durmamız Gerekiyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında Afrin operasyonuna dair açıklamalarda bulundu.

“Bugün artık Meclis’teki tek barış isteyen parti HDP’dir” diyen Yıldırım “Bizim kimseye HDP’ye destek olun, HDP’li olun çağrımız yok. Barış politikalarına destek olun çağrısı yapıyoruz” ifadelerinde bulundu.

“Efrîn’de sadece Kürtler yok”

Yıldırım’ın açıklamasında öne çıkan ifadeler şöyle:

“Efrîn, beş yıl önceye kadar bugünkü nüfusunun sadece beşte birini barındırıyordu. Ancak Suriye savaşı patlak verdiği andan itibaren çatışmaların olmadığı, istikrarın en fazla sağlandığı ve bu istikrar nedeniyle göç alarak nüfusunu dörde katlamış bir kenttir.

“Efrîn’de sadece Kürtler yoktur. Bayırbucak’tan gelen Türkmenler vardır, İdlib’den gelen Araplar vardır, Şiiler, Hristiyanlar, Sünniler vardır.

“Ortada vatan savunması yok”

Bütün yalanlara rağmen Efrîn’den ve Rojava’dan Türkiye’ye atılmış bir çakıl taşı yok. Yarın bir gün gene gecekondularda, barakalarda Türk bayrağı asılan cenazeler, taziyeler düzenlenirse sorumlusu siyasi iktidar olacaktır. Bir de onun kuyruğundaki stepne görevindeki muhalefet görünümlü iktidar yedekleri olacaktır. 

“Neymiş vatan savunmasıymış. Yedi yılda ne zaman Suriye Kürtlerinden Türkiye’ye yönelik bir saldırı oldu da siz vatan savunması yapıyorsunuz? Ortada vatan savunması falan yok. Bu tümüyle safsata. Son iki haftadır Reyhanlı’ya, Kilis’e düşen bombalardan bahsediliyor. MİT Müsteşarının katıldığı toplantının tapeleri hala hafızalarda. Ne demişti MİT Müsteşarı, 'birkaç roket atar, oraya girmenin gerekçesi yaparız'. Ortada ne vatan savunması ne de beka sorunu var. Bir şey var, o da iktidarın kendi koltuğunu kaybetme korkusu.

“Bu savaşa neden ihtiyaç duyuldu? Türkiye’yi rahatsız eden onca olay olduğunda oraya girmeyi düşünmeyenler; ne oldu da böyle bir yola başvurmayı düşündüler? Bayırbucak Türkmenleri Rusya tarafından katledilirken neden böyle bir şey akıllarına gelmedi? IŞİD bombaları Ankara’da, Antep’te, Sultanahmet’te patlarken neden böyle bir şey aklınıza gelmedi? IŞİD bombaları Türkiye’de patlarken böyle bir şey aklınıza gelmedi de IŞİD’in gücü bölgede kırıldıktan sonra mı aklınıza geldi?

O zaman iyi kötü bir karşılığınız vardı. Ama bugün meşruiyetiniz giderek azalıyor. İç siyasette sıkışmışlığı yaşadığınız bir dönemde küçük muhalefeti, ana muhalefeti yedeklemişsiniz, savaş tamtamları çalarak bu ülkenin yoksul evlatlarını amacı belirsiz bir savaşa sürüyorsunuz.

“Barışa saldırı var”

“Evet, bu ülkede bir tehdit ve saldırı var. Neye saldırı var? Barışa ve barışseverlere tehdit ve saldırı var. Düşünce özgürlüğüne saldırı var. Yazı yazma, siyaset yapma özgürlüğü yok; saldırı altında. Hukuk saldırı altında.

“Bu ülkede barışseverlerin çabaları terörizme eşdeğer görünüyor. Barış talep etmek, sosyal medya kullanmak ne zamandan beri ‘teröre destek' oldu?

“Dün Başbakan Binali Yıldırım, 15 maddede basın kuruluşlarına neler söyledi? ‘İktidarı rahatsız edecek haberler yapmayın’ diye basını andıçladı. Basın tehdit altında.

“Bugün sadece Diyarbakır’da sosyal medyada barış talep eden paylaşımlar sebebiyle onlarca kişi gözaltına alındı. Gazeteci Nurcan Baysal, insan hakları aktivisti Sıtkı Zilan’ın evlerinin kapıları kırıldı, gözaltına alındılar.

“Meclis’teki tek barış isteyen parti HDP”

“Bugün artık Meclis’teki tek barış isteyen parti HDP’dir. Diğer partiler içinde bireysel olarak barış isteyen değerli siyasetçiler vardır ama bireydirler.

“CHP ve AKP içindeki barışseverlere, demokratlara, Alevilere, kadınlara, gençlere, emekçilere sesleniyoruz. Kendi geleceğini bu savaşta görmeyen tüm halklara sesleniyoruz. Bu işgale hayır deyin. Burada gelecek vardır, ekmek vardır, iş vardır, burada onur ve barış vardır. Bu savaşa karşı durmamız gerekiyor. Desteklememiz daha fazla enflasyon, daha fazla dışa bağımlılık, daha fazla işsizlik anlamına gelmektedir. Bizim kimseye HDP’ye destek olun, HDP’li olun çağrımız yok. Barış politikalarına destek olun çağrısı yapıyoruz.

“Eğer AKP içindeki Kürtler biraz olsun Kürtlerin haklarını elde etmesini düşünüyorlarsa çıksınlar rahatsızlıklarını ifade etsinler.

“İkinci Yenikapı hayalkırıklığı yaşayacaksın Kılıçdaroğlu”

“Muhalif görünümlü iktidar yedeği partilere bu ülke insanlarının karnı tok. Muhalif görünümlü iktidar yedeği partiler ve savaş çığırtkanlığı yapan partilerin bu ülkenin geleceğine katkı sunamaz. 

“Onlar şimdi bu saatlerde AKP Genel Başkan Yardımcısı Binali Yıldırım ile görüşüyor. İkinci Yenikapı hayalkırıklığı yaşayacaksın ey Kılıçdaroğlu. Bugünkü ziyaretin sana yol, su, elektrik olarak geri dönecek. Çünkü sen barış için orada değilsin, insanların ekmeği, işi için orada değilsin. Savaş için, kan için oradasın. İkinci Yenikapı hayal kırıklığı yaşayacaksın ama çok geç olacak.

“Barış politikalarına katkı sunun”

“Muhalefet partisi ve iktidar partisi içindeki tüm  vicdanlı dindarlara, sosyal demokratlara, liberallere sesleniyoruz: Gün bugündür. Bugün sadece HDP barış partisi olarak kalmışsa da biz HDP’li olun demiyoruz, HDP’nin barış politikalarına katkı sunun. Bu savaş cinsel istismarın, ekonomik krizin, AYM üzerindeki baskının, batan bankaların maskesi yapılıyor. Bir savaş ile bin ayıp örtülüyor. 

“Bu savaşın müsebbipleri er geç bağımsız yargı önünde hesap verecektir. Bu ülkenin geleceğine ve birlikte yaşama inancımızı yitirmedik. Bu ülkeye, bu topraklara barışı armağan edeceğiz. (BK)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell