İran'dan Afrin Eleştirisi: Türkiye Suriye'nin Toprak Bütünlüğüne Saygı Göstermeli

  • 21 Ocak 2018 16:46
  • 157
  • 0 Yorum
İran'dan Afrin Eleştirisi: Türkiye Suriye'nin Toprak Bütünlüğüne Saygı Göstermeli

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, “İran, Suriye’nin toprak bütünlüğü ve milli egemenliğine saygıya ve o ülkedeki insani krizin derinleşmemesi ve masum halkın korunmasına ciddi şekilde vurgu yapmaktadır” dedi.

İran'ın resmi ajansı IRNA'nın haberine göre, Kasımi, Türkiye'nin Afrin'e yönelik başlattığı “Zeytin Dalı Harekatını” değerlendirdi. Kasımi, ''İran, Afrin’deki olayları yakından ve kaygı ile izlemektedir’’ dedi.

Afrin krizi savaşı alevlendirebilir

“İran, operasyonun hemen sonlanmasını ve Türkiye ile Suriye sınır bölgesinde krizin genişleyip derinleşmesinin önüne geçilmesini istemektedir” diyen Kasımi, “Afrin’deki krizin devam etmesi Suriye’nin Kuzey kesimlerinde tekfirci teröristlerin güçlenmesine sebep olup o ülkedeki savaşı alevlendirebilir” dedi.

Kasımi “özellikle garantör olan Türkiye”yi belirterek tüm ülkelerden Suriye'deki çatışmanın siyasi çözümü için Astana sürecine bağlı kalmasını ve “yapıcı rolüne” devam etmesini istediklerini belirtti.

Astana sürecine sebat edilmeli

Krizin nedeninin ABD ve İsrail'in tutumu olduğunu söyleyen Kasımi şunları ekledi:

“Amerika ve tekfirci- terörist müttefikleri Suriye’nin yasal hükümetinin istememesine rağmen Suriye topraklarındaki gayrı meşru ve yasal olmayan varlıklarına devam etmeleri sürece Suriye’de insani kriz devam edecektir.

“Dünya’daki tüm sorumluluk sahibi ülkelerden özelikle Suriye komşularından beklentimiz, bölge dışı güçlerin gayrı meşru varlıklarının güçlenmesi ve terörist gurupların teşvikine sebep olabilecek eylemlerden kaçınmaları ve Suriye meselesinin siyasi ve barışçıl yollardan çözümüne ve Astana sürecine sebat etmeleridir.”

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell