5 Özgür Gündem Nöbetçi Yayın Yönetmenine Ertelemesiz Hapis

  • 16 Ocak 2018 08:48
  • 335
  • 0 Yorum
5 Özgür Gündem Nöbetçi Yayın Yönetmenine Ertelemesiz Hapis

Haberin Kürtçesi için tıklayın

675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’nin Nöbetçi Genel Yönetmenliği kampanyasına katılan gazeteciler Ayşe Düzkan ve Ragıp Duran ile gazete yazarları Mehmet Ali Çelebi, Hüseyin Bektaş, Özgür Gündem eski Eş Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Aykol yargılandığı davada mahkeme kararını açıkladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, beş gazeteciye Terörle Mücadele Kanunu/nun 7/2 maddesinde yer alan Örgüt propagandası yapmak suçlamasıyla ceza verdi.

Hüseyin Aykol'a verdiği iki yıllık cezayı eylemi basın yolu ile işlediği ve zincirleme gerçekleştirdiği iddiasıyla arttırım yaparak üç yıl 9 ay, Hüseyin Bektaş, Mehmet Ali Çelebi, Ayşe Düzkan ve Ragıp Duran'a ise birere yıl verdiği cezayı eylemini basın yolu ile işledikleri gerekçesiyle arttırarak birer yıl altışar ay hapis cezası verdi. 

İndirim yok, erteleme yok

Mahkeme gazetecilerin “Duruşmadaki davranışları ve yeterli pişmanlık göstermemiş olmaları” gerekçesiyle “Takdiri indirim” uygulanmasına yer olmadığına karar verdi. Ancak sanıklardan Ragıp Duran duruşmalara katılmamıştı. Mahkeme, cezalarda ertelemeye gitmedi.

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre, sanık gazetecilerin katılmadığı duruşmada avukatları hazır bulundu. Avukatlar dosyanın İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen dava ile birleştirilerek, yeniden hukuki değerlendirilme yapılması ile savunma için süre taleplerinde bulundu. Mahkeme heyeti, avukatların taleplerini reddetti.

Savcı Ömer Karakaya 9 Mayıs 2017'de sunduğu esas hakkındaki mütalaasında gazetenin eski Eş Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Aykol için “Terörle mücadelede yer alanları hedef göstermek” gerekçesi ile 3 yıla kadar, “Örgüt propagandası yapmak” gerekçesi ile 13 yıla kadar, gazeteciler Ragıp Duran, Mehmet Ali Çelebi, Hüseyin Bektaş ve Ayşe Düzkan için ise, “Örgüt propagandası yapmak” gerekçesi ile herbirine 7 buçuk yıl ceza talebinde bulunmuştu.

Mahkeme heyeti şu isimlerden oluşuyordu: 

Başkan: Fahrettin Düzalan

Üyeler: Kadir Karakoç, Dr. Abdullah Ok

Savcı: Cem Üstündağ

Özgür Gündem yargılamaları

Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği kampanyası 3 Mayıs 2016'da başladı. 7 Ağustos 2016'da sona erdi.

Kampanyaya katılan 56 nöbetçi yayın yönetmeninden 50’sine soruşturma açıldı, 11 takipsizlikle sonuçlandı, 38 dosya davaya dönüştü.

38 nöbetçi yayın yönetmeni 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 7/2 maddesi (Terör örgütü propagandası yapmak) ve 6/2. maddesini (Terör örgütlerinin bildiri veya açıklamalarını basma veya yayınlamak) ihlalden yargılanıyor.

Takipsizlik kararı verilenler

İhsan Eliaçık, Melda Onur, Sebahat Tuncel, Ahmet Abakay, Eşber Yağmurdereli, Hasip Kaplan, Işın Eliçin, Kemal Can, Mustafa Sönmez, Melda Onur, Uğur Karadaş.

Dava açılanlar

A. Kumru Başer, Ahmet Nesin, Ayşe Batumlu, Ayşe Düzkan, Beyza Üstün, Can Dündar, Celal Başlangıç, Celalettin Can, Cengiz Baysoy, Çilem Küçükkkeleş, Derya Okatan, Dicle Anter, Erol Önderoğlu, Ertuğrul Mavioğlu, Faruk Balıkçı, Faruk Eren, Fehim Işık, Hüseyin Tahmaz, Hakkı Boltan, Hasan Cemal, Hasan Hayri Şanlı, İbrahim Bodur, İhsan Çaralan, Julide Kural, Murat Çelikkan, Murat Uyurkulak, Nadire Mater, Necmiye Alpay, Nevin Erdemir, Öncü Akgül, Ragıp Duran, Said Sefa, Şanar Yurdatapan, Şebnem Korur Fincancı, Tuğrul Eryılmaz, Veysi Altay, Yıldırım Türker.

* Deniz Türkali hakkındaki dava soruşturma süresinin zamanaşımına uğramasından ötürü düştü. 

* Kampanya döneminde görev yapan eski Özgür Gündem Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Aykol ile gazete yazarları Mehmet Ali Çelebi ve Hüseyin Bektaş'ın davaları Düzkan, Duran ve Çelebi'nin davalarıyla birleştirildi.

38 nöbetçi yayın yönetmeni 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 7/2 maddesi (Terör örgütü propagandası yapmak) ve 6. maddesini (Terör örgütlerinin bildiri veya açıklamalarını basma veya yayınlamak) ihlalden yargılanıyor.

3 yazara da dava açıldı

Celal Başlangıç'ın yayın yönetmenliğinde yayımlanan bir yazıdan dolayı Ömer Ağın, Cengiz Baysoy'un yayın yönetmenliğinde yayımlanan bir yazıdan dolayı İmam Canpolat, Jülide Kural'ın yayın yönetmenliğinde yayımlanan bir makaleden dolayı da İlham Bakır hakkında da dava açıldı.

* Nöbetçi yayın yönetmenlerinden Erol Önderoğlu, Ahmet Nesin ve Şebnem Korur Fincancı 20 Haziran 2016’da tutuklandı, 10 gün sonra serbest bırakıldılar.

62 bin TL ve 220 ay 15 gün hapis

Şanar Yurdatapan, İbrahim Bodur, Cengiz Baysoy, İmam Canpolat, Çilem Küçükkeleş, Nadire Mater, Yıldırım Türker, Hasan Cemal, Faruk Balıkçı, Dicle Anter, Derya Okatan, Kumru Başer, Ayşe Batumlu, Jülide Kural, İlham Bakır, Murat Uyurkulak, Murat Çelikkan ve Beyza Üstün'ün davaları karara bağlandı.

Çelikkan'ın 18 ay, Canpolat'ın 15 ay hapsi ertelenmedi

18 kişi için toplam 62 bin TL ve 187 ay 15 gün hapis cezası verildi, Canpolat ve Çelikkan dışındaki cezalar ertelendi.

Kızılkaya dosyaları

Özgür Gündem soruşturması kapsamında açılan 38 davanın hepsinde gazetenin Sorumlu Yazıişleri Müdürü İnan Kızılkaya da sanık. Kızılkaya'nın dosyaları nöbetçi genel yayın yönetmenleri ile yargılandığı davalarda ayrıldı, İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Özgür Gündem ana davası ile birleştiriliyor.

Özgür Gündem Ana Davası

Ana davada Özgür Gündem Yayın Danışma Kurulu Üyeleri, yönetici ve yazarları olan Necmiye Alpay, Aslı Erdoğan, Ragıp Zarakolu, Filiz Koçali, Eren Keskin, Zana Kaya, İnan Kızılkaya, Kemal Sancılı ve Bilge Oykut tutuksuz yargılanıyor. 

(BK)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell