Yerel Mahkeme AYM’nin Şahin Alpay’a Tahliye Talebini Reddetti

  • 12 Ocak 2018 18:34
  • 113
  • 0 Yorum
Yerel Mahkeme AYM’nin Şahin Alpay’a Tahliye Talebini Reddetti

Kapatılan Zaman gazetesinin yazarı Şahin Alpay’ın, Anayasa Mahkemesinin (AYM) tutukluluk nedeniyle hak ihlaline uğradığı yönündeki kararının ardından yaptığı tahliye başvurusu İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildi.

Mahkeme, AYM kararının tebliğ edilmediğini ve karar ulaştıktan sonra yeniden değerlendirme yapılacağını belirtti.

Tahliye kararı verilmesi talep edildi

Doğan Haber Ajansı’nın (DHA) geçtiği bilgiye göre, Şahin Alpay’ın avukatı Aynur Tuncel Yazgan tarafından mahkemeye sunulan dilekçede, şu ifadelere yer verildi:

“Anayasa Mahkemesi içtüzüğünün 58. maddesine göre Genel Kurul kararlarından yalnızca iptal ve itiraz başvurularına ilişkin olanlarının Resmi Gazete’de yayımlanma zorunluluğu vardır.

“Diğer kararların hangilerinin Resmî Gazete’de yayımlanacağına Başkanlıkça karar verilir.

“Dolayısıyla 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Anayasa Mahkemesi Başkanlığı yerine geçerek ihlale ilişkin kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasından sonra hüküm ve sonuç doğuracağına karar vermesi düşünülemez.”

Dilekçede, Şahin Alpay hakkında verilen tutukluluğun devamına ilişkin kararın kaldırılarak, AYM kararı dikkate alınarak tahliye kararı verilmesini talep etti.

TIKLAYIN - “AYM Kararı Bugün de Uygulanmazsa, Sonu Siyasi Krize Varır”

TIKLAYIN - Hukukçu ve Siyasetçiler: İki Gazeteci de Derhal Tahliye Edilmeli

“AYM delil değerlendirmesi yapamaz”

T24’ten Gonca Tokyol’un haberine göre mahkeme, AYM’nin “yetki gaspı” yaptığını öne sürerek AYM’nin tahliye talebini yerine getirmenin kanunen mümkün olmadığını belirtti.

13. Ağır Ceza Mahkemesi, “Tutuklama veya tutukluluğun devamına ilişkin kararlarda gerekçe yazılırsa ihsas-ı rey (karardan önce görüş belli etme) söz konusu olduğunu” ileri sürerek “ihsas-ı rey yasağını çiğnemeye yol açacak talebin yerine getirilmesinin kanunen mümkün olmadığı” yönünde hüküm verdi.

Mahkemenin kararında, AYM’nin internet sitesinde yayınladığı gerekçeli kararın ve sanık müdafilerinin dilekçesinin resen incelendiği belirtilerek, “Anayasa Mahkemesi, hangi nedenle olursa olun yerel mahkemelerin yerine geçecek ‘delil değerlendirmesi’ ve ‘yerindelik incelemesi’ yapamaz dendi. 

TIKLAYIN - Bozdağ: AYM Yasaların Çizdiği Sınırları Aştı

“Takdir yetkisi mahkememizin”

Yine T24’te yer alan habere göre, 13. Ağır Ceza Mahkemesi tahliye talebinin reddinde özetle şu ifadelere de yer verdi:

“AYM, kendini mahkememiz yerine koyarak özetle, ‘Dosyadaki delillerin tutukluluk için yeterli olmadığına’ karar vermiştir.

“Hatta AYM’nin gerekçesi dikkatli okunduğunda 140. paragrafta sanığın yayımladığı yazılar haricinde herhangi bir somut olgunun dosyada olmadığı ifade edilmiştir. Bu tespit dikkate alındığında mahkememiz sadece sanığın tahliyesine değil, beraatine de karar vermek gerekir.

“AYM’nin böyle bir hak ve yetkisi yoktur. Dosyada tutukluluk halinin devamını gerektirir olguların olup olmadığını takdir yetkisi mahkememize aittir.

“Tutukluluğa itiraz halinde istisnai olarak itiraz mercileri ve ayrıca karara itiraz halinde Bölge Adliye Mahkemeleri ve temyiz halinde de bu yetki Yargıtay’a aittir.

“AYM’nin dosyamızın esasına girerek karar vermesi, ‘görev gaspı’ niteliğindedir.

“AYM’nin bağlayıcı nitelikteki kararları, Anayasa’ya ve kendi kuruluş kanununa uygun olarak verdiği kararlar içindir, bunun haricinde yasalar ile kendisine tanınan sınırların dışına çıkarak ve hatta açıkça yasak konulan alanlara müdahale ederek vermiş olduğu kararlar için ‘kesin ve bağlayıcı’ olduğundan söz edilemez.”

Ne olmuştu?

Anayasa Mahkemesi (AYM) tutuklu gazeteciler Şahin Alpay, Mehmet Altan ve dokuz ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen Turhan Günay'ın bireysel başvurularında hak ihlali kararı vermiş ve Altan ile Alpay'ın tahliyelerine hükmetmişti.

AYM'nin “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı” ve “ifade ve basın özgürlüklerinin” ihlal edildiği yönünde karar verdiği gazeteci Şahin Alpay için 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Mehmet Altan için 26. Ağır Ceza Mahkemesi tutukluluğun devamına karar verdi.

Şahin Alpay, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 27 Temmuz 2016'daki ilk gözaltı dalgasında gözaltına alındı. O zamandan beri tutukluydu.

Mehmet Altan ise 27 Temmuz 2016'daki ilk gözaltı dalgasında gözaltına alınmış ve 22 Eylül’de tutuklanmıştı.

Alpay Zaman davasında, Altan ise darbe girişimi medya davasında tutuklu olarak yargılanıyordu. (EKN)

TIKLAYIN - Mahkemeler AYM Kararına Uymadı, Şahin Alpay ve Mehmet Altan Tahliye Edilmedi 

TIKLAYIN - AYM Şahin Alpay ve Mehmet Altan İçin Tahliyeye Hükmetti

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell