biamag'da Bu Hafta

  • 12 Ocak 2018 14:07
  • 98
  • 0 Yorum
biamag'da Bu Hafta

Çiçek Tahaoğlu editörlüğünde hazırlanan bu haftaki biamag'da:

* Püren Mutlutürk Meral, Tayfun Atay'ın Çin İşi Japon İşi: Cinsiyet ve Cinsellik Üzerine Antropolojik Değiniler kitabını yazdı.

* Filiz Gazi, Hasip Kaplan’ın HDP’nin yeni eşbaşkanının Kürt olması gerektiğine ilişkin sözlerinin üzerine çıkan tartışmadan yola çıkarak, Barış Ünlü’nün Dipnot Yayınları’ndan çıkan Türklük Sözleşmesi (Oluşumu, İşleyişi ve Krizi) kitabını yazdı.

* Şeyhmus Diken, Nibek Genç’in cezaevinde yazdığı Mısır Koçanlarını Kızartan Koku kitabını yazdı.

* Murat Türker, Nazilerin propaganda filmlerini, “Hitler'in Hollywood'u” belgeselini ve “yanılsamalarının tutarlılığına bağlanan” kitleleri yazdı.

* Jonathan Cook’un, Batı Şeria’da ailesinin evinin avlusunu terk etmeyi reddeden iki ağır silahlı İsrail askerini tokatladığı için tutuklanan, olayı videoya çeken annesi de gözaltına tutulan Ahed Tamimi’yi anlattığı yazıyı, Eda Canımana bianet için Türkçeleştirdi.

* Pınar Tarcan, Şiddetsiz İletişim Süreci'ni geliştirmiş olan ABD'li psikolog Marshall Rosenberg'in metotlarını Türkiye'ye getiren Vivet Alevi ile söyleşti.

* Seda Akço ve Bürge Akbulut, babaları tarafından öldürülen çocukları ve olaya “aileiçi dram” olarak adlandırarak sorumluluğunu yerine getirmeyen yetkilileri yazdı.

* Beyza Kural’ın açlık grevindeki eğitimciler Nuriye Gülmen, Semih Özakça ve Esra Özakça ile açlık grevinin 307. günde yaptığı röportajın videosunu yayınlıyoruz.

* Pınar Tarcan, RUMVADER'in Türkiye'de yaşayan genç kuşakları azınlık halklarla tanıştırmayı hedefleyen deneysel projesi Yanyana hakkında yazdı. 

* Bahar Akpınar, Münir Özkul'dan Radyo-yu Hümayun’a uzanan hikayeyi yazdı.

* Le Monde’da yayınlanan ve Catherine Deneuve’ün de aralarında bulunduğu 100 kadının imzaladığı “Cinsel özgürlük için vazgeçilmez olan sataşma özgürlüğünü savunuyoruz” bildirisiyle ilgili 5Harfliler’de yayınlanan değerlendirme yazısını yayınlıyoruz. (ÇT)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell