Başbakan Yıldırım: Mücadeleyi Zaafa Uğratacak Karar Alınmamalı

  • 12 Ocak 2018 11:48
  • 126
  • 0 Yorum
Başbakan Yıldırım: Mücadeleyi Zaafa Uğratacak Karar Alınmamalı

Başbakan Binali Yıldırım, Anayasa Mahkemesi'nin Şahin Alpay ve Mehmet Altan kararına ve mahkemenin bu kararı uygulamasına dair açıklama yaptı.

Dosyanın içeriğini kendisinin bilmediğini söyleyen Yıldırım, kararlara yorum yapılarak mahkemelerin “hırpalanmaması gerektiğini” ifade etti.

“Mahkemelerin itibarını azaltmak doğru değil”

Binali Yıldırım’ın gazetecilere yaptığı açıklama şöyle:

“AYM’ye bireysel başvuru hakkını bizim hükümetlerimiz getirdi. Dolayısıyla hukuk alanında hak arama konusunda en büyük reformlarımızdan birisi. Hukuk yolları tükenmiş hak kaybına uğramış olanların müracaatları burada değerlendirilmektedir.

“Mutlaka alınan kararlar bir kesimi mutlu eder, bir kesimi mutsuz eder. Bu gayet doğal bir şey. Yargılamada da mahkum olan var, beraat olan var ancak her karar üzerinden mahkemelerimizi alıp hırpalamak, onları keselemek, itibarını azaltmak doğru bir şey değildir. Türkiye'de hak arama yolları açıktır.

“AYM’nin kararını beğeniriz beğenmeyiz. Bunun incelenmesi değerlendirmesi ayrı bir şeydir. Ancak takdir edersiniz ki ilk derece mahkemesi dosyaya hakimdir. Dosyanın içeriğini biz de AYM de bilmiyor. Doğru kararı verecek olan birinci derece mahkemedir.

“AYM’nin gerekçeli kararının beklenmesi istenmiştir. Gerekçeli karar da yayınlanmış. Görülen bir şey var. Burada verilen kararın iddianame sürecine kadar olan işlemlerle ilgilidir. İddianame ve sonrasındaki durumlarda mahkemenin yargılama hakkı saklıdır.

“Bizim idare olarak beklentimiz, FETÖ ile mücadelenin zaafa uğramasına sebep olacak veya böyle anlaşılacak kararları almamalarıdır. Alınan karalar bir kesimi mutlu eder bir kesimi mutsuz eder. Her kararın üzerinde mahkemeleri hırpalamak doğru bir şey değildir.”

Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, dün, tutuklu gazeteciler Mehmet Altan ve Şahin Alpay’ın, “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı” ve “ifade ve basın özgürlüklerinin” ihlal edildiğine 6’ya karşı 11 oyla karar verdi. AYM, Altan’a ayrıca 20 bin lira manevi tazminat ödenmesine de hükmetti. AYM, 9 ay tutukluluktan sonra tahliye edilen gazeteci Turhan Günay’ın ise “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının” ihlal edildiğine karar verdi.

Ancak Altan ile Alpay’ın yargılandığı 13. ve 26. ağır ceza mahkemeleri, “gerekçeli kararın kendilerine ulaşmadığı” ve “AYM tedbir kararı almadığı” iddialarıyla tutukluluğun devamına kararı verdi. (AS)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell