HDP’li Leyla Zana’nın Vekilliği Düşürüldü

  • 12 Ocak 2018 06:56
  • 92
  • 0 Yorum
HDP’li Leyla Zana’nın Vekilliği Düşürüldü

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ağrı Milletvekili Leyla Zana’nın milletvekilliği “devamsızlık” nedeniyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda düşürüldü.

Genel Kurul’da Zana'nın birinci yasama yılı ile ikinci yasama yılı 1 Ekim 2016 ile 30 Nisan 2017 tarihleri arasında 212 birleşime katılmaması nedeniyle milletvekilliğinin düşürülmesiyle ilgili oylama yapıldı.

Oylamaya 324 milletvekili katıldı. Üye tamsayısının salt çoğunluğu olan 276'nın üzerinde oy, yani 302 kabul, 22 ret oyu verildi.

Oylamanın ardından TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, Zana'nın milletvekilliğinin düşürüldüğünü açıkladı.

HDP Genel Kurul’u terk etti

Oylamanın ardından HDP milletvekilleri Meclis Genel Kurulu’nu terk etti.

Genel Kurul’dan ayrılmadan önce konuya ilişkin ilk değerlendirmeleri HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu ve HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar yaptı.

Kerestecioğlu: Meclis adına utanç vericidir

“Bu Meclis’te 6. kez milletvekilliği düşürülüyor. Leyla Zana böyle kabul - ret oylarına sığacak bir şahsiyet değil.

“O sonsuza kadar Türkiye’de vekildir. 24 yıl sonra onun vekilliğini düşürmek AKP iktidarına nasip oldu. Bu Meclis adına utanç vericidir.”

Sancar: Bu ibret ve utanç madalyası olacak

“Biraz önce AKP sıralarında büyük heyecan vardı. Sıralar uzun zamandır görmediğimiz kadar doluydu. Büyük bir şevkle geldiler. Şimdi sanıyorum 10 kişi bile yok. Burada Zana’nın vekilliğinin düşürülmesi kararı için bu kadar heyecanla oy kullanan bu vekillere şunu hatırlatalım: Aldığınız karar tarihi bir utancın çok daha fazlası.

“Bundan 24 yıl önce burada çok büyük bir ayıp, çok büyük bir utanç yaşanmıştı. Şimdi AKP, geçmişin kötü uygulamalarını fazlasıyla hayata geçiriyor.

“Şimdi AKP eskinin adaletsizliklerini, hukuksuzluklarını geçmiş durumda. Bu bir madalya gerektiriyorsa bu madalyayı takacaklar, ama bu bir ibret ve utanç madalyası olacak.

“Zana, barışın kimliğine sahip çıkma iradesinin sembolüdür”

“Öte yandan İslami gelenekte de var olan muhalif geleneği devlet aklının kirli kucağına atmış olmanızı da sizin ve seçmenlerinizin vicdanına bırakıyoruz.

“Zana, bu ülkede barışın, onurlu yaşamın, kimliğine ve kişiliğine sahip çıkma iradesinin sembolüdür. En zor şartlarda sizin kendisine muhalefet ettiğinizi iddia ettiğiniz devlet aklına karşı kararlı duruş sergiledi.

“Şimdi devlet aklının gönüllü uygulayıcıları olan sizlere karşı da bu onurlu duruşu sergileyecek. Bu kararı bırakın tarihe yakınlarınıza anlatamayacaksınız. Yarın tıpkı bugün Denizlerin idamından utanç duyanlar gibi utanç duyacaksınız.”

5 HDP'linin vekilliği düşürüldü

Şimdiye kadar HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Nursel Aydoğan, Faysal Sarıyıldız, Tuğba Hezer Öztürk ve Besime Konca'nın milletvekillikleri düşürülmüştü. Leyla Zana vekilliği düşürülen altıncı isim oldu. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell