Tektaş Ağaoğlu Uğurlandı

  • 11 Ocak 2018 13:20
  • 138
  • 0 Yorum
Tektaş Ağaoğlu Uğurlandı

9 Ocak’ta yaşamını yitiren yazar, çevirmen, siyasetçi ve ressam Tektaş Ağaoğlu Teşvikiye Camisinde düzenlenen törenin ardından Feriköy Mezarlığında toprağa verildi.

84 yaşındaki Ağaoğlu, 9 Ocak sabahı tedavi gördüğü İstanbul Şişli’deki Amerikan Hastanesi’nde hayatını kaybetmişti.

Ertuğrul Kürkçü: İyi ki vardın Tektaş Ağaoğlu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü Ağaoğlu’nun ölümü üzerine Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda bir konuşma yaptı:

“Sosyalist siyasetçi, yazar, çevirmen, ressam, heykelci 84 yaşında aramızdan ayrıldı. Ağaoğlu Serbest Cumhuriyet Fırkası’nın kurucularından Ahmet Ağaoğlu’nun torunu, Demokrat Parti’nin kurucularından Samet Ağaoğlu’nun torunuydu.

“Oxford’da hukuk okumuş, politikaya atılarak aile geleneğini sürdürmüş ama Türkiye Sosyalist İşçi Partisi’nin kuruluşuna katılarak o gelenekten kopmuştu ve bütün yaşamını hak ve özgürlükleri için mücadele eden işçilerin yolunun aydınlatılmasına katkıya adamıştı.

 “1965 Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi Şolohov’un ‘Ve Durgun Akardı Don’unu Türkçeye kazandıran oydu. Dostoyevski, Marx, Dickens, Engels ve Lenin’in yapıtlarının da çevirmeniydi. Tektaş bunu seçmiş, istemiş olsa onu liste başında Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşımayacak parti olmazdı ama o, dışarıdan dolaysız mücadeleyi seçti ve bedel ödedi.

“Bizler Tektaş Ağaoğlu ve onun gibi işçi sınıfı aydınlarının emek ve eserlerinden beslendik ve besleniyoruz. İyi ki vardı, iyi ki varlar.”

Tektaş Ağaoğlu hakkında

Politikacı ve yazar Samet Ağaoğlu’nun oğlu olan Tektaş Ağaoğlu, 1934’te İstanbul’da doğdu.

Ortaöğrenimi­ni Ankara Atatürk Lisesi’nde, yükseköğrenimini İngiltere’de Oxford Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı. Yazın dünyasına “Ölümden Hayata” adlı öykü kitabı ile girdi. Ağaoğlu, çalışmalarını çeviri alanında yoğunlaştırdı.

İstanbul’da kardeşiyle kurduğu Ağaoğlu Yayınevini yönetti. Dostoyevski, Şolohov, Remarque’nin yapıtlarını çevirdi. “Karanlıkta Oturma Özgürlüğü” adlı bir deneme kitabı yayımladı

Marks ve Engels’ten seçerek derlediği Politika ve Felsefe adlı yapıtı 142. maddeye aykırı görülerek tutuklandı. 7,5 yıla hüküm giydi, beş ay tutuklu kaldı.

Dava temyiz aşamasındayken af yasasıyla düştü. 1975’te Gerçek gazetesi sorumlu müdürüyken 12 Mart dönemi Sıkıyönetim Mahkemesi kararlarına ilişkin bir yazı nedeniyle bir yıla hüküm giydi.

Ant, Cumhuriyet, Yeni Ortam dergi ve gazetelerinde sosyalist öğretinin genel ve güncel sorunlarını inceleyen yazılar yayımladı. İlke, Kitle, Birlik, Gerçek gazete ve dergilerinde yazdı. (TP) 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell