HDP'den Cem Küçük ve Fuat Uğur'un Yayınını Hakkında RTÜK'e Şikayet

  • 10 Ocak 2018 08:01
  • 189
  • 0 Yorum
HDP'den Cem Küçük ve Fuat Uğur'un Yayınını Hakkında RTÜK'e Şikayet

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara Milletvekili Meral Danış Beştaş, Fuat Uğur ve Cem Küçük'ün TGRT Haber televizyon kanalında yayınlanan Medya Kritik isimli programda tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a hakaret ettiği gerekçesiyle Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'na başvuruda bulundu.

HDP ayrıca konu hakkında suç duyurusunda da bulunacak.

Danış-Beştaş: RTÜK ilkeleri ihlal ediliyor

Danış-Beştaş dilekçesinde şu ifadelere yer verdi:

“Programda hukuki, ahlaki tüm kural ve değerler ayaklar altına alınarak partimizin Eş Genel Başkanı Demirtaş, “53 kişinin katili” şeklinde gösterilmiş, “terörist” olarak ilan edilmiş ve ağza alınmayacak küfür ve hakaretlerde bulunulmuştur. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin üçüncü büyük partisinin Eş Genel Başkanı hakkında bu denli hakaretlerin yapılması asla yayıncılık faaliyeti kapsamında ve meşru bir program olarak görülemez.”

“Gerçek gazeteci, yazar ve yorumcular kişiler hakkında ağza alınmayacak küfür ve hakaretlerde bulunmazlar, mesleki etik kurallarına ve yayın ilkelerine uyarak eleştiri ve yorumlarını yaparlar diyen Danış-Beştaş ifadelerin “yayıncılık faaliyeti kapsamında görülemeyeceğini”, bu ifadelerin RTÜK’ün yayın ilkelerine aykırı olduğunu belirtti.

Danış-Beştaş bu yayının 6112 sayılı Radyo Ve Televizyonların Kuruluş Ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un 8/1 maddesindeki şu kuralları ihlal ettiğini belirtti:

c) bendinde yer alan “Hukukun üstünlüğü, adalet ve tarafsızlık esasına aykırı olamaz”,

ç) bendinde yer alan “İnsan onuruna ve özel hayatın gizliliğine saygılı olma ilkesine aykırı olamaz, kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez”,

e) bendinde yer alan “Irk, renk, dil, din, tabiiyet, cinsiyet, engellilik, siyasî ve felsefî düşünce, mezhep ve benzeri nedenlerle ayrımcılık yapan ve bireyleri aşağılayan yayınları içeremez ve teşvik edemez”,

ı) bendinde yer alan “Tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerini esas almak ve toplumda özgürce kanaat oluşumuna engel olmamak zorundadır;

i) bendinde yer alan “Suçlu olduğu yargı kararı ile kesinleşmedikçe hiç kimse suçlu ilân edilemez veya suçluymuş gibi gösterilemez; yargıya intikal eden konularda yargılama süresince, haber niteliği dışında yargılama sürecini ve tarafsızlığını etkiler nitelikte olamaz”

(k) bendinde yer alan “Siyasî partiler ve demokratik gruplar ile ilgili tek yönlü veya taraf tutar nitelikte olamaz”

Ne olmuştu?

27 Aralık 20176’de yayınlanan programda konuşan Cem Küçük, cezaevlerinde tek tip elbise uygulamasını değerlendirirken Demirtaş ile ilgili şu ifadeleri kullanmıştı:

… Sen Selahattin Demirtaş isimli teröristsen o gri elbiseyi giyeceksin. Onu sen 53 kişiyi öldürürken düşünecektin. 17 yaşındaki çocuğu öldürürken düşünecektin... Adam 53 kişiyi katletmiş. Gri giymem. Giyeceksin. Eşek gibi giyecek. Giyme de göreyim. Ona giydirecek gardiyanlarımız, savcılarımız, polislerimiz. Binlerce insanı öldürdü bunlar. Hem kendileri katil, hem kendileri insan öldürüyor hem de demokratik özgürlükçü hava estiriyorlar…

Uğur da “Tuncay Özkan utanmıyor onu ziyarete gidip aklamaktan utanmıyor. O, 53 kişinin katilini aklamaktan utanmıyor diye konuşmuştu. (EA)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell