Diyanet'ten Çocuk Yaşta Evliliklere Karşı Cuma Hutbesi

  • 05 Ocak 2018 12:58
  • 254
  • 0 Yorum
Diyanet'ten Çocuk Yaşta Evliliklere Karşı Cuma Hutbesi

* Fotoğraf: Raşit Aydoğan – Ankara / AA

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın web sitesinde yer alan açıklamalarla çocuk istismarını meşrulaştırdığına yönelik eleştirilerin ardından, bugün Türkiye’deki tüm camilerde “çocukların evliliğe zorlanmasının dini ve ilmi temeli olmadığına” dair Cuma hutbesi okundu.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın da Ankara’da Ahmet Hamdi Akseki Camisi’nden okuduğu Dünyadaki cennetimiz: Aile başlıklı hutbe, haber kanallarında da canlı olarak yayınlandı.

Erbaş, hutbede Muhammed Peygamber’in kızını zorla evlendirmeye çalışan bir babayı yanına çağırarak görüştüğünü, “bu davranışıyla hayatının en önemli kararı olan nikahta da kadının rızasının alınması gerektiğine” işaret eden peygamberin “Rızaları olmadan kızlarınızı evlendirmeyin” dediğini anlattı.

Kız çocuklarının rızası olmadan evlendirilmesine karşı çıkan Erbaş şöyle konuştu:

İnsanın, onuruna uygun bir şekilde hayatını sürdürme hakkını gasp etmek ve özellikle çocukları türlü istismarlara maruz bırakmak, dinimizde asla caiz değildir. Kendine, Rabb'ine ve çevresine karşı henüz sorumluluk bilincinde olmayan bir çocuğun evliliğe zorlanmasının, dini ve ilmi hiçbir meşruiyeti, hiçbir temeli yoktur. Yuva kurmanın, eş ve anne olmanın anlamını idrak etme rüştüne erişmemiş bir kızın evlendirilmeye çalışılması asla kabul edilemez bir durumdur.

Ne olmuştu?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi web sitesinde yer alan Dini Kavramlar Sözlüğü’ndeki “buluğ çağı” (ergenlik) ve “nikah” tanımları kamuoyunda tepkiye neden olmuştu. Diyanet İşleri Başkanlığı, Dini Kavramlar Sözlüğü’nde ergenliğe giren çocukların evlenebileceği söylenirken, kız çocuklarının 9 yaşında ergenliğe girdiği ifade ediliyordu.

Sosyal medyada Diyanet protesto edilirken, CHP suç duyurusunda bulunmuştu.

Kamuoyundan gelen tepkilerin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı yazılı bir açıklama yaparak, “kız çocuklarının erken yaşta evlenebilecekleri yönünde açıklamada bulunduğuna dair haberlerin asılsız” olduğunu söylemişti.

Diyanet İşleri Başkanlığı, dün resmi web sitesinde yer alan Dini Kavramlar Sözlüğü’nü tamamen kaldırdı. (ÇT)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell