Halkbank'tan "Atilla" Açıklaması: Mali Karar Yok

  • 04 Ocak 2018 08:55
  • 155
  • 0 Yorum
 Halkbank'tan "Atilla" Açıklaması: Mali Karar Yok

Halkbank, Kamuoyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: Bankamız Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla hakkında, ABD'de görülmekte olan davanın ilk yargılama safhasında, kendisine atfedilen suçların bir kısmı için Mahkeme Jürisi tarafından suçlu olduğu yönünde karar verilmiştir.

Bundan sonraki süreçte, verilen karar hakkında temyiz dahil tüm yasal yollara müracaat edilmesi imkan dahilinde olup dava ile ilgili hukuki süreç henüz sonuçlanmamıştır.

Banka hakkında idari karar yok

Bahse konu davada Bankamız taraf olmadığı gibi Mahkeme tarafından Bankamız hakkında alınmış herhangi idari veya mali bir karar bulunmamaktadır.

Genel Müdür Yardımcımız hakkındaki Mahkeme Jürisi kararına dayanılarak, henüz hukuki süreci tamamlanmayan davayla ilgili olarak Bankamızın güven ve itibarını sarsıcı nitelikte açıklama veya haber yapılmasının Bankacılık Kanununun 'İtibarın Korunması' başlıklı madde hükümlerine aykırılık teşkil edeceğini hatırlatmak isteriz.

Bankamız, tüm iş ve işlemlerinde ulusal ve uluslararası düzenlemelere her zaman hassas bir şekilde uymakta olup uyum politikasını uluslararası standartlarda daha da geliştirmek için yoğun bir çaba harcamaktadır.

Yapılan işlemler açık ve şeffaf

Bankamız tarafından, bankacılık hizmetleri sunulurken mevcut düzenlemeler ve diğer tüm bankalarca bilinen ve izlenen dış ticaret uygulamaları dışında herhangi bir mekanizma, yöntem veya sistem kullanılmamaktadır.

Yapılan dış ticaret işlemleri ve para transferleri açık, şeffaf ve ilgili otoritelerce izlenebilir durumdadır. Bankamız, işlemlerindeki şeffaflık ve uluslararası düzenlemelere uyum politikasını bundan sonra da kararlı bir şekilde devam ettirecektir.

Halkbankası'na yönelik olası yaptırımlar

CHP'li Avukat Yegâne Güley, Birgün'e verdiği demeçte gelecek yüklü bir cezanın Halkbank'ın hisselerini vuracağını, bu aşamadan sonraki ticaret hacmini ve değerini düşüreceğini belirterek şu olasılıkları sıralamıştı:
Kara listeye alınırsa kimse Halkbank'la iş yapmaya yanaşmaz; benzer cezalara çarptırılmamak için. Davadan para cezası çıkarsa Halkbank'ın yurtdışındaki varlıklarına el konulması için gerekli işleme hemen başlayacaklardır.

Halkbank'ın devredilmesi de olası bir cezadan korunmak için yeterli olmaz.Para piyasalarında sıkışma daha da artacak ve tabii bu da ekonomiyi doğrudan negatif etkileyecektir. (PT)

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell