Eski Futbolcu Weah Liberya'nin 25. Cumhurbaşkanı

  • 27 Aralık 2017 14:38
  • 214
  • 0 Yorum
Eski Futbolcu Weah Liberya'nin 25. Cumhurbaşkanı

Eski futbolcu George Weah, Liberya’nın Cumhurbaşkanı seçildi. 51 yaşındaki Weah, seçimde 15 eyaletten 13’ünü kazandı ve Liberya'nın 25. Cumhurbaşkanı oldu. Weah, Congress for Democratic Change (Demokratik Değişim Kongresi - CDC) adlı partinin adayıydı.

Unity Party (Birlik Partisi) 73 yaşındaki rakibi ve şu anki Cumhurbaşkanı Yardımcısı Joseph Boakai, sadece iki eyaleti kazanabildi.

Weah, Afrika'nın ilk kadın Cumhurbaşkanı, ekonomist ve Nobel Barış Ödülü sahibi Ellen Johnson Sirleaf'ın yerini alacak.

Bu seçimle birlikte Batı Afrika ülkesi  olan Liberya’da ilk kez demokratik olarak seçilen bir hükümetten diğerine iktidar devri yapılmış olacak.

Weah hakkında

Dünya futbolunun George Weah olarak yakından tanıdığı bir isim; asıl ismi George Tawlon Manneh Oppong Ousman Weah. Ballon D’or (Avrupa’da Yılın Futbolcusu) ödülünün sahibi George Weah, Paris Saint-Germain, AC Milan, Chelsea, Manchester City, Monaco ve Marsilya gibi uluslararası takımlarda oynayan Weah, Ballon d'Or’u kazanan tek Afrikalı.

Weah ayrıca UEFA Şampiyonlar Ligi En Yüksek Skor ödülünü, Coupe de France, Ligue1, Coupe de la Ligue, Serie A unvanını, İngiliz FA Kupasını da kazandı.

İki ayağını da kullanan Weah, santrafor mevkiinde oynuyordu. Futbola Liberya’da başlamıştı. Liberya’nın Invincible Eleven Monrovia takımında 1987’de profesyonel olmuş; Avrupa’da üst düzel takımlarda oynadıktan sonra futbolu Birleşik Arap Emirlikleri’nde 2003’te tamamlamıştı.

Liberya hakkında

Ülkenin adının anlamı özgürlerin toprağı. Daha önceden köleleştirilmiş Afrika asıllı Amerikalıların ABD'de kurduğu 1816 yılında Washington'da kurulan Amerikan Yurtlandırma Cemiyeti'nin girişimiyle 1847'de kuruldu. Orta ve Güney Afrika'nın sömürge yönetimi görmemiş tek ülkesi ve kıtanın en eski cumhuriyeti olma özelliğini taşıyor. 20. yüzyılın ikinci yarısındadönemde iki iç savaşa sahne oldu: Liberya İç Savaşı (1989–1996) ve İkinci Liberya İç Savaşı (1999–2003).

Başkenti: Monrovia

Nüfus: 4.195.000

Yüzölçümü: 111.369 km2

Konuşulan Diller: İngilizce ve yerel diller

Para Birimi: (1 Dolar Karşılığı) 86,50 Liberya Doları

Etnik Yapı: Kpelle % 20.3, Bassa % 13.4, Grebo % 10, Gio % 8, Mano % 7.9, Kru % 6, Lorma % 5.1, Kissi % 4.8, Gola % 4.4, Amerikan asıllı Liberyalılar % 2.5, Kongolular % 2.5, diğerleri % 15.1

Önemli Siyasi Partiler: Unity Party (UP), Congress for Democratic Change (CDC), Liberty Party (LP), National Union for Democratic Progress (NUDP), National Democratic Coalition (NDC), Alliance for Peace and Democracy (APD), National Patriotic Party (NPP)

Siyasi Yapı: Liberya'da yasama organı Senato ve Temsilciler Meclisi'nden oluşuyor. Temsilciler Meclisine 73 kişi oy çoğunluğuna göre 6 yıllık bir dönem için, Senato'ya ise 30 kişi 9 yıllık bir dönem için seçiliyor. Ülkenin Cumhurbaşkanı doğrudan halk tarafından 6 yıl için seçiliyor ve en fazla iki dönem (12 yıl) görev yapabiliyor.

1989 yılından 2003 yılına kadar aralıklı olarak 14 yıl devam eden iç savaşta 250 bin kişinin hayatını kaybettiği Liberya'da, Ekim 2005'te BM gözetiminde seçimlere gidilmişti, ikinci turda oyların yüzde 59,4'ünü alan Ellen Johnson-Sirleaf Cumhurbaşkanı seçilmişti. Ellen Johnson-Sirleaf görevine Ocak 2006'da başlamıştı.

Son olarak, 8 Kasım 2011 tarihinde gerçekleştirilen ikinci tur seçimlerde Sirleaf oyların yüzde 90,7'sini alarak yeniden Cumhurbaşkanı seçilmişti. (Kaynak: Dışişleri Bakanlığı)

(HK)

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell