İBB Tuzla’daki Kokunun Nedenini "Kaçak Basılan Kimyasal Atık" Olarak Açıkladı

  • 26 Aralık 2017 12:08
  • 291
  • 0 Yorum
İBB Tuzla’daki Kokunun Nedenini "Kaçak Basılan Kimyasal Atık" Olarak Açıkladı

* Fotoğraf: DHA (Kokunun yayıldığı alan ve çevresi. Suyu siyah renkte olan ve Marmara Denizi’ne dökülen derenin seracılık yapılan alanların ortasından aktığı görülüyor.)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Tuzla’nın İstasyon, Yayla, Evliya Çelebi ve Postane mahallelerini dün akşam (25 Aralık) etkisi altına alan ve çok sayıda kişinin hastaneye kaldırılmasına neden olan kimyasal kokunun nedenini açıkladı.

Açıklamada, Söz konusu kokunun atıksu kolektör hattına kaçak deşarj edilen kimyasal atıktan kaynaklandığı tespit edilmiştir. İlk incelemelerde, insan sağlığını olumsuz etkileyen bir durum olmadığı belirlenmiştir denildi.

Kimyasal atığın türü açıklamada belirtilmezken İSKİ’nin kolektör kapaklarından hava tahliyesi yoluyla kokuyu gidermeye çalıştığı da ifade edildi.

97 kişi hastaneye kaldırıldı

Dün akşam saatlerinde dört mahallede yayılan kokudan etkilenen 97 kişinin dün gece hastanede tedavi altına alındığı, 62 kişinin bu sabah taburcu edildiği, 35 kişinin ise tedbir amacı ile hala hastanede tutulduğu kaydedildi.

Tuzla’da 2015’te yayılan benzer kokuya bir fabrikadan sızan nitrik asidin neden olduğu ortaya çıkmıştı.

KMO: Kimyasal atıkların denetimi yetersiz

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nden yapılan açıklamada İBB’nin açıklaması eleştirilerek “Detektörle tespit edilemeyen kimyasalın sağlığı etkilemeyeceği bilgisine ilgililer nasıl ulaşmıştır, bilmediği bir kimyasal ile ilgili halka nasıl böyle bir açıklama yapabilmiştir” sorusu soruldu.

Açıklamada “Tehlikeli Kimyasalların Yönetimi” konusunda ciddi eksikliklerin olduğu vurgulanırken şu açıklamalara yer verildi:

* İstanbul’un inşaat odaklı ranta açılması ve buna göre yapılandırılması sürecinde, birçok fabrika ve atölye yerleşim yerleri içerisinde kalmıştır. Birçok sınai işletmenin plansızca kent içerisinde kalması, böyle kazaların daha fazla insanı etkilenmesi ve daha fazla can kaybına yol açması anlamına gelmektedir.

“Yer seçiminde hassasiyet, yönetmeliğe uygunluk”

* Kimya sanayiinin yarattığı risklerin yönetilebilmesi için Organize Kimya Sanayi Bölgelerinin yer seçiminde hassasiyet gösterilmelidir. Bu bölgeler, sanayileşmenin artık şehri yaşanmaz hale getirmeyeceği yerlerde kurulmalıdır.

* Tehlikeli kimyasalların bulunduğu iş yerlerine yönelik bir risk haritası hazırlanmalıdır. Bu çalışmalar yerel yönetimler, ilgili bakanlıklar, başta Kimya Mühendisleri Odası olmak üzere diğer uzmanlık örgütleri ve bu risklere yakın yaşayan halkın etkin katılımıyla gerçekleştirilmelidir.

* Tehlikeli bir kimyasalın üretiminden son ürününe kadar oluşumu aşamalarında meydana gelecek her türlü emisyon, imisyon ve ortaya çıkacak atık miktarlarının tespitinin yanı sıra olası kazalarda can ve mal güvenliğini önlemeye önemli katkı sağlayacak olması nedeniyle il ve bölge bazında Tehlikeli Kimyasal Maddeler Envanteri çıkartılması gerekmektedir.

* Kimyasal atık bertarafının, 2 Nisan 2015 tarih ve 29314 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan yürürlüğe giren Atık Yönetimi Yönetmeliğinde atık bertaraf yöntemlerine uygun şekilde ıslah edilmesi gerekmektedir.

Tuzla’da ne oldu?

Tuzla’daki dün akşam 20.00 sıralarında bazı kişiler sosyal medyada rahatsız edici ve çakmak gazına benzeyen bir koku olduğunu belirterek nefes almada güçlük ve geniz yanması gibi şikayetlerde bulundu.

İBB Beyaz Masa'nın sosyal medya hesabından, “Tuzla civarında sanayiden kaynaklı meydana gelen kokuyla ilgili ekipler bölgeye intikal etmişlerdir. Konu AKOM, İGDAŞ ve diğer birimlerin bilgisi dahilinde olup, müdahale edilmektedir açıklaması yapıldı.

Ardından İGDAŞ, kimyasal kokunun doğalgaz ile ilgisi bulunmadığını açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Akif Hamzaçelebi bölgeye giderek incelemelerde bulundu. Ardından yaptığı açıklamada “2017 yılındayız ama burada ilkel bir deşarj noktası var. Kimyasal, sanayi atıkları burada doğaya salınıyor” diye konuştu.

Validen, İBB’den ve Tuzla Belediyesi’nden açıklamalar geldi

İstanbul Valisi Vasip Şahin, İBB ve Tuzla Belediyesi’nden yapılan açıklamalarda “Tüm ekipler detaylı araştırma yapıyor” denildi.

Doğan Haber Ajansı kokudan olumsuz etkilenen hastaları almaya giden ekiplerin ve hastane personelinin özel kıyafetler giydiklerini ve maskeyle dolaştıklarını yazdı.

AFAD ekipleri cihazlarla ölçüm yaptılar ancak kokuya neden olan gazın ölçüm yapılan cihaza tanımlı olmayan bir gaz olduğu ve bu nedenle gazın kaynağının anlaşılamadığı öğrenildi.

Savcılık iki suçtan soruşturma başlattı

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, kokuya ilişkin Çevrenin kasten kirletilmesi ve Kasten yaralama suçlarından soruşturma başlattı.

Polisin yaptığı araştırmalarda kokunun açığa çıktığı dört mahalleden iki kilometre uzaklıktaki Şifa Mahallesi Patlayıcı Maddeler Yolu Caddesi üzerinde bulunan ve İSKİ tarafından kapatılan kanalizasyon sistemine özel bir vidanjör tarafından boşaltılan kimyasal atık sonucu meydana geldiği öğrenildi.

Patlayıcı Maddeler Yolu Caddesi üzerindeki kamera kayıtlarını incelemeye alan polisin, kimyasal atığın kaynağına ve faillere ulaşmak için çalışma başlattı.

(TP)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell