Özgür Gündem Yargılamalarında Ahmet Şık'ın Savunma Hakkına Müdahale Tepkisi

  • 26 Aralık 2017 10:15
  • 443
  • 0 Yorum
Özgür Gündem Yargılamalarında Ahmet Şık'ın Savunma Hakkına Müdahale Tepkisi

675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak amacıyla başlatılan Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği kampanyasına katılan ve “terör örgütü propagandası” ile yargılanan Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi ve BİA Medya Gözlem Raporları raportörü Erol Önderoğlu, yazar Ahmet Nesin ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın duruşması görüldü.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen beşinci duruşmaya Önderoğlu ile Prof. Korur-Fincancı katılırken, Nesin katılmadı.

Duruşmayı hak savunucuları, Barış Akademisyenleri, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Genel Sekreteri Christophe Deloire'in de bulunduğu uluslarası heyet temsilcileri, Halkların Demokratik Partisi Milletvekili Garo Paylan, Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili Barış Yarkadaş’ın da aralarında olduğu isimler izledi.

Hakimin beyanlarının olup olmadığını sorduğu Önderoğlu ve Korur-Fincancı, Cumhuriyet Gazeteci çalışanı gazetecilerin dün (25 Aralık) görülen duruşmalarında  mahkeme başkanının Ahmet Şık’ın beyanlarının kesip salondan çıkarmasına dair konuştu.

Duruşmada, sanık Ahmet Nesin’in savunmasının alınması amacıyla gerekli cevabın beklenmesine karar verildi. Bir sonraki duruşma 18 Nisan 2018 saat 10.50’de.

Önderoğlu: Adalet herkes için gereklidir

Hakimin sorusu üzerine savunmasını yaptığını belirten Önderoğlu şöyle devam etti:

“Dün gazetecilerin yargılandığı davada sanıkların savunma hakkına ilişkin bizim açımızdan endişe verici bir müdahale ile karşılaştık. Ahmet Şık’ın en temel hakkı olan savunma hakkına yönelik müdahale yaşandı.

“Sanık olma durumunda kesin karar çıkıncaya dek masum olunduğu anlamına gelir. Bu nedenle bu tür müdahalelerin aslında bir son olmasını diliyoruz. Hepimiz şüpheli olabiliriz bu ülkede, yargılanmak herhangi bir ayrıcalık değil. Dün yaşananalar itibariyle şüpheli olarak karşınızda olan endişeli olduğumuzu belirtmek istiyorum. Adalet herkes için gereklidir.”

Mahkeme başkanının bu dava açısından savunma haklarıyla ilgili sıkıntı olup olmadığı sorusunu olumsuz yanıtlayan Önderoğlu “Dün yaşanan örnek, hepimiz için; siz yargıçlar, biz insan hakları savunucuları, medya özgürlüğü için mücadele edenler için endişe verici” dedi.

Korur-Fincancı: Savunma hakkının ihlali kaygı verici

Şebnem Korur-Fincancı da savunma yaptığını belirterek şöyle dedi:

“İnsan hakları savunucusu olarak ben de basın emekçisi arkadaşların söylediklerine katılıyorum. Yargının burada yaklaşımı bu tür davalardaki kısıtlayıcı ifade özgürlüğünü ve savunma hakkını ihlal edici tutumu biz insan hakları savunucuları için de kaygı verici.

 Mahkeme başkanının bu dava açısından savunma haklarıyla ilgili sıkıntı olup olmadığı sorusunu “Mahkemenizde görülen savunmamızla ilgili sıkıntımız yok” diye yanıtladı.

Nesin’in savunması beklenecek

Avukat Oya Meriç Eyüboğlu, davanın üçüncü sanığı Ahmet Nesin’in savunması için yazışmaların sürdüğünü bu aşamada talepleri olmadığını söyledi.

Avukat Senem Doğanoğlu daha önceki duruşmada beraat talebi verilmesine dair uzman görüşü sunduklarını söyledi.  “Görüşe dayalı olarak 214. Maddenin Anayasa Mahkemesi’nde iptali talebiyle karar verilmesini talep etmiştik. Heyet değiştiği için bu konuda karar almanızı talep ediyoruz” dedi.

Savcı, Ahmet Nesin hakkında çıkartılan yakalama emrinin ve yurt dışına yazılan talimat cevabının  beklenmesini talep etti.

Mahkeme, Nesin hakkında çıkartılan yakama emrinin infazının beklenmesine, Nesin’in yurt dışı adresine savunmasının amacıyla yazılan talimat cevabının beklenmesine ve Anayasa’ya aykırılık iddiasıyla AYM’ye iptal başvurusu talebinin reddine karar verdi.

Mahkeme heyeti

Başkan: Fahrettin Düzalan.

Üye: Kadir Karakoç, Dr. Abdullah Ok.

Savcı: Asım Ekren.

Özgür Gündem yargılamaları

Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği kampanyası 3 Mayıs 2016'da başladı. 7 Ağustos 2016'da sona erdi.

Kampanyaya katılan 56 nöbetçi yayın yönetmeninden 50’sine soruşturma açıldı, 11 takipsizlikle sonuçlandı, 38 dosya davaya dönüştü.

38 nöbetçi yayın yönetmeni 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 7/2 maddesi (Terör örgütü propagandası yapmak) ve 6/2. maddesini (Terör örgütlerinin bildiri veya açıklamalarını basma veya yayınlamak) ihlalden yargılanıyor.

Takipsizlik kararı verilenler

İhsan Eliaçık, Melda Onur, Sebahat Tuncel, Ahmet Abakay, Eşber Yağmurdereli, Hasip Kaplan, Işın Eliçin, Kemal Can, Mustafa Sönmez, Melda Onur, Uğur Karadaş.

Dava açılanlar

A. Kumru Başer, Ahmet Nesin, Ayşe Batumlu, Ayşe Düzkan, Beyza Üstün, Can Dündar, Celal Başlangıç, Celalettin Can, Cengiz Baysoy, Çilem Küçükkkeleş, Derya Okatan, Dicle Anter, Erol Önderoğlu, Ertuğrul Mavioğlu, Faruk Balıkçı, Faruk Eren, Fehim Işık, Hüseyin Tahmaz, Hakkı Boltan, Hasan Cemal, Hasan Hayri Şanlı, İbrahim Bodur, İhsan Çaralan, Julide Kural, Murat Çelikkan, Murat Uyurkulak, Nadire Mater, Necmiye Alpay, Nevin Erdemir, Öncü Akgül, Ragıp Duran, Said Sefa, Şanar Yurdatapan, Şebnem Korur Fincancı, Tuğrul Eryılmaz, Veysi Altay, Yıldırım Türker.

* Deniz Türkali hakkındaki dava soruşturma süresinin zamanaşımına uğramasından ötürü düştü. 

* Kampanya döneminde görev yapan eski Özgür Gündem Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Aykol ile gazete yazarları Mehmet Ali Çelebi ve Hüseyin Bektaş'ın davaları Düzkan, Duran ve Çelebi'nin davalarıyla birleştirildi.

38 nöbetçi yayın yönetmeni 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 7/2 maddesi (Terör örgütü propagandası yapmak) ve 6. maddesini (Terör örgütlerinin bildiri veya açıklamalarını basma veya yayınlamak) ihlalden yargılanıyor.

3 yazara da dava açıldı

Celal Başlangıç'ın yayın yönetmenliğinde yayımlanan bir yazıdan dolayı Ömer Ağın, Cengiz Baysoy'un yayın yönetmenliğinde yayımlanan bir yazıdan dolayı İmam Canpolat, Jülide Kural'ın yayın yönetmenliğinde yayımlanan bir makaleden dolayı da İlham Bakır hakkında da dava açıldı.

* Nöbetçi yayın yönetmenlerinden Erol Önderoğlu, Ahmet Nesin ve Şebnem Korur Fincancı 20 Haziran 2016’da tutuklandı, 10 gün sonra serbest bırakıldılar.

62 bin TL ve 220 ay 15 gün hapis

Şanar Yurdatapan, İbrahim Bodur, Cengiz Baysoy, İmam Canpolat, Çilem Küçükkeleş, Nadire Mater, Yıldırım Türker, Hasan Cemal, Faruk Balıkçı, Dicle Anter, Derya Okatan, Kumru Başer, Ayşe Batumlu, Jülide Kural, İlham Bakır, Murat Uyurkulak, Murat Çelikkan ve Beyza Üstün'ün davaları karara bağlandı.

Çelikkan'ın 18 ay, Canpolat'ın 15 ay hapsi ertelenmedi

18 kişi için toplam 62 bin TL ve 187 ay 15 gün hapis cezası verildi, Canpolat ve Çelikkan dışındaki cezalar ertelendi.

Kızılkaya dosyaları

Özgür Gündem soruşturması kapsamında açılan 38 davanın hepsinde gazetenin Sorumlu Yazıişleri Müdürü İnan Kızılkaya da sanık. Kızılkaya'nın dosyaları nöbetçi genel yayın yönetmenleri ile yargılandığı davalarda ayrıldı, İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Özgür Gündem ana davası ile birleştiriliyor.

Özgür Gündem Ana Davası

Ana davada Özgür Gündem Yayın Danışma Kurulu Üyeleri, yönetici ve yazarları olan Necmiye Alpay, Aslı Erdoğan, Ragıp Zarakolu, Filiz Koçali, Eren Keskin, Zana Kaya, İnan Kızılkaya, Kemal Sancılı ve Bilge Oykut tutuksuz yargılanıyor. 

(BK)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell