Gözaltında İntihar Ettiği İddia Edilen Murat Araç Urfa'da Toprağa Verildi

  • 17 Aralık 2017 08:54
  • 166
  • 0 Yorum
Gözaltında İntihar Ettiği İddia Edilen Murat Araç Urfa'da Toprağa Verildi

Antalya Gazipaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün 3. katından atlayarak intihar ettiği iddia edilen 19 yaşındaki Murat Araç'ın cenazesi bu sabah Urfa’da toprağa verildi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Antalya’dan Urfa’ya getirilen cenaze için nakil aracı verilmedi. Ceylanpınar Belediyesi de cenaze aracı ve taziye yeri vermedi.

Ailesi Murat Araç’ın ensesinde ve yüzünde morluk ve darp izleri olduğunu belirtmişti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise “intihar” iddiasında bulunarak '”Yakalanacağız zaman bu konuda böyle davranın” şeklinde örgüt talimatları olduğunu öne sürmüştü.

Yol denetiminde gözaltı

Gazipaşa İlçe Jandarma Komutanlığı'na bağlı Güney Karakolu ekipleri 15 Aralık’taki yol denetiminde bir yolcu otobüsünü durdurdu. Yapılan Genel Bilgi Tarama (GBT) sorgusunda Murat Araç’ın sahte kimlik taşıdığı örgüt üyesi olmak suçlamasıyla arandığı iddia edilen Araç gözaltına alındı. 

Doğan Haber Ajansı’nda yer alan habere göre Murat Açar, jandarmadaki işlemlerinin ardından sevkedildiği adliyede savcılık ifadesi verdi. Murat Araç adliyenin ardından adliyeden Gazipaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Araç’ın 18.00 sıralarında Emniyet Müdürlüğü binasının üçüncü katındaki pencereden atladığı ileri sürüldü. Haberde hastaneye kaldırılan Araç’ın hayatını kaybetmesinin ardından Adli Tıp Kurumu’na gönderildiği yer aldı.

Araç’ın ağabeyi: Yüzünde morluklar vardı

Mezopatamya Ajansı’na konuşan Murat Araç’ın ağabeyi İlhan Araç, birkaç yıldır haber alamadıkları kardeşi için 15 Aralık’ta jandarma tarafından arandıklarını anlattı.

Babasının fotoğrafı görmesiyle gözaltına alınanın kardeşi olduğunu öğrendiklerini söyleyen İlhan Araç, babasının kardeşiyle telefonda görüştüğünü, kardeşinin uzun bir aradan sonra babasıyla görüştüğüne sevindiğini belirtti. Kardeşinin intihar girişiminde bulunma ihtimalinin mümkün olmadığını ve sesinin telefonda mutlu geldiğini anlattı.

Otopsi ardından kardeşini gördüğünü söyleyen İlhan Araç, yüzünde ve gözünde morluklar olduğunu ve vücudunun diğer kısmına bakamadığını belirtti. Kafasında 16 ile 17 dikiş bulunduğunu bunun otopsiden kaynaklı mı yoksa başka bir şeyden mi kaynaklandığını bilmediğini söyleyen ağabey Araç, davanın takipçisi olacaklarını söyleyerek, Kardeşimin başına ne geldiyse emniyette geldi dedi.

Araç’ın ailesinin çocuklarının gözaltına alındığını öğrendikten sonra ulaştıkları avukat Özgür Sarıoğlu da ailenin kendisini araması üzerine TEM Şube Müdürlüğü'nü 15 Aralık saat 16.34 sıralarında aradığını ve kendisine Henüz getirilmeyen bir şahıs var, kimliği hakkında bilgimiz yok. Ama getirecekler denildiğini aktardı. Sarıoğlu, 16 Aralık sabahı TEM Şube'yi aradığında ise kendisine “herhangi bir şahsın getirilmediği bilgisini” verdiklerini söyledi. 

Cenaze nakil aracı verilmedi

Mezopotamya Ajansı’ndaki habere  göre, cenazenin  Adli Tıp Kurumu'ndaki otopsi işlemlerinin ardından Antalya’dan Urfa’ya getirilmesi için nakil aracı verilmedi.

Bu sabaha karşı Ceylanpınar'a varan cenaze, Mehmet Akif Ersoy Mahallesi'ndeki aile evine getirildi. Mezarlığa götürmek için belediye araç vermeyince cenaze, Ceylanpınar İlçe Mezarlığı'na ailenin imkanlarıyla getirildi.

Ceylanpınar İlçe Belediyesi taziye için de yer vermedi. Bunun üzerine aile Mehmet Akif Ersoy Mahallesi'ndeki bir evin avlusuna kurulan çadırda taziyeleri kabul etmeye başladı.

Baba Araç: Ensesinde morluk ve darp izleri vardı

Baba Mehmet Araç, çocuğunun özelikle ensesinde morlukların ve darp izlerinin bulunduğunu belirterek, aynı morlukların yüz kısmında mevcut olduğunu söyledi.

Haberde ayrıca jandarma tarafından aileye darp izinin bulunmadığı bir fotoğraf gönderilerek, Biz teslim ettiğimizde üzerinde tek bir çizik izi dahi yoktu denildiği bilgisi yer aldı.

Kerestecioğlu Soylu’dan bilgi vermesini istedi

Meclis’te dün (16 Aralık) gerçekleşen görüşmelerde söz alan Halkların Demokratik Partisi Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, Murat Araç’ın ölümünü gündeme getirdi.

Kerestecioğlu, Murat Araç’ın babasının, iki buçuk aydır haber alamadığını belirterek, kayıp başvurusunda bulunduğunu anlattı. Antalya Emniyet Müdürlüğünde intihar ettiği söylenerek Araç’ın babasına haber verildiğini söyledi.

Soylu'dan Örgüt talimatı iddiası

İçişleri Bakanı Soylu, Meclishaber’de yer alan yanıtında şöyle dedi:

Jandarma tarafından bir yol kontrolünde aranan bir şüpheli şahıs jandarma tarafından alınmış, daha sonra Antalya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesine götürülmüş. Terörden herhangi bir şey yokken, ailesine haber verilmiş. İkinci kattan camdan atlamak suretiyle intihar etme yolunu seçmiştir. Hastaneye kaldırıldı, kurtarılmak istendi ancak kurtarılamadı.

Nasıl gerçekleşti ve nasıl dalgınlık esnasında buradan aşağıya atladı, bu konuyla ilgili arkadaşlarımız bütün soruşturmaları yapıyor. Buradaki niyet açıktır. Aranan bir kişi, ailesine haber verilerek Antalya'ya çağrılıyor. Ama maalesef böyle bir... Aranan kişi de olsa suçlu da olsa böyle bir müeesif olay hepimizi üzer. Gerekli bütün soruşturmalar yapılıyor, olay olduğu andan itibaren bizim bilgimiz çerçevesinde; gerek benim gerek Müsteşarımızın gerekse Emniyet Genel Müdürümüzün. Bu konudaki soruşturma da müfettiş marifetiyle tamamlanacaktır.

Son zamanlarda şöyle bir istihbarat var. Buna ait bizim de birtakım tedbirlerimiz söz konusu. Özellikle PKK terör örgütü, 'Yakalanacağız zaman bu konuda böyle davranın' diye gerek telsiz görüşmelerinden gerekse de bizim özellikle Bingöl Şenyayla'da yakalamış olduğumuz, bizim 552 bin dijital belgede net bir şekilde okuduğumuz bir değerlendirmesi var ve bunlar yeni.

“Mesela İzmir'de polisin kuşattığı bir PKK terör örgütü mensubu biliyorsunuz boğazını kesti kendisi ve polis arkadaşlarımız onu hastaneye yetiştirdiler ve hayatını kurtardılar; teslim olmamak için boğazını kesti. Tabii, bu talimat hangi örgüt mensubuna ne kadar ulaşmıştır, bunu bilemeyiz ama böyle bir talimatın da varlığını arkadaşlarımıza biz ilettik, bu konuda gayet tedbirli olmaları lazım geldiğini de kendilerine, kendi talimatlarımızla beraber ortaya koyduğumuzu ifade etmek isterim.” (BK)

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell