Agos: Patrik Seçimi Engellenmeseydi 85. Patriğimizi Kutluyor Olacaktık

  • 16 Aralık 2017 12:37
  • 114
  • 0 Yorum
Agos: Patrik Seçimi Engellenmeseydi 85. Patriğimizi Kutluyor Olacaktık

Agos Gazetesi’nden yapılan açıklamada Mart 2017’de Ermeni patrikliği seçimine İstanbul Valiliği müdahale etmeseydi “85. patriğimiz bu hafta tebrikleri kabul edecekti” denildi.

Dokuz yılın ardından başlayan patriklik seçiminin Ruhaniler Genel Kurulu’ndaki oylamasında Başepiskopos Karekin Bekçiyan Değabah patrik seçilmiş, İstanbul Valiliği seçime müdahale ederek “hali hazırda Patrik Vekilinin görevinin başında olduğu, seçim sürecinin başlatılmasının hukuken mümkün olmadığı” şeklinde açıklama yapmıştı.

TIKLAYIN - Agos'tan Valiliğin Patrik Seçimine Müdahalesi Hakkında Sorular

Agos gazetesi açıklamasında İstanbul Valisi Vasip Şahin’in hem Patrik Kaymakamı Bekçiyan hem de Müteşebbis Heyet’e dair itirazları olduğu yönünde haberler olduğunu belirtti.

Ancak konuya ilişkin henüz resmi bir açıklama da Patrikhane’ye seçim için gelmesi gereken yazı da yok.

Danzikyan’dan “Lozan’ı güncelleyelim” diyen Erdoğan’a hatırlatma

Agos Genel Yayın Yönetmeni Yetvart Danzikyan patrik seçimine müdahaleyi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Lozan’ı güncelleyelim” açıklamasını gazetedeki Hepsinden bizde de var başlıklı yazısında değerlendirdi.

“Okuduk ki Erdoğan bu çıkışı Batı Trakya’da Müslümanların başmüftü seçemiyor oluşu nedeniyle yapmış.

“Şimdi: öyle olduğu durumda bile burada ciddi bir mesele ya da meselelerimiz var. Öncelikle Türkiye Ermeni toplumu tüm hazırlıklarını yapmasına rağmen Patrik seçimini gerçekleştiremiyor.”

Ne olmuştu?

Türkiyeli Ermeniler patriğini dokuz yıldır seçemiyor. Türkiyeli Ermenilerin ruhani lideri Patrik II. Mesrob Mutafyan’ın 2008 yılında hastalanması üzerine patrik seçimi yapılamadı. Çünkü geleneğe göre, patrik seçimi için ya patriğin ölmesi ya da istifa etmesi gerektiği düşünülüyor.

Seçim olacak mı olmayacak mı” tartışmalarıyla geçen iki yılın ardından İstanbul Valiliği kararıyla Aram Ateşyan Patrik vekilliğine getirildi.

Ekim 2016’da Patrik II.Mesrop’un emekli edilmesine karar verildi. Ancak geçen sürede seçimle ilgili bir ilerleme kaydedilemedi.

Şubat 2017'de Ruhani Liderler Kurulu Başkanı Sahak Maşelyan’ın istifa etmesiyle seçim sürecinde yeni bir aşamaya geçildi. Ermenistan'da arabulucuların yaptığı toplantı sonucunda seçim sürecinin başlatılması ve kaymakam seçilmesi kararlaştırıldı.

15 Mart'ta yapılan oylamada Patriklik seçim sürecini yönetecek olan kaymakam (değabah) olarak Almanya Ermenileri Ruhani Önderi Başepiskopos Karekin Bekçiyan seçildi.

Seçim sonrası şu anki Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan basın mensuplarıyla İstanbul Valiliği’nden gelen bir mesaj paylaştı.

Mesajda “Patrik Vekilinin görevinin başında olduğu, ayrıca patrik seçimiyle ilgili esasi usul ve teamüllerin cemaatinizce yakinen bilindiği, bu kapsamda seçim sürecinin başlatılmasının hukuken mümkün olmadığı değerlendirilmektedir” dendi.

İki aday vardı

Kaymakam seçiminde Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan, Episkopos Sahak Maşalyan ve Almanya Ermenileri Ruhani Önderi Başepiskopos Karekin Bekçiyan'ın aday olarak yarışması öngörülmüştü. Ancak Maşalyan seçim öncesi yaptığı açıklamada Bekçiyan lehine değabah adaylığından çekileceğini söylemişti.

TIKLAYIN - Ermeniler Neden Sekiz Yıldır Patriğini Seçemiyor?

Seçim nasıl oluyor?

Patrik makamı boşalınca seçim olana kadar kurumları yönetmek için “kaymakam” adı verilen biri seçilir. Seçime kadar tüm işleri patrik yerine o yürütür. Ve seçim işlerini yürütmek için de Müteşebbis heyet oluşturulur. Bu heyet tamamen sivil bir heyettir. İki dereceli bir seçim sistemi var. Bölgelerin nüfus yoğunluğuna göre delege sayısı atanır. Delegelerin 1/7’si ruhaniler arasından olur. 6/7’si halk tarafından seçilir. Delegeler de patriği seçer. (TP)

* Yetvart Danzikyan'ın yazısının tamamı için tıklayınız.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell