İngiltere Dışişleri Bakanı, Fukuşima'da Üretilen Şeftali Suyunu İçti

  • 15 Aralık 2017 11:12
  • 234
  • 0 Yorum
İngiltere Dışişleri Bakanı, Fukuşima'da Üretilen Şeftali Suyunu İçti

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, bu hafta Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono'nun Londra ziyaretinde yanında getirdiği Fukuşima'da üretilen şeftali suyunu bölgedeki tarım ürünlerinin insan sağlığı üzerinde bir tehlikesi olmadığını kanıtlamak amacıyla içti.

​Şeftali suyunu diken Johnson, bu eylemi sırasında poz da verirken Çok iyi dedi. O anları cep telefonuyla görüntüleyen Japon bakan Taro Kono ise Johnson'un şeftali suyu içiş anını Twitter'dan paylaştı.

Japon Bakan Twitter mesajında İngiltere Dışişleri Bakanı Fukuşima'dan gelen şeftali suyunu içti, Fukuşima'dan gelen ürünlerin güvenli olduğunu kanıtladı diye yazdı.

Japon siyasiler de yapmıştı

ABD ve Çin dahil 20'den fazla ülkenin bölgeden ithal edilebilecek ürünlere yönelik kısıtlamaları sürerken, Avrupa Birliği bölgeden deniz ve tarım ürünlerinin ithalindeki kısıtlamaları yumuşatacağını açıklamıştı. 

Daha önce de Japon siyasiler güvenli olduğunu kanıtlamak için bölgeden gelen su ve gıdaları kameralar önünde tüketmişti. 2011'de milletvekili Yasuhiro Sonoda santralindeki reaktörlerden çıkarılan dezenfekte edilmiş suyu içmişti.

Azıcık radyasyon kemiklere yararlıdır yılları

Johnson'ın eylemi Çernobil faciasını hatırlatması akıllara tabii ki dönemin Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral'i getirdi. Objektiflerin karşısına geçip, Dinine, imanına inanan radyasyon var, demez çayını 'fondipleyen' bakan, bundan 6 ay sonra radyasyonun varlığını kabul etmiş, ancak düzeyinin zararsız olduğunu söylemişti.

Hatta dönemin Başbakanı Turgut Özal dan Radyoaktif çay daha lezzetlidir, darbe döneminin Cumhurbaşkanı Kenan Evren'den de Azıcık radyasyon kemiklere yararlıdır demişti.

Aral, yıllar sonra verdiği bir açıklamada çay içmesini Özal'ın İç de millet rahatlasın şeklinde kendisine telkin ettiğini kaydetmişti.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi, 1982-1992 yılları arasında bölgede kan kanseri oranında yüzde 286, kemik iliği kanseri oranında yüzde 250 ve çocukluk çağı kanserlerinde yüzde 250 oranında artış tespit etti. Hopa'da Türk Tabipler Birliği tarafından Çernobil'in etkileriyle ilgili yapılan çalışmaya göre 2003-2006 yılları arasındaki ölümlerin yüzde 47.9'u kanser nedeniyle gerçekleşti. (PT)

*Kaynak: Telegraph

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell