TİHV ve İHD: Cem Küçük, İşkenceyi Överek Suç İşledi

  • 13 Aralık 2017 13:41
  • 257
  • 0 Yorum
TİHV ve İHD: Cem Küçük, İşkenceyi Överek Suç İşledi

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ve İnsan Hakları Derneği (İHD), gazeteci Cem Küçük’ün 20 Aralık 2016 tarihli programında, şüpheli ve sanıkların konuşturulması için “işkence yapılmasını önerdiğini” ve bu sözleriyle suç işlediğini açıkladı.

Program, videodaki İsrail'le ilgili sözler nedeniyle, bu hafta tekrar gündeme gelmişti.

Hak örgütleri bugün yaptıkları yazılı açıklamada, Küçük’e “işkencenin insanlık suçu olduğunu, işkenceyi savunmanın ve övmenin de insanlığa karşı suç olduğunu” hatırlattı.

Diyarbakır Barosu da bugün, Cem Küçük hakkında “Suç işlemeye tahrik ve suçu övme” suçlamalarından yargılanması talebiyle suç duyurusunda bulundu. CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş da Küçük’ü RTÜK’e şikayet etti.

Cem Küçük ne demişti?

(İlgili kısım, 36. dakikadan itibaren başlıyor)

Türkiye gazetesi yazarı Cem Küçük, TGRT Haber televizyon kanalında, Fuat Uğur ile birlikte yaptıkları 20 Aralık 2016 tarihli Medya Kritik programında şunları söyledi:

“17/25 oldu diyelim İsrail'e yaptılar, olabilir. Dünyanın her yerinde her gün 15-20 toplu ölüm duyardık, trafik kazası, intihar etti, toplu intihar etti, uyuşturucuyu fazla basmış, aşırı alkolden gitti, dayanamadı köprüden atladı. Bir sürü gerekçe bulurlar.

“Burada da şimdi bunlara acıma, bütün yöntemleri düşünmelisin. Ya elimizde çok kritik üç-dört tane FETÖ’cü var. Ali Fuat Yılmazer, Mehmet Partigöç, Alaaddin Kaya. Ya şu adamları bir konuştursanıza. Bunlar bir sürü şey biliyor. Bizim savcı şöyle; oturuyor, ‘Fuatçığım hoş geldin. Adın, soyadın…’ mesela diyor. Nerede görev yaptın, bu işi sen mi yaptın? Hayır diyor. Böyle diyor mesela. Kardeşim başka türlü de konuşturma teknikleri var.

“Sallandır ayağından camdan aşağıya. Bak sana bir tane MOSSAD tekniği anlatayım, Gideon'un Casusları kitabında vardı. Ajan yapmak istiyor mesela Filistinlilerden birisini, veya Ürdünlü veya Mısırlı olmuyor mesela, ajan olmuyor adam kabul etmiyor. Gidiyor ailesinden birini tak diye öldürüyor. Gene yapmıyor, gene öldürüyor. Ondan sonra mecburen… Kaç tane böyle ajanı var. Adam canı pahasına... Guantanamo taktikleri nedir? Havlu tekniği var biliyorsun. Yüze havluyu atıyor yukarıdan aşağıya suyu döküyor. Bu arada boğuyor. Ya bir sürü şey denersin...”

Savcıları göreve davet ettiler

Hak örgütlerinin, ulusal yasalar ve uluslararası sözleşmelerdeki işkence yasaklarının hatırlatıldığı açıklaması özetle şöyle:

“Gazetecilik mesleğinin bağımsızlığını ve etik ilkelerini hiçe sayan bu zatın, sırtını dayadığı siyasal iktidardan güç alarak böylesine pervasızca konuşması insanın sahip olduğu onur ve değere saygı duyan hiç kimse tarafından kabul edilemez.

“Çünkü işkence gerek iç hukuk gerekse uluslararası hukuk açısından mutlak olarak yasaktır. Bu yasak uluslararası hukukta normlar hiyerarşisi açısından üstün bir kural, başka bir deyişle buyruk kural niteliğindedir. Bu nedenle işkence yasağı hiçbir koşulda istisnaya tabi tutulamaz, işkence yasağının esnetilmesi için herhangi bir çekince ileri sürülemez.

“Mesleğin etik ilkeleri gazeteciyi halkı doğru ve yansız bir şekilde bilgilendirmekle sorumlu kılar. Ancak, işkence yasağının mutlak karakterini belirten ve istisnasız hepimiz için bağlayıcı olan bunca uluslararası ve ulusal düzenlemeye rağmen Küçük pervasızca ‘darbeci/terörist’ olarak nitelediği şüphelilerin/sanıkların işkence ile sorgulanabileceklerini söyleyebiliyor. Böylece halkı yanlış bilgilendirerek hem meslek etik ilkelerini ihlal etmekte hem de suç işlemektedir.

“Cumhuriyet Savcılarını göreve davet ediyor ve Küçük hakkında resen soruşturma başlatmalarını talep ediyoruz. Küçük, işkence suçuna teşvik edip suç işlemeye yardımcı olarak TCK’nın 39. maddesini ihlal ediyor. Ayrıca, işkence suçunu alenen överek TCK’nın 215. maddesini de ihlal ediyor.”

“İnsan olarak sahip olduğumuz onur ve değeri korumak için duyarlı herkesi bu zihniyete karşı demokratik tepkilerini göstermeye çağırıyoruz. İnancımız sonsuzdur ki, insanlık onuru işkenceyi yenecektir.” (AS)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell