Erkekler Kasım'da 15 Kadın ve 3 Çocuk Öldürdü

  • 08 Aralık 2017 12:11
  • 409
  • 0 Yorum
Erkekler Kasım'da 15 Kadın ve 3 Çocuk Öldürdü

bianet'in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, erkekler Kasım’da en az 15 kadını ve üç çocuğu öldürdü, 9 kadına tecavüz etti, 16 kadını taciz etti, 58 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu, 35 kadına şiddet uyguladı.

Erkekler, kendilerini terkeden kadınların sevgilileri olduğunu düşündükleri dört erkeği ve evi terkeden iki kadının babasını da öldürdü. Bir erkek ise kendi babasını, karısını bıçaklarken ona engel olmaya çalıştığı için öldürdü.

2017'nin ilk 11 ayında erkekler 255 kadın ve kız çocuğunu öldürdü, 86 kadına tecavüz etti, 223 kadını taciz etti, 344 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu, 373 kadına şiddet uyguladı.

Cinayet

Erkekler Kasım’da 15 kadını ve 3 çocuğu öldürdü.

Bu cinayetlerin yanısıra;

* İki kadın şüpheli bir şekilde ölü bulundu.

* Türkiye vatandaşı olmayan bir kadın cinayetinin faili henüz belirlenmedi.

* Bir kadının intihar ettiği öne sürüldü.

* Zorla evlendirilmek istenen bir kadın ise nikahtan bir gün önce intihar etti.

* Erkekler kendilerinden ayrılan üç kadını ise öldürmekle tehdit etti.

* İki erkek, evden ayrılan karısının babasını öldürdü. Bir erkek, karısını bıçaklarken olaya müdahale eden babasını (kendi babası) öldürdü.

* Dört erkek, kendilerinden ayrılan kadınların sevgililerini (ya da sevgilisi olduğunu düşündükleri) dört erkeği öldürdü.

İki kadın, çıkarttığı uzaklaştırma kararlarına rağmen öldürüldü. Bir kadın ise cinayetten bir gün önce koruma tedbir kararı talebinde bulunmuştu.

Kadınların yüzde 20’si boşanmak/ayrılmak istedikleri veya barışmayı reddettikleri için öldürüldü.

Kadın katillerinden biri cezaevinden kaçıp cinayeti işledi.

Üç kadın katili, cinayetin ardından intihar etti.

Kadınların yüzde 66’sını mevcut veya eski partnerleri öldürdü.

İki kadını babaları, birini dini nikahlı kocası, birini eski kocası, birini eski sevgilisi, birini kardeşi, beşini kocaları, birini oğlu, ikisini sevgilileri, birini üvey oğlu öldürdü.

Cinayetlerin yüzde 53’ü ateşli silahlarla işlendi.

Beş kadın bıçakla, biri boğularak, biri şalla boğularak, dördü tabanca, dördü tüfekle öldürüldü.

Kadın cinayetlerinin yaşandığı iller Adana (1), Aksaray (1), Denizli (1), Diyarbakır (1), Düzce (1), İstanbul (3), Konya (1), Mersin (1), Sakarya (2), Urfa (1), Yozgat (1) ve Zonguldak (1).

Açıklama

bianet’in erkek şiddeti çetelesinde sadece erkek şiddeti sonucu hayatını kaybeden kadınlara yer veriyoruz. Toplumsal cinsiyet temelli olmayan şiddet vakalarını ve cinayetleri çeteleye almıyoruz.

Faili henüz belirlenememiş kadın cinayetleri ve şüpheli kadın ölümlerini sene boyunca aylık çetelelere not ediyoruz ancak başlıktaki sayıya eklemiyoruz. Sene sonunda, çetelelerde yer alan bu faili belirlenememiş cinayetler ve şüpheli ölümlerin akıbetini araştırarak, zaman içinde aydınlatılan vakaları eğer toplumsal cinsiyet temelli ise çeteleye ekliyoruz.

Ruhsal bozuklukları olan kişilerin işledikleri cinayetleri de çeteleye almıyoruz (Şizofreni hastalarının işlediği cinayetler gibi).

İntihar ve intihara teşebbüs vakalarını sadece kadın geçmişinde şiddet/ sistematik şiddete maruz kaldıysa çeteleye dahil ediyoruz. Bu intihar vakalarına ayrı bir kategoride yer veriyoruz ve başlığa taşıdığımız sayıya dahil etmiyoruz.

Ayrıca kadının doğrudan hedef olmadığı toplu cinayet haberlerini de, eğer tartışmaya sebep olan konu toplumsal cinsiyet temelli değilse çeteleye dahil etmiyoruz.

[Örneğin 11 Haziran 2017'de medya taramamıza düşen şu vakayı çeteleye dahil etmedik:

* Konya’da hayvancılık yapan A.K. (27), akrabaları Bekir Kıran (80), Mustafa Tokat (80), Meryem Tokat (79), Hamit Tokat (51) ve Mehmet Tokat’ı (64) pompalı tüfekle öldürdü. Erkek cinayetlerden sonra evine dönerken yakalandı. A.K.’nin şizofren olduğu, kalp krizinden hayatını kaybeden babasının ölümünden köydekileri sorumlu tuttuğu belirtildi.]

**

Çetelelerde yer alan meslek grupları, sadece şiddet olayının meslekle bağlantılı olduğu durumları kapsamaktadır. Örneğin “tecavüzcülerin yüzde x’si şofördü” cümlesi, kadınların ulaşım için bindikleri aracın şoförü tarafından tecavüze uğradığını anlatmaktadır.

Tecavüz

Kasım’da dokuz kadına yönelik tecavüz vakaları medyaya yansıdı.

Tecavüze maruz kalan kadınlardan biri engelliydi. İki erkek, tecavüz ettiği kadına fotoğraflarla şantaj yaptı.

Tecavüzcülerin yüzde 62’si kadınların tanıdığı erkeklerdi.

Bir kadına akrabası, bir kadına arkadaşının kocası, birine mahalleden bir tanıdığı, birine polis memuru, birine sevgilisi, birine sosyal medyadan tanıdığı bir erkek, birine tanıdığı/arkadaşı olan bir erkek, birine tanımadığı bir erkek, birine yeni tanıştığı bir erkek tecavüz etti.

10 tecavüzcüden yedisi tutuklandı, sevgilisine tecavüz eden bir erkek serbest bırakıldı, karısının arkadaşına tecavüz eden bir erkek adli kontrolle serbest bırakıldı. Bir tecavüzcü hakkındaki hukuki süreç ise haberlere yansımadı.

Tecavüz olaylarının yaşandığı iller Adana (1), Antep (1), Bursa (1), Denizli (1), Erzurum (1), Kocaeli (2), Samsun (1), Zonguldak (1).

Taciz

Kasım’da medyaya 16 kadına yönelik taciz vakası yansıdı.

Kadınların yüzde 19’u dijital tacize, yüzde 12,5’i ısrarlı takibe, yüzde 19’u teşhirciliğe maruz kaldı.

14 tacizciden sadece biri tutuklandı. Dört tacizci tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Bir tacizci hakkında, koruma tedbir kararını ihlal etmesine rağmen hiçbir işlem yapılmadı. Bir kadın tacizciyi sosyal medyadan ifşa etti. Sekiz tacizci hakkındaki hukuki süreç haberlere yansımadı.

Taciz olaylarının yaşandığı iller Aydın (3), İstanbul (8), Kocaeli (1), Manisa (1), Samsun (2), Sinop (1), Trabzon (1).

Çocuk istismarı

Erkekler Kasım’da 58 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu.

Cinsel istismar olaylarının yüzde 83’ü okullarda yaşandı.

47 kız çocuğuna okullarındaki kantinci, birine öğretmeni, birine okul arkadaşı, birine ağabeyi, üçüne babası, birine bakkal, birine imam, birine komşu, ikisine tanımadığı erkekler cinsel istismarda bulundu.

Çocuk istismar olaylarının ikisi çocukların yaşadıklarını öğretmenlerine anlatmasıyla, biri arkadaşına anlatmasının ardından arkadaşının okul yönetimi ve ailesiyle konuşması sonucu ortaya çıktı.

Toplam 10 çocuk istismarcısından altısı tutuklandı, ikisi ifadesi alınıp serbest bırakıldı. İki istismarcı hakkındaki hukuki süreç haberlere yansımadı.

Çocuk istismarı olaylarının yaşandığı iller Afyon (1), Ağrı (3), Antalya (1), Eskişehir (1), Kocaeli (1), Manisa (47), Samsun (1), Sinop (2), Zonguldak (1).

Şiddet – cinayet

Erkekler Kasım’da ikisi trans, en az 35 kadına şiddet uyguladı / yaraladı.

Şiddet – yaralama olaylarının yüzde 31’i AVM, kafe, sokak gibi kamusal alanlarda gerçekleşti.

35 erkek şiddeti vakasından üçü cinayete teşebbüs şeklinde gerçekleşti, üç kadın ağır yaralandı.

Erkek şiddeti vakalarının yüzde 8,5’i koruma tedbir kararlarına rağmen gerçekleşti.

Kadınların yüzde 11’i ayrılmak/boşanmak istedikleri veya evlilik teklifini reddettikleri için şiddete maruz kaldı.

Kadınların yüzde 66’sı mevcut veya eski partnerlerinden şiddet gördü.

Bir kadına apartman yöneticisi, ikisine eski kocası, ikisine eski sevgilisi, ikisine evlerine giren hırsızlar, 18’ine kocaları, birine müşterisi, birine sevgilisi, birine işyerinde yöneticisi, birine üvey kardeşi, dördüne tanımadığı erkekler şiddet uyguladı. Sokak ortasında şiddet gören iki kadına saldıran erkeklerin kim olduğu ise haberlerde belirtilmedi.

17 kadın darp edildi, yedisi tabancayla, yedisi bıçakla, biri döner bıçağıyla yaralandı. Bir kadının yüzüne kezzap atıldı. Bir kadın rehin alındı. Bir kadın ise cisimle darp edildi.

Şiddet olaylarının yaşandığı iller Adana (5), Aksaray (1), Ankara (5), Antalya (4), Bursa (1), Denizli (2), Eskişehir (2), İstanbul (5), Kayseri (1), Kırklareli (1), Konya (2), Manisa (2), Sakarya (1), Samsun (2). (ÇT)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell