GÜNCELLENİYOR: 33. ACM'de Akademisyen Davalarına Ocak ve Şubat Tarihleri Verildi

  • 07 Aralık 2017 12:00
  • 123
  • 0 Yorum
GÜNCELLENİYOR: 33. ACM'de Akademisyen Davalarına Ocak ve Şubat Tarihleri Verildi

Barış İçin Akademisyenler’in “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisi imzacılarına yönelik davalar bugün üç ayrı mahkemede devam ediyor.

33. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilki 9.30’da sonuncusu 12.00’de başlayacak 11 duruşma görülüyor. Bu davalarda İstanbul Üniversitesi’nden yedi, Galatasaray Üniversitesi’nden dört akademisyen yargılanıyor.

Savcı İsmet Bozkurt’un hazırladığı iddianamede akademisyenler 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 7/2 maddesinde yer alan “Terör örgütü propagandası” ile suçlanıyor.

33. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmalarda da üç avukat sınırlandırılması getirildi.

1. duruşma

33 Ağır Ceza Mahkemesinde ilk önce Galatasaray Üniversitesi'nden Seçkin Sertdemir’in duruşması görüldü. Sertdemir’in katılmadığı duruşmada avukatı söz aldı. Avukat, müvekkilinin yurt dışında olduğunu dile getirerek, süre talep etti.

Mahkeme heyeti, Sertdemir’in ya ara duruşmada ya da bir sonraki duruşmada hazır edilmesi yönünde karar verdi. Bir sonraki duruşma 31 Ocak 2018'de.

2. duruşma

Sertdemir'in ardından Galatasaray Üniversitesi'nden Eda Aslı Şeran’ın duruşması görüldü. Şeran ve avukatının hazır bulunduğu duruşma, kimlik tespiti ile başladı. Avukat Perihan Meşeli,  iddianamenin kopyala yapıştır şeklinde hazırlandığını söyledi. 

Mahkeme başkanının sık sık Meşeli’nin sözlerini keserek, “savunma yapıyorsunuz” demesi dikkat çekti.

“İddianamede aleyhe olan iddialar değerlendirilmiş ama lehte olan iddialar değerlendirilmemiş. Bölgede en az 350 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı. Sivil toplum örgütleri tarafından hazırlanan raporlar var. Bu raporlar yaşanan gerçekliği ortaya koyuyor diyen Meşeli derhal beraat talebi istedi. 

Beraat kararı verilmediği takdirde ise davanın barış bildirisine imza attıkları için yargılanan akademisyenler Esra Mungan, Muzaffer Kaya, Meral Camcı ve Kıvanç Ersoy’un davası ile birleştirilmesini talep etti.

Avukat Hülya Gülbahar ise derhal beraat kararı verilmesini, en kötü ihtimalle akademisyenlerin davalarının birleştirilmesini istiyoruz dedi.

Savcı, Birleştirme talebinin sanığın eyleminin bütün olarak değerlendirildiğinde örgüt propagandası yaptığı anlaşıldığından TCK’nin 301. maddesi kapsamında Adalet Bakanlığı'ndan izin alınması talebinin reddine, üzerine atılı suçun niteliği ve suçun vasfının niteliği kapsamında sanığın savunması alınıp hüküm verilebileceğinden derhal beraat talebinin reddini  talep etti.

Mahkeme heyeti, sanığın üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti dikkate alınarak derhal beraat talebinin reddine, birleştirme talebinin ise sanığın savunması alındıktan sonra değerlendirilmesi yönünde karar vererek, duruşmaya devam etti. Avukatlar savunma için süre istedi. Dava 31 Ocak 2018'de devam edecek.

3. Duruşma

 İstanbul Üniversitesi'nden Yusuf Doğan Çetinkaya ve avukatları duruşmada hazır bulundu. 

Avukat Sevgi Epçeli Arslan “Hiçbir örgütün propagandası yapılmadığı gibi bildiride herhangi bir örgütün ismi de yer almamaktadır. Tamamen barışçıl bir bildiridir. Devletin politikaları eleştirilmiştir. Bu bildirinin soruşturmaya dahil edilmesi ifade özgürlüğünün ihlalidir” dedi.

Avukat Arslan, direk beraat kararı verilmesini, beraat kararı verilmemesi durumunda dosyaların birleştirilmesini talep etti. Savcı taleplerin reddini istedi.

Mahkeme, suçun vasıf ve mahiyetini göz önüne alındığını söyleyerek derhal beraat talebinin reddine ve birleştirmeye yönelik talebin savunma alındıktan sonra değerlendirilmesine karar verdi.

Avukatların süre talebinde bulunması üzerine mahkeme heyeti duruşmayı 31 Ocak 2018'e erteledi.

4.duruşma

İstanbul Üniversitesi'nden İrfan Keşoğlu ise şehir dışında olduğundan duruşmaya katılmadı. Keşoğlu’nun avukatları süre talebinde bulundu. Mahkeme, duruşmayı 31 Ocak 2018'e erteledi.

5. duruşma

Galatasaray Üniversitesi’nden Feyza Ak Akyol’un avukatı, 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan 4 akademisyene “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla dava açıldığını, yargılama sürecinde cumhuriyet savcısının ve mahkeme heyetinin talebiyle 4 akademisyenin yargılanmasına TCK/301’den devam edilmesi için Adalet Bakanlığı’na yazı yazıldığını ve bakanlığın 301’den yargılamaya izin verdiğini hatırlattı.

Akyol’un avukatı, Bu dosyada öncelikle 301 konusunun çözüme kavuşması gerektiğine dikkat çekerek; kovuşturmanın “terör örgütü propagandası” suçundan mı, “Türk milletine hakaret” suçundan mı yapılacağına karar verilmesi durumunda savunmalarının ve ifadelerinin şekilleneceğini söyleyerek 301. maddeden yargılanma için Adalet Bakanlığı’ndan izin alınmasını talep etti. Mahkeme bu aşamada talebi reddederek duruşmayı 31 Ocak 2018'e erteledi.

6. duruşma

İstanbul Üniversitesi’nden Hülya Kirmanoğlu’nun avukatı Aynur Tuncel Yazgan, yargılamalarda bir uygulama hatası olduğunu düşündüğünü ve savunmalar alınmaksızın derhal beraat istemediğini beyan etti.

Mahkemeden 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki (ACM) dava dosyasını okumasını ve 301. maddeden yargılanıp yargılanılmayacağı konusunda karar vermesini istedi.

Yazgan, “13. ACM’nin iddianame ve duruşma zabıtlarına ihtiyacımız vardır” diyerek süre talep etti.

Mahkeme heyeti 13 Ağır Ceza Mahkemesi’ne müzekkere yazarak, dava dosyaları, iddianame, soruşturma zabıtları ve Adalet Bakanlığı’ndan izin istenilmesine ve sonuçlarına dair evrakın UYAP üzerinden mahkemeye gönderilmesinin istenmesine karar verdi. Süre talebini de kabul eden mahkeme, bir sonraki celseyi 8 Şubat 2018'e erteledi.

7. duruşma

İstanbul Üniversitesi’nden Haydar Durak ve Fatma Nihan Aksakallı’nın avukatı Meriç Eyüboğlu, usulü itirazlarını dile getirerek söze başladı.

Derhal beraat talebinde bulunan Eyüboğlu bu talebin, masumiyet karinesi ve lekelenmeme hakkını güvenceye almak için getirildiğini söyledi.

Avukat Zeynep Özçelik, de davanın 13. ACM'deki dosya ile birleşmesini talep etti.  Mahkeme, birleştirme ve derhal beraat talebinin bu aşamada reddine karar verdi. Bir sonraki duruşma 8 Şubat 2018'de. (BK)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell