Savcı Demirtaş'ın Tutukluğunun Devamını İstedi

  • 07 Aralık 2017 09:39
  • 104
  • 0 Yorum
Savcı Demirtaş'ın Tutukluğunun Devamını İstedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın tutuklu bulunduğu davanın ilk duruşması Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlandı.

Demirtaş'ın duruşmasını takip etmek üzere çok sayıda yabancı heyet Sincan Cezaevi Kampüsü önüne geldi. 1250 avukatın savunmak istediği Demirtaş'ın duruşmasının 20 kişilik salona alınması tepkilere neden oldu. 

Gözlem heyeti salona alınmadı

Gelen heyetler arasında Birleşik Krallık Lordlar Kamarası, İngiltere İşçi Partisi, Fransa Sol Parti, Fransa Kominist Partisi, İtalyan İlericiler ve Demokratlar Hareketi, İsveç Sosyal Demokrat Parti, Norveç Kızıl Parti, Yunanistan SRİZA Partisi, İngiltere'den İnsan Hakları aktivisti ve avukatlar, Alman Sosyal Demokrat Partisi, Avrupa Parlamentosu Sol Grubu, İngiltere İşçi Partisi, Britanya Genel Sendikası, Danimarka Kırmızı-Yeşil Birlik Grubu ile Danimarka Liberal Parti üyeleri vardı.

Ancak gözlemciler ve milletvekilleri güvenlik gerekçesiyle mahkeme salonuna alınmadı.

Demirtaş SEGBİS ile bağlanmayı kabul etmedi

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'ın savunması yargılandığı davalara şimdiye kadar SEGBİS ile alındı. 

Duruşma salonuna getirilmeyen Demirtaş, SEGBİS ile bağlanmayı kabul etmeyerek duruşmaya katılmadı. Demirtaş bizzat duruşmaya katılmak için Edirne Cezaevi'nden dilekçe gönderdi. Ayrıca Demirtaş, SEGBİS uygulamasına ilişkin yasanın iptali için mahkemenin AYM'ye başvurmasını ve bu nedenle yargılamada durma kararı verilmesini istedi.

Polisten bekleyenlere 'müdahale' uyarısı

Savcı, 31 fezlelekeden yargılanan Demirtaş'ın tutukluluk halinin devamını istedi.

Polis, dışarıda bekleyen vatandaşlara, Ankara Valiliği'nin basın açıklamasını yasakladığını ve müdahale edeceği yönünde uyarıda bulundu.

Ankara Valiliği, Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş ve İdris Baluken'in davalarının olduğu 6-7 Aralık tarihlerinde Sincan Cezaevi önü ve Ankara Adliyesi önünde yapılacak her türlü eylem etkinliğin yasaklandığını duyurmuştu.

Avukat: Siyasi kin ve husumet davası

Duruşmaya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Demirtaş'ın avukatlarından Aydın Erdoğan, davayı siyasi kin ve husumet davası olarak nitelendirdi. Erdoğan, Demirtaş'ın bir örgüt yöneticisi olduğu doğrudur. Ancak bu örgüt HDP'dir. Demirtaş HDP'nin tüm kurul ve meclis grubunun eş başkanıdır şeklinde konuştu.

7 Haziran seçim sonuçlarına değinen Erdoğan, AKP, 2002 yılından bu yana ilk yenilgisini HDP karşısında aldı. Yaşanan yenilginin ardından seçim sandığında kazanamayan AKP yargı eliyle HDP'yi sindirmeye çalışmaktadır dedi.

HDP'den açıklama: Dava hukuk garabetidir

HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi, Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran'ın Demirtaş davası hukuk garabetidir başlıklı açıklamasında Yargılamanın herkese açık olması gerekir. Aksi durum aleniyet ilkesine aykırılık teşkil eder derken şunları kaydetti:

Tahsis edilen salon savunma hakkını da ihlal eder niteliktedir. Sayın Demirtaş'ı savunacak avukat sayısı bin 250'nin üzerindedir. Tahsis edilen salonla avukatların davaya dahil olması engellenmeye çalışılmaktadır.

Konuşmaların hepsini mecliste yaptım

Demirtaş, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında Diyarbakır 2. Sulh Ceza Hakimliği'nce 4 Kasım 2016'da tutuklandı.

Demirtaş, 17 Şubat 2017'de  iddianameye konu 31 fezlekenin neredeyse tamamının dokunulmazlık değil, sorumsuzluk kapsamında olduğu gözetilerek, o konuşmaların tamamını TBMM'de de yaptığını belirterek, Anayasa, CMK, AYM ve AİHM kararları doğrultusunda tutukluluk haline son verilmesini talep etmişti.  (PT) 

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell