Hamas’tan “İntifada” Açıklaması, İsrail’den Asker Yığınağı

  • 07 Aralık 2017 09:43
  • 102
  • 0 Yorum
Hamas’tan “İntifada” Açıklaması, İsrail’den Asker Yığınağı

ABD’nin Kudüs kararının ardından Filistin’den tepkiler yükselmeye devam ederken, İsrail de askeri güçlerini harekete geçirdi.

TIKLAYIN - Trump’ın Kudüs Kararına Dünyadan Tepki

AFP, İsrail ordusunun Batı Şeria'ya asker sevkiyatı yaptığını duyurdu. İsrail ordusunda yapılan açıklamada, “Yapılan askeri durum analizine göre, Batı Şeria bölgesine çok sayıda tabur sevk edilmesi kararı alındı” ifadesi yer aldı.

Hamas: İntifada çağrısı yapılmalı

Hamas’ın Siyasi Büro Şefi İsmail Haniye, İsrail'e karşı “yeni intifada çağrısı yapılması gerektiğini” açıkladı.

Haniye, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını açıklamasının ardından Gazze'de yaptığı konuşmada “Siyonist düşmana karşı yeni bir intifadanın çağrısını yapmalı ve çalışmalarını yapmalıyız” dedi, sözlerine şöyle devam etti: “ABD destekli Siyonist politikaya yeni intifadanın ateşini yakmadan karşı koyamayız. Gazze'yi özgürleştirdiğimiz halk direnişi yoluyla Kudüs ve Batı Şeria'yı da özgürleştirebliriz.”

Haniye cuma gününü de (8 Aralık/yarın) “Kudüs ve Batı Şeria'ya özgürlük” sloganı altında “Öfke Günü” ilan etti.

Arap ülkelerine ABD ile işbirliğini sonlandırma çağrısında bulunan Haniye, “Trump'ın bu kararından pişman olacağını” da ekledi.

Şii milislerden açıklama

Reuters haber ajansı, Irak'taki etkili Şii milis gruplardan el Nucaba örgütünün, ABD Başkanı Trump'ın Kudüs kararının ardından yaptığı açıklamada, “Bu, ABD askerlerine yapılan saldırıları meşrulaştırmıştır” ifadesini kullandığını yazdı.

Örgütün lideri Akram el Kaabi açıklamasında “Trump'ın aptalca kararı, Amerikan güçlerini hedef almak için bir meşru neden ve ümmetin vücudundan bu yapıyı (İsrail) söküp atmak için büyük bir kıvılcım olacak” dedi.

İsrail: Diğer ülkeler de tanıyacak

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD'nin yanı sıra birçok ülkenin büyükelçiliklerini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıyacağını iddia etti.

Netanyahu, İsrail'in Kudüs'ü başkent olarak kabul etmek isteyen birçok ülke ile irtibatta olduğunu söyledi.

Başkonsolosluklarda güvenlik önlemi

ABD ve İsrail'in İstanbul başkonsoloslukları önünde güvenlik önlemleri alındı. 

İstinye'de bulunan ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu önü polis tarafından bariyerlerle kapatıldı. Polis ekipleri, başkonsolosluk binasına çıkan sokakları araç trafiğine kapattı. Binanın girişindeki konsolosluk görevlileri çelik yelek ve kask taktı, çevik kuvvet polisleri de bina çevresinde bekliyor.

Levent'te bulunan İsrail'in İstanbul Başkonsolosluğu önünde de polis güvenlik önlemleri aldı. (AS)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell