Aykan Erdemir: Sarraf Davasında Tanık Olmadığımı Resmî Belgeyle Kanıtladım

  • 07 Aralık 2017 07:54
  • 98
  • 0 Yorum
Aykan Erdemir: Sarraf Davasında Tanık Olmadığımı Resmî Belgeyle Kanıtladım

İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği’nin mallarına el konulmasına karar verdiği Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) eski milletvekillerinden Aykan Erdemir, karar sonrası bir açıklama yaptı.

Kararda, Erdemir'in sahte raporu Amerika'daki mahkemeye götürerek delil olarak kullanılmasını sağladığı, New York Bölge mahkemesinin tanık listesinde olduğu ve firari konumda olduğu iddia edilmişti.

İstanbul Sulh Ceza Hâkimliği, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine Mehmet Hakan Atilla davasında New York Bölge Mahkemesi’ne bildirilen tanık listesinde Aykan Erdemir’in ismi bulunduğu iddiasıyla 28 Kasım 2017 tarihinde hakkında yakalama kararı çıkartmıştı.

TIKLAYIN - Eski CHP'li Vekil Hakkında Sarraf Davasından Yakalama Kararı

Aydemir yaptığı yazılı açıklamada hakkında yakalama kararı verilmesi ve mallarına el konulmasına neden olan üç iddiayı yalanladı:

“Tanık listesinde yokum”

“4 Aralık 2017 tarihinde Mehmet Hakan Atilla davasının resmi tanık listesinin de ekli olduğu bir dilekçeyle itiraz ettim. İddiaların aksine tanık listesinde ismimin olmadığını somut bir şekilde kanıtladım.

Aydemir açıklamasında Hakan Atilla’nın yargılandığı ve Rıza Sarraf’ın tanık olduğu davanın tanık listesinde bulunan Bankalar Yeminli Murakıbı Osman Zeki Canıtez’i tanımadığını da belirtti:

‘28.01.2014 tarihli sözde/sahte rapor’ olarak ifade edilen rapor ve içeriğiyle ilgili hiçbir bilgim olmadığını ve olamayacağını, yakalama emri talebinde ismimin birlikte anıldığı Osman Zeki Canıtez ile hiçbir ilgim, tanışıklığım ve iletişimim olmadığını ifade ettim.

“İtirazım sonrasında İstanbul 6. Sulh Ceza Hâkimliği, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi ve 'şüphelinin atılı suçu işleyip işlemediği hususunda inceleme yapmak' gerekçesiyle 6 Aralık 2017 tarihinde tüm mal varlığıma el konulmasına karar vermiştir.

“Tanık olmadığımı resmî belge ile kanıtladım”

“Bu kararın gerekçesinde, itiraz dilekçemde sunduğum resmî belgeye rağmen, halen tanık listesinde ismimin bulunduğu iftirasının yinelenmekte olması tam anlamıyla bir hukuk skandalıdır.

“Mal varlığıma el konulması somut delil olmadığının kanıtı”

“Mal varlığıma el konulması kararını İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın elinde bana yönelik suçlamalarla ilgili hiçbir somut delil bulunmadığının bir kanıtı olarak değerlendiriyorum.

Zaten iddiaları destekleyen tek bir somut delil olsaydı ya da banka hesaplarımda tek bir kuruş usulsüzlük tespit edilmiş olsaydı bu bilgi benden önce yandaş basına servis edilir, beni ve Cumhuriyet Halk Partisi’ni karalamak için kullanılırdı.”

“Bana ve üyesi bulunmaktan onur duyduğum Cumhuriyet Halk Partisi’ne yönelik iftira ve karalama kampanyası Mehmet Hakan Atilla davası ve Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun Man Adası’ndaki offshore hesaplarla ilgili açıklamalarının ifşa ettiği rezaletleri gölgelemeye ve gündemi saptırmaya yönelik beyhude bir çabadır.”

Aykan Erdemir kimdir?

Sosyal antropolog, siyasetçi. Orta ve lise öğrenimini İstanbul Amerikan Robert Lisesi'nde (1985-1992) tamamladı. Lisans derecesini 1996 yılında Bilkent Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler alanında aldı. 1998 yılında Harvard Üniversitesi'nde Orta Doğu Çalışmaları alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Sosyal Antropoloji ve Orta Doğu Çalışmaları alanındaki doktora derecesini 2004’de Harvard Üniversitesi'nde Alevileri Eklemlemek: Türkiye’de Yönetişimin ve İnanca Dayalı Kolektif Eylemin Dönüşümü başlıklı tezi yazarak tamamladı. Harvard Üniversitesi'nde John F. Kennedy Kamu Yönetimi Okulu Hauser Kâr Amacı Gütmeyen Kuruluşlar Merkezi'nde bursiyer araştırmacı, Oxford Üniversitesi'nde Göç, Siyaset ve Toplum Merkezi'nde misafir araştırmacı olarak çalışmalar yürüttü.

2004-2011 yılları arasında ODTÜ Sosyoloji Bölümü'nde öğretim üyesi olarak çalıştı. 2005-2010 yılları arasında ODTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. 2011 yılında Sosyoloji alanında doçent unvanını aldı. Halen Bilkent Üniversitesi siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümü öğretim üyesidir. Aynı zamanda Demokrasileri Koruma Vakfı'nda kıdemli analist olarak görev yapıyor.

CHP'nin 18 Aralık 2010 tarihinde gerçekleştirilen 15. Olağanüstü Kongresi'nde 1107 oy alarak Parti Meclisi'ne seçildi. 12 Haziran 2011 seçimlerinde Bursa milletvekili olarak seçildi. Şubat 2014-Haziran 2015 arasında CHP Yurtdışı Örgütlenme Yürütme Kurulu üyesi olarak görev yapmıştır.

TBMM'de Avrupa Birliği Uyum Komisyonu, Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu ve Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu üyeliği, Türkiye-İsveç Parlamentolararası Dostluk Grubu genel sekreterliği ve Türkiye-Kosova Parlamentolararası Dostluk Grubu yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.  İnanç Özgürlüğü için Uluslararası Parlamenterler Girişimi (IPPFoRB) kurucularından.

Yeni Arayış ve Ekometre gazetesinde köşe yazarlığı yapıyor.

(HK)

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell