Başçavuşun Kafasına Vurduğu Zorunlu Asker Öldü

  • 07 Aralık 2017 06:57
  • 89
  • 0 Yorum
Başçavuşun Kafasına Vurduğu Zorunlu Asker Öldü

Bursa’nın Gemlik ilçesinde er olarak zorunlu askerlik yapan Gökhan Kılıç, Başçavuş O.H.’nin kafasına kompozit miğferle vurması sonucu beyin kanaması geçirerek hayatını kaybetti.

Hürriyet’ten İsmail Saymaz’ın haberine göre, olay 7 Ekim günü saat 18.30 sularında yaşandı.

Gemlik Askeri Veteriner Okulu’nda zorunlu askerlik yapan Kılıç, nöbette annesiyle telefonda görüşürken başçavuşa yakalandı.

Olayın tek görgü tanığı olan Gökhan Kılıç’ın nöbet arkadaşı A.K., Kılıç telefonla konuşurken ellerini yıkamak için tuvalete gittiğini, o an “ah” sesi duyduğunu, döndüğünde Kılıç’ın yerde, miğferin de başçavuşun elinde belirterek sonrasını ifadesinde şöyle aktardı:

“Gökhan yerden kalktı. Başçavuş başlığı bana verdi. Sürekli ‘Yasak olduğunu bilmiyor musun’ diyordu. Bölüğe doğru yürüdük. Gökhan kafasının sol tarafını okşuyor, ‘Başım ağrıyor’ diyordu. ‘Ne oldu?’ diye sordum. ‘Başçavuş telefonla konuştuğumu görünce kompozitle başıma vurdu’ dedi.”

“Bir şeyi yoktur, yüzünü yıkasın”

Kızılcan, ilerleyen dakikalarda Kılıç’ın koridorda çömelerek, “Başım ağrıyor, çok kötüyüm” dediğini, bunun üstüne kendisinin başçavuş O.H.’ye giderek durumu aktardığını söyledi.

Başçavuşun ise “Bir şeyi yoktur. Elini yüzünü yıkasın. Uyusun” dediğini aktaran Kızılcan, şöyle devam etti:

“O bir şey yapmayınca koşarak bölüğe geldik. Gökhan’ı lavaboya götürdük. Elini, yüzünü yıkadık. Sorulara cevap veremiyordu. Kekeliyordu. Arkadaşın kucağına kafasını koyup o şekilde dururken Osman başçavuş geldi. ‘Ambulansa haber verin’ dedi...”

54 gün komada kaldı

Bursa Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Kılıç’ın beyin kanaması geçirdiği ortaya çıktı.

54 gün komada kalan Kılıç, 29 Kasım’da hayata veda etti.

Aynı gün O.H. ‘Ölüme sebebiyet verecek şekilde kasten yaralama’ suçundan tutuklandı. 

“Kompoziti sürttüm”

Başçavuş ifadesinde özetle şunları söyledi:

“Beni fark edip panikledi. Silahına asılı kompozit başlığını elime almadan, yanından ittirerek sol kulağının üstüne dokundurdum. Kompoziti yerinden çıkarmadan başına doğru sürttüm.”

“Bize ‘Gökhan düştü’ dediler, gerçek sona ortaya çıktı”

Gökhan Kılıç’ın babası Halis Kılıç, olayın ardından kendilerine “Gökhan düştü” denildiğini belirterek gerçeğin kendilerinden saklandığını söyledi.

İki gün sonra gelini Berna Kılıç’ı arayan askerlerin “Gökhan düşmedi. İşin peşini bırakmayın. O.H. başçavuş daha önce bir arkadaşımızın kolunu kırdı” diye haber vermesi üzerine gerçeği öğrendiklerini söyleyen baba Kılıç, ‘adli vaka’ olduğu gerekçesiyle oğluna ‘şehit’ denilmediğini ve mezarlık verilmediğini belirtti.

Kılıç, “Ben bayrakla, davulla, zurnayla gönderdim. Ama öldükten sonra ‘Alın cenazenizi, götürün’ dediler. Bu beni çok kırdı. Failin ceza almasını, oğlumun şehitlik mertebesine alınmasını istiyorum” dedi.

Gökhan Kılıç’ın eşi Berna Kılıç ise “Gökhan’la konuştuğumda bu adamın başka çocukları dövdüğünü anlatıyordu. Bu, o adamın birinci vakası değil. En ağır cezayla cezalandırılsın” dedi. (EKN)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell