1 ARALIK DÜNYA AIDS GÜNÜ: Nakka LGBTİ+ Kadıköy Sokaklarında "Virüslerden Korkma, Erken Tanı" Dedi

  • 01 Aralık 2017 14:57
  • 182
  • 0 Yorum
1 ARALIK DÜNYA AIDS GÜNÜ: Nakka LGBTİ+ Kadıköy Sokaklarında "Virüslerden Korkma, Erken Tanı" Dedi

1 Aralık Dünya AIDS Günü’nde Nakka LGBTİ+ aktivistleri, virüs kostümleriyle İstanbul'da Kadıköy sokaklarını gezdi, “Ben bir virüsüm, beni erken tanı” dedi.

“Cinsel yolla bulaşan hastalıklara sahip kişiler hastalığın verdiği olumsuzluklar bir yana bir de toplumun baskısıyla yüz yüze kalıyor ve bu baskıdan kurtulmanın yolu seksin ve haz aldığımız her şeyin toptan reddi ve hiç konuşulmamasıymış gibi görülüyor” diyen Nakka LGBTİ+ aktivistleri, Kadıköy sokaklarında dağıttığı el ilanlarında şu ifadelere yer verdi:

“Kondom sahip olduğunu bildiğin veya bilmediğin enfeksiyonların kolilerine bulaşmasına engel olan etkin ve ucuz bir korunma aracıdır.

“Cinsel yolla bulaşan hangi enfeksionları bulaştırma riskine sahip olduğunu bilmiyorsan, kondom kullan.

“Enfeksiyonları engellemek için test yaptır.

“Enfeksiyon sahibiysen tedavi ol.

“Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlaın yayılmasını engellemenin en etkili yolu, her bireyin tedavi imkanlarına erişimin sağlanması ve cinsellik hakkında konuşmaktır.”

“Konuyu konuşulmaz kılıyoruz”

Nakka LGBTİ+ aktivistleri, HIV/AIDS’le mücadele alanındaki söylemi de değiştirmek istiyor ve şunları söylüyor:

“Toplumsal ahlak seks yapan, hastalık kapan, uyuşturucu içen öcü bir tipleme yaratıp bizleri baskı altına alırken bizler ise her uyuşturucu içen seks yapmaz, her seks yapan hastalık kapmaz gibi söylemler ile bu önvarsayımları yıkmaya çalışırken tüm bunların bir arada bulunduğu durumları konuşulmaz kılıyoruz.

“Nakka LGBTİ+, bu ve daha birçok konuda politika üretmek ve bu politikalara alan açmak için çalışmalar yürütmeye devam etmek istiyor.”

1985’ten beri 15054 HIV ve 1590 AIDS vakası

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Bulaşıcı Hastalıklar Daire Başkanlığı’nın açıklamasına göre:

* 1985’ten 2017’ye  kadar Türkiye’de 15 bin 054 HIV ve bin 590 AIDS vakası tespit edildi.

* HIV/AIDS vakalarının yüzde 79’u erkek, yüzde 21’i kadınlarda görüldü.

* Türkiye’de HIV/AIDS enn fazla 25-34 yaş aralığındaki kişilerde görülüyor.

* HIV enfeksiyonunun yüzde 48,8’i cinsel yolla bulaşıyor.

Yüzde 60 HİV ile yaşadığını bilmiyor

Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Programı (UNAIDS) verilerine göre HIV ile yaşayanların yüzde 7’sini çocuklar, yetişkinler arasında ise yüzde 51’ini kadınlar oluşturuyor.

Tüm dünyada HIV ile yaşayan yetişkinlerde tedaviye erişim oranı yüzde 41, çocuklarda yüzde 32 hamilelerde yüzde 73.

Dünya Sağlık Örgütü’nün 10 ülkeden topladığı verilere  göre HIV pozitif kişilerin yüzde  60’dan fazlası HIV ile yaşadığından habersiz.

Tüm dünyada yeni HIV enfeksiyonları kontrol altına alınmış olmakla beraber, Türkiye’yi çevreleyen Orta ve Doğu Avrupa ile Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgelerinde yeni enfeksiyonlarda artış devam ediyor.

HIV Nedir?

HIV kelimesinin açılımı, Human Immmunodeficiency Virus (İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü) şeklindedir. Bu ifade, bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilen bir virüs anlamına gelmektedir.

AIDS nedir?

AIDS ise, Acquired Immune Deficiency Syndrome (Edinilmiş Bağışıklık Yetmezliği Sendromu) kelimelerinin kısaltmasıdır. HIV enfeksiyonunun bağışıklık sistemini yetersiz hale getirdiği ve hastalık belirtilerinin başladığı duruma verilen isimdir.

HIV, doğrudan bağışıklık sistemine zarar verir. AIDS, HIV’in tedavi ile baskılanmadığı durumda bağışıklık sistemini zayıflatmasından sonra ortaya çıkan hastalıklar bütününe verilen isimdir.

HIV vücuda girdikten sonra kişinin bağışıklık sisteminin durumuna göre uzun yıllar herhangi bir belirti göstermeden varlığını sürdürür. Erken dönemde ilaç tedavisine başlayan HIV pozitifler hiçbir zaman AIDS evresine gelmeden sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürürler. Geç HIV tanısı alan ve AIDS evresinde olan kişiler dahi ilaç tedavisiyle sağlıklarına geri kavuşabilmektedir.

Tokalaşmayla bulaşmaz

HIV, tokalaşma, öpüşme, sarılma, aynı ortamda bulunma, beraber çalışma, aynı kaptan yeme, içme, giysilerin ortak kullanımı, aynı tuvalet havuz banyonun kullanımı, sivrisinek ve böcek sokmaları vb. gibi sosyal hayattaki ilişkiler ile bulaşmaz.

Şişli Belediyesi'nden herkese ücretsiz HIV testi

Haftaiçi her gün saat 17.00-20.00 arasında Şişli Belediyesi'nin Merkez Polikliniği'nde ücretsiz ve anonim HIV testi yaptırılabilirsiniz.

Şişli Belediyesi Kurtuluş Semt Polikliniğinde ise her salı saat 19.00-21:00 arasında kadın ve LGBTİ dostu ücretsiz ve anonim jinekolojik hizmetten faydalanabilirsiniz.

Bu hizmetlerden faydalanmanız için Şişli'de yaşıyor olmanız gerekmiyor. Hizmetler herkesi kapsıyor. (ÇT)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell