Dostları Mehmet Ülger'i Rotterdam'dan Uğurladı

  • 01 Aralık 2017 09:12
  • 120
  • 0 Yorum
Dostları Mehmet Ülger'i Rotterdam'dan Uğurladı

Uzun süredir kanserle mücadele eden gazeteci Mehmet Ülger, 27 Kasım sabahı Rotterdam'da hayatını kaybetti. Perşembe günü Rotterdam Alevi Derneği'nde Ülger için bir tören düzenlendi. Eşi Astrid van Unen, Kızı Havin ve kardeşlerinin hazır bulunduğu veda törenine çok sayıda Türkiyeli ve Hollandalı katıldı.

Eğitimci Zeki Aslan'ın sunumunu yaptığı tören, Mehmet Ülgerin naaşının eşi, aile bireyleri ve dostları tarafından salona getirilmesiyle başladı.

Astrid Van Unen'in Mehmet Ülger için yazdığı veda mektubunu kardeşi Frank van Unen okudu. Duygulu, sevgi dolu bu veda mektubunun ardından Mehmet Ülger'in kızkardeşi, kızı Havin, DİDF Başkanı Nuri Karabulut, Evrensel Gazetesi adına Yücel Özdemir, Hollanda Gazeteciler Sendikası adına Tomas Bruning ve Röportaj Vakfı'nda birlikte çalıştığı arkadaşlarından Anneke van Dam duygularını ve Mehmet Ülger'le anılarını paylaştılar. Son veda sözlerini dile getirdiler.

Mehmet Ülger'in yaşamından kesitlerden oluşan slayt gösterisinin ardından son veda şarkısı Sezen Aksu'nun İstanbul parçası oldu. Törenin sonunda katılımcılar Mehmet Ülgerin naaşının önünden geçerek vedalaştı.

Verilen yemekle Mehmet Ülger Cuma günü toprağıyla buluşması için Türkiye'ye gönderildi.

Mehmet uğurlamaya gelen dostlarının son sözü; çalışkanlığı, dayanışmacılığı, yardımsever, mücadeleci kimliğiyle Mehmet yaşayacak... Ölüm adın kalleş olsun! oldu.

Ülger’in cenazesi bugün memleketi Kayseri’de defnedilecek. 

Ülger hakkında

1962’de Kayseri’de doğdu. 1980’lerin başında Hollanda’ya yerleşti. 1990’lı ve 2000’li yıllar boyunca  Hollanda televizyon kanallarında, Netwerk ve EenVandaag, KRO Spoorloos, NOVA, Zembla programlarında çalıştı; yanı sıra ANP, Contrast, Wordt Vervolgd, De Humanist, De Groene Amsterdammer, de Volkskrant ve OnzeWereld adlı gaete, dergi ve haber ajanslarında gazetecilik yaptı.

1985 yılında kurulan Hollanda-DİDF’in de ilk genel başkanı olan Ülger, gazetecilik mesleğinin yanında çeşitli kitaplar ve belgeseller hazırladı. Bunlar Hollanda’daki televizyon kanallarının yanı sıra Hayatın Sesi Televizyonunda yayınlandı.

Hollanda Gazeteciler Sendikası yöneticiliği yaptı. 1996'da Metin Göktepe'nin öldürülmesinin ardından, Türkiye’deki basın özgürlüğünü desteklemek ve engellemeler, ihlaller hakkında Hollandalı gazetecileri ve Hollanda kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla Röportaj Vakfı’nı kurdu.

Belgeselleri: Mevsim Çocukları (Türkiye’de çocuk işçi sömürüsü), Zara’nın Mektubu, Zara, Çocuk Ellerinde Beyaz Altın, Çocuk Ayakkabılarında Cesur, Anadolu’dan Laleler Ülkesine.

Kitapları: Hollanda’nın Kör Noktası (Hollanda’da “kaçak işçilik” sömürüsü), Bozkurtlar (Hollanda’da türk faşistlerinin ve mafyasının rolü), Kimseye Sıkıntı Vermek İstemiyorum (Hollanda’da yaşlı Türk göçmen işçilerin yalnızlığı). (FE/EA)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell