Ruhani'den deprem bölgeleri için yeniden inşa sözü

  • 14 Kasım 2017 14:59
  • 49
  • 0 Yorum
Ruhani'den deprem bölgeleri için yeniden inşa sözü

İran'da pazar akşamı meydana gelen 7.3 büyüklüğündeki depremin ardından bilanço giderek ağırlaşıyor. İran Cumhurbaşkanı Ruhani deprem bölgelerinin bir an önce yeniden inşa edilmesi

İran'da pazar akşamı meydana gelen 7.3 büyüklüğündeki depremin ardından bilanço giderek ağırlaşıyor. İran Cumhurbaşkanı Ruhani deprem bölgelerinin bir an önce yeniden inşa edilmesi için söz verdi.Hafta sonunda İran-Irak sınırında gerçekleşen depremde can kaybı 500'ü aşarken kurtarma ekiplerinin facia bölgesinin merkezindeki faaliyetlerini sona erdirdikleri bildirildi. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani depremden en fazla etkilenen Kirmanşah vilayetine yaptığı ziyarette acil yardım sözü verdi. Ruhani, hükümetinin "en hızlı şekilde” depremzedelerin ihtiyacına karşılık vereceğini söyledi.

İran'ın resmi haber ajansı Irna, depremde en az 530 kişinin öldüğünü bildirdi ancak daha sonra bu haberini geri çekti. Resmi makamların daha önceki açıklamalarında can kaybı 432 olarak açıklanmıştı.

Sekiz binden fazla kişinin yaralandığı faciada 30 bin evin tahrip olması sonucu çok sayıda depremzede de evsiz kaldı. Sıfır dereceye yaklaşan soğukta on binlerce insan, depremin ardından ikinci geceyi de geçici barakalarda geçirmeye çalışıyor.

Yardımlar yetersiz kalıyor

İran Kızılayı'nın, elektrik ve su kesintisi sıkıntısı yaşanan deprem bölgesinde çok sayıda çadır kurduğu ancak yolların da hasarlı olması nedeniyle yardımların yerine güç ulaştığı bildiriliyor. Özellikle çadır, su ve gıda ihtiyacı olduğu, İran hükümetinin deprem bölgesine 22 bin çadır, 52 bin battaniye, 17 ton pirinç ve 100 bin konserve sevk ettiği duyuruldu.

Su ve elektrik ihtiyacının kademeli olarak giderildiği ancak yerel medya haberlerine göre yardımların henüz yeterli düzeyde olmadığı öğrenildi.

Bir günlük resmi yas

İran'da deprem nedeniyle bir günlük resmi yas ilan edildi. İran televizyonları bugün siyah bir matem bandı ile yayın yapıyor. İran resmi gazetesi, nüfusunun çoğunluğunu Kürtlerin oluşturduğu Kirmanşah vilayeti için manşetine "İran Kirmanşah ile birlikte ağlıyor" başlığını attı.

İran-Irak sınırında pazar günü meydana gelen depremin yaklaşık 20 saniye sürdüğü ve bölgede son 30 yılda yaşanan en şiddetli deprem olduğu belirtildi. Türkiye Kızılayı da İran'a yardım sevkiyatı yaptı.

Reuters/AFP, dpa,ÇA/CÖ

© Deutsche Welle Türkçe

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • Almanca
  • İspanyolca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell