AYM'den "Basın Özgürlüğü" Kararı

  • 14 Kasım 2017 10:30
  • 122
  • 0 Yorum
AYM'den "Basın Özgürlüğü" Kararı

Anayasa Mahkemesi (AYM), Berrak Tüzünataç’ın FOX TV’de yayınlanan görüntüleriyle ilgili “şeref ve itibarının korunma” ve “makul sürede yargılanma” hakkının ihlaline ilişkin başvurusunu karar bağladı.

Resmi Gazete'de yayınlanan kararda “Makul sürede yargılanma” başvurusunu kabul edilemez bulan AYM, Anayasa’nın 17. Maddesinde yer alan “Kişinin dokunulmazlığı, maddî ve manevî varlığı” hakkının ihlal edilmediğine hükmetti.

Tazminat davası reddedilmişti

2010 yılında Tüzünataç ile Şahan Gökbakar’ın, Tüzünataç’ın evinin terasındaki görüntüleri FOX TV’de yayınlanmıştı.

Tüzünataç kanala 50 bin TL’lik tazminat davası açmış, İstanbul 13. Asliye Hukuk Mahkemesi “şahsın sanat dünyasında tanınmış bir kişi olması nedeniyle magazin basınının ilgisini cezp ettiği ve haberin gerçeği yansıttığı” gerekçesiyle başvuruyu reddetmişti.

Karar Mahkemenin bu kararı, Yargıtay 4. Hukuk Dairesinin 15 Nisan 2014 tarihli kararıyla onandı. Bunun üzerine Tüzünataç, 22 Aralık 2014 tarihinde Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu.

AYM, kararında öncelikle “kamuoyunda bilinir olmak, alenileşmesi istenmeyen özel yaşama dair anların kayıt altına alınarak yayınlanmasını –basın özgürlüğünün kullanımı gerekçesiyle bile olsa- haklılaştırmaz” diyerek “şeref ve itibarının korunma” başvurusunu kabul etti.

Terasta mahremiyet sınırlı kalır

Mahkeme, kararında, görüntülerin terasta çekildiğini vurgulayarak “Balkon/teras, üçüncü kişilerin rıza dışı girişine kapalı olan konutun bir parçası olsa da buralardaki yaşam faaliyetlerinin dışarıdan görülebilmesi nedeniyle mahremiyetin sınırlı kalabileceği ve bunları belli ölçüde alenileşebileceği izahtan varestedir. Bu nedenle mahremiyetini korumak isteyenlerin balkondaki yaşam aktivitelerini buna göre sınırlamaları beklenir” ifadelerini kullandı.

AYM, ayrıca görüntülerin yayınlanmasıyla ilgili “Görüntülerin kayıt altına alınması kişilik hakları yönünden hassasiyet taşısa da bunların başvurucunun dışarıya kapalı konutuna girilmeksizin kamunun kullanımına açık bir alandan (sokaktan) ve herkes tarafından görülebilen bir yerden çekilmiş olması ve görüntüsü çekilenlerin sanatçı kişiliği dikkate alındığında basın özgürlüğünün sınırları içinde kaldığı değerlendirilmektedir” değerlendirmesini yaptı. (EA)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell