BBC: SDG 250 IŞİD’liyi Rakka’dan Güvenli Şekilde Çıkardı

  • 14 Kasım 2017 08:24
  • 160
  • 0 Yorum
BBC: SDG 250 IŞİD’liyi Rakka’dan Güvenli Şekilde Çıkardı

BBC, Suriye’nin Rakka kentinin Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) kontrolünden alındığı operasyonda, ABD-İngiltere öncülüğündeki koalisyon ile Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından 250 IŞİD militanının aileleriyle birlikte Rakka’dan güvenli şekilde çıkarıldığını haberleştirdi.

BBC muhabirleri Quentin Sommerville ve Riam Dalati'nin haberine göre tahliye edilen militanların bir kısmı Suriye geneline dağılırken, aralarından bazılarının da Türkiye'ye geçtiği iddia ediliyor.

Habere göre, tahliye edilen 250 IŞİD militanı, Rakka'nın IŞİD’ten alınmasından önce yüzlerce araçlı konvoyla şehirden ayrılan ve çoğu IŞİD militanlarının ailelerinden oluşan 4 bin kişi arasında yer alıyordu.

Ayrıca onlarca yabancı IŞİD’linin de silah ve cephane yüklü 10 kamyonla Rakka'dan ayrıldığı iddia edildi.

Şoförün tanıklığı

Haberde kamyon şoförü Ebu Fevzi ve arkadaşlarının tanıklıklarına yer veriliyor.

Şoförler, 12 Ekim'de SDG'nin kendilerinden, Fırat Nehri kıyısındaki Tabka şehrinde savaştan kaçan sivil aileleri kuzeydeki bir kampa götürmelerini istediğini söylüyor.

Ancak konvoy bir araya geldiğinde kamyonlarda sivil aileler yerine IŞİD savaşçıları, savaşçıların aileleri ve tonlarca silah ile mühimmat olduğu ortaya çıkıyor.

Şoför Ebu Fevzi gördüklerini BBC'ye şöyle aktarıyor:

Rakka'ya girdiğimiz andan itibaren korkmaya başladık. SDG ile birlikte girmemiz gerekiyordu ama yalnız başımıza girdik. Şehre girer girmez, üzerlerinde bomba yüklü intihar yelekleri ve silahları olan IŞİD savaşçıları gördük. Kamyonlarımıza bubi tuzakları kurdular. Anlaşmada ters giden bir şeyler olsaydı tüm konvoyu havaya uçuracaklardı. Çocuklarının ve eşlerinin üzerinde bile intihar yelekleri vardı.

IŞİD’lilere 15 Ekim’de kentten ayrılma izni

Geçtiğimiz ay, 15 Ekim’de Reuters'e konuşan Rakka Sivil Konseyi'nden Ömer Alluş, IŞİD militanlarının ABD destekli Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile yaptıkları çekilme anlaşması kapsamında kuşatma altındaki Rakka kentinden çekileceğini söylemişti.

Anlaşma çerçevesinde militanlara 15 Ekim akşamı kenti terk etme izni verileceğini ifade eden Alluş, militanların yaklaşık 400 sivili canlı kalkan olarak yanlarında götüreceğini de belirtmişti.

Sputnik News’ta yer alan habere göre, aynı gün DSG’den de şu açıklama yapılmıştı:

“Rakka kent konseyinin sivilleri tahliye etme ve 275 IŞİD militanının aileleriyle birlikte teslim olmasını sağlama çabaları başarıyla sonuçlandı. Bunun ardından kentteki IŞİD varlığına son vermek için çalışmalara başlandı.

Mepanews’ta yer alan habere göre, SDG sözcüsü Telal Silo ise 275 Suriyeli IŞİD'linin aileleriyle birlikte SDG güçleri eşliğinde kentten ayrıldığını belirtmiş ancak savaşçıların nereye götürüldüğüyle ilgili bilgi vermemişti.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, 14 Ekim’deaçıklama yapan ABD öncülüğündeki koalisyonun sözcülerinden Albay Ryan Dillon, yabancı IŞİD'lilerin Rakka'dan ayrılmasına izin verilmediğini ifade etmişti.

Bir sonraki gün uluslararası haber ajansı AFP'ye açıklama yapan Dillon, yabancı IŞİD’lilerin şehri terk etmesine izin verilmemesi konusunda çok net olduklarını söyledi:

Ya kalırlar ve savaşırlar ya da koşulsuz bir şekilde teslim olurlar.

 

Rakka hakkında

Rakka ya da Al-Rakkah Suriye'nin kuzeyinde Fırat Nehri üzerinde yer alıyor. Kuzeybatısındaki Halep'ten 160 km uzaklıkta.

2013’te IŞİD tarafından kontrol altına alındığından beri örgütün fiili başkenti haline geldi.

IŞİD’in yönetimi altındaki kentte nüfus 1 milyondan 400 bine düştü.

(EKN)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell