Bağımsız BM Uzmanlarından Türkiye'ye Tepki

  • 14 Kasım 2017 08:05
  • 122
  • 0 Yorum
Bağımsız BM Uzmanlarından Türkiye'ye Tepki

Bir grup Birleşmiş Milletler uzmanı hak savunucularına yönelik “terör” suçlamalarının yöneltilmesini kınadı.

Af Örgütü Türkiye Şubesi Başkanı Taner Kılıç’ın, Halkın Hukuk Bürosu’ndan 14 avukatın, hak savunucusu işinsanı Osman Kavala’nın ve 5 Temmuz’da 10 hak savunucusunun Büyükada’da gözaltına alındığını hatırlatan uzmanlar “Türkiyeli yetkililerden bu soruşturmalar kapsamında tutuklu bulunan tüm hak savunucuları ve avukatların serbest bırakılmasını, ve haklarındaki ‘terör’ suçlamalarının düşürülmesini talep ediyoruz” açıklaması yaptı.

Bu davaların, hükümetin görüş ve politikalarını meşru bir şekilde sorgulamak olan insanları susturmaya yönelik endişe verici bir şablonu ortaya koyduğunu belirten uzmanlar, “Bu terör suçlamaların çoğu yalnızca, veri güvenliği yazılımı indirmek, hükümetin terörle mücadele politikalarına katılmayan görüşleri yayınlamak, protesto örgütlemek ya da diğer aktivistleri hukuken temsil etmek gibi edimlere dayanıyor” dedi.

Aktivistlerin tutukluluklarında insanlık dışı ve kötü muameleye maruz kalmalarından endişe duyduklarını vurgulayan uzmanlar, 25 Ekim’de sekiz hak savunucusunun serbest bırakılmasını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

“Temmuz 2016’daki darbe girişiminden bu yana Türkiye hükümetini eleştiren ve insan haklarını savunan insanların soruşturma, kovuşturma ve tutuklamaya maruz kaldıkları bu alarm verici duruma şahitlik ettik” diyen uzmanlar, “Bu kişiler hukuka uygun bir şekilde sivil ve siyasi haklarını kullanıyorlar, Türkiyeli yetkililer ise bu eylemlerin, terörizme varacak şekilde ulusal güvenliği tehdit ettiğini kanıtlayacak delilleri sunamıyor” ifadelerini kullandı.

BM uzmanları

Barışçıl Gösteri Ve Toplanma Özgürlüğü Hakkı Özel Raportörü Annalisa Ciampi, İnsan Hakları Savunucularının Durumları Özel Raportörü Michel Forst, Keyfi Tutukluluk Üzerine Çalışma Grubu Baş Raportörü José Antonio Guevara Bermúdez, Fikir Ve İfade Özgürlüğünün Korunması ve Desteklenmesi Özel Raportörü David Kaye, Terörizmle Mücadelede İnsan Haklarının Korunması ve Desteklenmesi Özel Raportörü Fionnuala D. Ní Aoláin.

Bağımsız Uzmanlar, İnsan Hakları Konseyi Özel Usulleri’nin bir parçası. BM İnsan Hakları sistemi içinde en geniş bağımsız uzman topluluğu olan Özel Usuller, Konsey’in dünya çapında tematik gündemler ya da belirli ülkelerindeki durum üzerine araştırma ve gözlem heyetinin genel ismi.

Özel Usuller uzmanları gönüllü olarak çalışıyor. Her türlü hükümet ve organizasyondan bağımsız, kişisel kapasiteleri çerçevesinde hizmet veriyor. (EA)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell