Abbas'a Baskı: Ya Plana Uy, Ya İstifa Et

  • 14 Kasım 2017 06:52
  • 114
  • 0 Yorum
Abbas'a Baskı: Ya Plana Uy, Ya İstifa Et

İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden The Times'ta yer alan habere göre bir hafta önce Riyad'ı ziyaret eden Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın önüne, ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı ve baş danışmanı olan Jared Kushner tarafından hazırlanan bir planın sunuldu.

Haberde, dünya kamuoyunda 'modern Prens' olarak da nitelenen Suudi Arabistan'ın 33 yaşındaki veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın, Abbas'a Trump planı açıkladığında ABD'liler ne önerirse kabul et ya da istifanı ver dediği de iddia ediliyor.

Gece yarısına kadar konuştular

Planın Trump'ın damadı ve danışmanı Kushner tarafından sunulduğu belirtiliyor. 

İngiliz gazete, Kushner ve veliaht Prens Muhammed arasındaki görüşmenin gece geç saatlere kadar sürdüğü ve İsrail-Filistin sorununa kalıcı çözüm getirecek bir Orta Doğu barış planı üzerinde görüşmelerin yapıldığını yazıyor.

Haberde, Kushner, Trump'ın baş müzakerecisi Jason Greenblatt, ulusal güvenlik danışman yardımcısı Dina Powell ve ABD'nin İsrail Büyükelçisi David Friedman bir süredir Orta Doğu barış planı üzerinde çalışıyorlar deniyor.

İsrail ile işbirliği amaçlanıyor

Gazeteye konuşan üst düzey bir İsrailli yetkili ise Öyle gözüküyor ki plan konusunda işi ciddiye almaya başladılar ifadelerini kullanıyor.

Times, Körfez ülkeleri Filistin'e ihanet ettikleri izlenimi yaratmadan İsrail'le birlikte İran'a karşı daha iyi bir koordinasyon sağlamak için barış planının hayata geçmesini istiyor yorumunu yapıyor.

Kilit: Hizbullah-Hamas bağlantısı

Abbas, Riyad'da Kral Abdullah ile görüştü, ancak perde arkasındaki görüşmelerde Prens Muhammed vardı. 

Planın gelecek yılın başlarında açıklayabileceğini de vurgulayan gazetede ABD'nin planında, işgal altındaki bölgelerdeki yerleşim yerleriyle ilgili olarak İsrail hükümetinin taleplerinin büyük bir kısmının kabul edilmesi muhtemel vurgusu da yapılıyor.

Suudi Arabistan'ın Filistin konusundaki girişiminin temel nedenlerden birinin Hizbullah - Hamas bağlantısı olabileceği belirtiliyor:
Suudi Arabistan, Hamas ve Hizbullah'ın daha sıkı bir bağ kurarak Lübnan'daki Filistin mülteci kamplarının kontrolünü tamamen ele geçirmesini istemiyor. (PT)

*Kaynak: BBC Türkçe 

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell