Mahkeme Alman gazetecinin 'Gülen' talebini kısmen haklı buldu

  • 13 Kasım 2017 22:08
  • 96
  • 0 Yorum
Mahkeme Alman gazetecinin 'Gülen' talebini kısmen haklı buldu

Almanya'da Federal İdare Mahkemesi, Alman dış istihbarat servisi BND’nin Gülen yapılanmasına ilişkin bazı soruları yanıtlamasını isteyen gazeteciyi kısmen haklı buldu.Almanya'da

Almanya'da Federal İdare Mahkemesi, Alman dış istihbarat servisi BND’nin Gülen yapılanmasına ilişkin bazı soruları yanıtlamasını isteyen gazeteciyi kısmen haklı buldu.Almanya'da bir gazetecinin başvurusunu inceleyen Leipzig'deki Federal İdare Mahkemesi, Federal Haber Alma Servisi'nin (BND) Gülen yapılanmasıyla ilgili konulardaki belirli sorulara yanıt vermesi gerektiğine hükmetti.

Federal İdare Mahkemesi, Berlin’de yayımlanan Tagesspiegel gazetesi editörü Jost Müller-Neuhof’un başvurusuna ilişkin geçici tedbir kararını açıkladı.

Alman dış istihbarat servisi BND Başkanı Bruno Kahl, haftalık Der Spiegel dergisine mart ayında verdiği mülakatta, 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında Gülen yapılanmasının olduğu konusunda ikna olmadıklarını ifade etmişti. Ancak BND’nin bu yöndeki görüşünün daha önce başka gazeteciler tarafından da yazılmış olması dikkat çekmişti.

Bunun üzerine Tagesspigel gazetesi editörü editörü Müller-Neuhof, BND'nin bu görüşü daha önce başka gazetecilerle paylaşıp paylaşmadığını öğrenmek istedi.

Ancak Müller-Neuhof, Gülen yapılanmasına ilişkin bazı sorularına BND’nin yanıt vermemesi üzerine Federal İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Müller-Neuhof, devlet kurumlarının genel olarak bilgi vermekten kaçınmasının basın özgürlüğünün ihlali olduğunu savunuyor.

Gazeteci kısmen haklı bulundu

Mahkemenin kararında, BND Başkanı Kahl'ın Spiegel'e demeci öncesinde, Türkiye'deki darbe girişiminden Gülen yapılanmasının sorumlu olup olmadığı konusundaki kanaatin gazetecilerle paylaşılıp paylaşılmadığı sorusunun yanıtlanması gerektiği belirtildi.

Ancak Federal İdare Mahkemesi'nın kararında, dış istihbarat teşkilatı BND'nin, arka plan bilgilerin verildiği toplantılara hangi medya kuruluşlarından hangi gazetecilerin davet edildiğine ve bu toplantıların nerede ve ne zaman yapıldığına dair bilgileri vermekle yükümlü olmadığı belirtildi.

Mahkeme kararına gerekçe olarak, darbe girişiminden Gülen yapılanmasının sorumlu olduğu veya olmadığı yönündeki görüşün BND'nin gizlilik gerektiren faaliyetleri alanına girmediğine işaret edildi.

DW/dpa,JD/CÖ

© Deutsche Welle Türkçe

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell