Suruç Katliamı Davası’nda Sanık Yine Getirilmedi, Aileler Salonu Terk Etti

  • 13 Kasım 2017 13:43
  • 130
  • 0 Yorum
Suruç Katliamı Davası’nda Sanık Yine Getirilmedi, Aileler Salonu Terk Etti

Urfa’nın Suruç kentinde 33 kişinin hayatını kaybettiği, 100’e yakın kişinin yaralandığı Suruç Katliamı’yla ilgili davanın üçüncü duruşması Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma polisin yoğun önlem aldığı T Tipi Cezaevi Kampüsü salonunda yapıldı.

Duruşmaya yaralı kurtulan ve yaşamını yitirenlerin ailelerinin yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekili Dilek Öcalan ve il yöneticileri, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Ezilenlerin sosyalist Partisi (ESP) ve Emek Partisi (EMEP) il yöneticileri ile Suruç Aileleri İnisiyatifi’nin de aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı.

Davanın tek tutuklu sanığı Yakup Şahin hakkında bir önceki duruşmada mahkemeye getirilme kararı verilmesine rağmen duruşmaya getirilmedi. Davanın iki duruşması da sanıksız görülmüştü. Sanıklardan Deniz Büyükçelebi ve İlhami Ballı ise iddianameye göre, Suriye'de.

Müştekiler: Sanık gelmeden ifade vermeyeceğiz

11.00'da Duruşmada önce baronun görevlendirmesiyle sanık avukatı olarak gelen ve savunma yapmayacaklarını belirten avukatlar, daha sonra “vicdani olarak duruşmada bulunmayı doğru bulmuyoruz” diyerek dosyadan çekildi.

Ardından müştekiler söz aldı. Müştekilerin tamamı sanığın duruşmaya getirilmemesine tepki göstererek, sanık gelmeden ifade vermeyeceklerini söyledi.

Müdahillik talepleri reddedildi

Daha sonra müdahillik talepleri dile getirildi. Halkların Demokratik Partisi (HDP), Diyarbakır Barosu, Antep Barosu, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) ve Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV) adına avukatlar müdahillik talebinde bulundu. Mahkeme talepleri reddetti.

Avukat Bayraktar: Şeyhmus Sarı da yargılanmalı

Söz alan avukat Bayraktar, Suruç ve 10 Ekim Ankara katliamlarının firari sanığı Deniz Büyükçelebi'nin eşi Şengül Büyükçelebi'nin verdiği bir ifadede, evlerine Yakup Şahin ve İlhamı Balı'nın sürekli gelip gittiğini, evde bomba yapıldığını söylediğini aktardı. Bayraktar, Bu ifade çok önemli diyerek, Şengül Büyükçelebi'nin davada sanık olarak ifade vermesi gerektiğini kaydetti.

Bayraktar, yine sanık Yakup Şahin'in Beni IŞİD'e örgütleyen kişi dediği Şeyhmus Sarı'nın da sanık olarak yargılanmasını istedi.

Avukat Tombul: ESP doğrudan hedef gösteridi

Avukat Can Tombul, sanığın bilgisayarında çıkan belgede ESP’nin doğrudan hedef gösterildiğini belirterek, “Hangi gerekçe ile Ezilenlerin Sosyalist Partisi’nin katılma talebi reddedilmiştir” diye sordu.

Tombul ayrıca emniyette bulunan mağdurlara ait eşyaların ailelere teslim edilmesini da talep etti.

Müdahillik başvurularına ilişkin söz alan avukat Senem Doğanoğlu da heyetin sadece yaralananların müdahillik talebini kabul etmesini eleştirdi. Doğanoğlu, insanların fiziksel yara almasa da ruhsal ızdırap çektiklerini belirterek, “İddianamede ismi yok diye müvekkillerin katılma talepleri reddedilmiştir. İddianamede ismin olmaması insanların mağdur olmadığını belirlemez. Sadece iddianamenin ne kadar eksik olduğunu gösterir. Hiçbir CMK hükmü mağdur sayabilmek için fiziksel yaralanma şartı aramaz. Ruhsal yaralanmayı fiziksel yaralanmadan daha önemsiz gören heyetinizdir. Dosyada hesap sorma yönünden irade koyan herkesin katılma talebini kabul etmeniz gerekir” dedi.

Avukat Özdoğan: Sanığın ifade vereceği yeri seçme hakkı yoktur

Avukat Nuray Özdoğan ise heyetin sanığa “duruşmada mı hapishanede mi ifade vermek istiyorsun” diye sormasını eleştirdi. Özdoğan, “Sanık susma hakkını kullanabilir, ifade verebilir ancak nerede ifade vereceğini seçme hakkı yoktur. Bunu mahkeme belirler. Sanığa böyle bir soru sormanız tarafsızlığınız konusunda bizde şüphe yaratmıştır” dedi.

Savcı yine SEGBİS istedi

Savcı, IŞİD yöneticisi Deniz Büyükçelebi'nin eşi Şengül Büyükçelebi ile Şeyhmus Sarı’nın tanık olarak dinlenmesini ve sanığın bir sonraki duruşmada yine SEBGİS ile bağlanmasını talep etti. Duruşmaya ara verildi.

Aranın ardından duruşmanın 8 Şubat 2018’de devam etmesine karar verildi.

Aileler duruşma heyetinin hiçbir taleplerini kabul etmemeleri üzerine mahkeme salonunu terk ederek dışarı çıktı. Dışarı çıkan aileler burada bir açıklama yapmak istedi. Ancak jandarma komutanı aileleri “konuşmaya başladığınız an müdahale ederiz” diyerek engelledi.

Ne olmuştu?

20 Temmuz 2015’te, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun (SGDF) çağrısıyla, Kobanê’ye oyuncak ve insani yardım malzemeleri götürmek için Suruç’ta olan 300 genç, konakladıkları Amara Kültür Merkezi’nde basın açıklaması yaptıkları sırada intihar saldırısı gerçekleşti.

Meydana gelen patlamada 33 kişi hayatını kaybetti.

Saldırıyla ilgili soruşturmaya 23 Temmuz 2015’te “dosya içerisinde bulunulan belgelerin incelenmesinin soruşturmanın amacını tehlikeye düşüreceği” gerekçesiyle gizlilik kararı getirildi.

Katliama ilişkin, 9 Ocak 2017’de görülen kamu görevlilerin yargılandığı davada, dönemin ilçe emniyet müdürü Mehmet Yapalıal’a “görevi ihmal ve kötüye kullanma” suçundan 7 bin 500 TL para cezası verildi, ceza 12 takside bölündü.

Suruç katliamı davası 4 Mayıs 2017’de başladı.

Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın katliamın üzerinden 18 ay geçtikten sonra hazırladığı iddianamede, biri tutuklu üç sanık hakkında 104’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

Sanıklardan Yakup Şahin, Ankara Tren Garı patlaması şüphelisi olarak tutuklu. Deniz Büyükçelebi ve İlhami Ballı ise iddianameye göre, Suriye’de.

İlk duruşmaya getirilmeyen Yakup Şahin, 14 Temmuz 2017’de görülen ikinci duruşmaya da getirilmedi. Avukatların Şahin’in SEGBİS’le bağlanmasına itirazı, mahkeme heyeti tarafından kabul edildi.

Saldırıda ölenlerin isimleri: Koray Çapoğlu, Cebrail Günebakan, Hatice Ezgi Sadet, Uğur Özkan, Nartan Kılıç, Veysel Özdemir, Nazegül Boyraz, Kasım Deprem, Alper Sapan, Cemil Yıldız, Okan Pirinç, Ferdane Kılıç, Yunus Emre Şen, Çağdaş Aydın, Alican Vural, Osman Çiçek, Mücahit Erol, Medali Barutçu, Aydan Ezgi Salcı, Nazlı Akyürek, Serhat Devrim, Ece Dinç, Emrullah Akhamur, Murat Yurtgül, Erdal Bozkurt, İsmet Şeker, Süleyman Aksu, Büşra Mete, Duygu Tuna, Polen Ünlü, Nuray Koçan, Vatan Budak, Mert Cömert.

(HK)

* Fotoğraf: DHA/Urfa

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell