İklim Bilimciden Uyarı: Trump'tan Çok Duyarlı Görünenlere Dikkat Edin

  • 08 Kasım 2017 07:17
  • 260
  • 0 Yorum
İklim Bilimciden Uyarı: Trump'tan Çok Duyarlı Görünenlere Dikkat Edin

ABD'de 1988 yılında yaptığı bir sunumla, tüm dünyanın dikkatini küresel ısınmaya çeken ilk isimlerden biri olan 76 yaşındaki bilim insanı James Hansen, Almanya'nın Bonn kentindeki Dünya İklim Değişikliği Konferansı'ndan tüm ülkelere seslendi. 

Konferanstaki konuşması sonrası Deutsche Welle Türkçe'nin sorularını da yanıtlayan James Hansen, küresel ısınma tehdidi ve alınması planlanan önlemlerle ilgili üçkâğıt ifadesini kullanan ve bununla birlikte ABD'yi Paris İklim Değişikliği Anlaşması'ndan çekmeye çalışan Donald Trump'ı da eleştirdi. 

ABD hükümeti için Ümitsiz bir vaka ifadelerini kullanan Hansen, hemen ardından bu konuda 'duyarlı' kabul edilen başkanlardan Barack Obama'yı hatırlatarak Önceki hükümet için de durum öyleydi. Sorunu çözmeye çalışıyormuş gibi yapıyordu. Ama sadece minik adımlar atıyordu dedi ve ekledi:

Katran kumu boru hatlarının inşasına, yer altından daha fazla gaz çıkarılması için hidrolik kırma geliştirilmesine, Kuzey Dakota'daki katran kayası faaliyetlerine ve Kuzey Kutbu'ndaki ya da okyanustaki sondaj çalışmalarına izin veriyordu.

Liberal hükümetler de sorunu çözmüyor

Bir önceki yönetimle de sorunu çözemiyorduk. İklimin bir sorun olduğunu söyleyip sonra da yarım yamalak çözümler sunan bu hükümetler, bir bakıma Trump tipi hükümetlerden daha büyük sorun teşkil ediyor.

Herkesin, bu hükümetlerin ne yaptığını ve aslında fosil yakıt sanayisinin ceplerine gizlendiklerini görmesi lazım. Yani liberal hükümetler de sorunu çözmüyor.

Torunu da Obama'ya dava açmıştı

Hansen'in torunu Sophie Kivlehan (18), Obama yönetimi döneminde iklim değişikliği konusunda gerekli adımları atmadığı suçlamasıyla federal hükümete dava açan 21 çocuk ve gençten biri. Kivlehan ve dedesi, Bonn'daki konferansta düzenlenen bir basın toplantısına birlikte katıldı.

Paris Anlaşması'na Suriye'de katıldı bir tek ABD kaldı

Almanya'da 196 ülkenin temsilcisinin katıldığı iklim görüşmelerine katılan Suriye Çevre Bakanı Yardımcısı Wadah Katmavi Suriye Arap Cumhuriyeti'nin Paris İklim Anlaşmasına bağlılığını vurgulamak isterim dedi.

Anlaşmanın mümkün olan en kısa sürede imzalanacağını vurgulayan Katmavi, ülkesinin anlaşmadaki taahütlerini yerine getirebilmek için dış yardım arayacağını belirtti.

BM Sözcüsü Nick Nuttall da AFP ajansına yaptığı açıklamada, Suriye'nin hamlesini doğruladı ve Suriye hükümetinin ilk olarak imzalı belgeleri New York'taki BM Genel Merkezine göndermesi gerektiğini belirtti.

Ancak yetkililer, anlaşma ilk imzalandığında Suriye'nin uluslararası bir parya olarak görüldüğünü ve ambargolar nedeniyle Suriyeli yetkililerin Paris'e gitmesinin zor olacağını söylüyor. (PT) 

*Kaynak: Deutsche Welle Türkçe, BBC, DHA

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell