Özgür Gündem Davası'nda İnan Kızılkaya ve Kemal Sancılı'ya Tahliye

  • 31 Ekim 2017 09:21
  • 488
  • 0 Yorum
Özgür Gündem Davası'nda İnan Kızılkaya ve Kemal Sancılı'ya Tahliye

Kanun hükmünde kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem gazetesi yayın danışma kurulu üyeleri, yöneticileri ve yazarlarının yargılandığı davanın beşinci duruşması görüldü.

Tutuklu sanıklar İnan Kızılkaya ve Kemal Sancılı’nın yurtdışı çıkma yasağıyla tahliyesine karar verildi. Duruşma 6 Mart'da devam edecek.

Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz sanıklar Eren Keskin ve Necmiye Alpay ile tutuklu sanıklar Kemal Sancılı ve İnan Kızılkaya katıldı.

Davayı izleyenler arasında Almanya Konsolosluğu’ndan temsilciler, Barış Vakfı’ndan Hakan Tahmaz, Cumhuriyet Halka Partisi (CHP) milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Hilmi Yarayıcı, Gülsüm Elvan, Küresel BAK’tan Bülent Aydın, gazeteciler, hak örgütleri temsilcileri ve yazarlar vardı.

Davada gazetenin yazar ve yayın danışma kurulu üyeleri Filiz Koçali, Aslı Erdoğan, Necmiye Alpay, Ragıp Zarakolu, Genel Yayın Yönetmeni Zana (Bilir) Kaya ile Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya, yazar Eren Keskin, İmtiyaz Sahibi Kemal Sancılı ve yayın danışma kurulu üyesi Bilge Aykut yargılanıyor.

Mahkemeye Anayasa Mahkemesi kararı sunuldu

Davanın avukatlarından Özcan Kılıç Eren Keskin hakkında yurtdışı çıkış yasağının kaldırılmasını tutuklu sanıklar Kızılkaya ve Sancılı için de tahliye talep etti.

Mahkemenin vermiş olduğu ara kararları değerlendiren Kılıç, müvekkillerinin kaçma şüphesi nedeniyle tahliye edilmediğini ancak böyle bir şüpheye yer olmadığını, müvekkillerinin tek faaliyetinin gazetecilik olduğunu söyledi.

Kılıç, gazetecilerin tutuksuz yargılanmasına ilişkin Anayasa Mahkemesi kararı ile Birleşmiş Milletler’in yayınlanmasında sakınca olmayan haberlere ilişkin raporu da mahkemeye sundu.

Davada tutuksuz yargılanan yazar Aslı Erdoğan’ın avukatı Erdal Doğan ise “Erdoğan’ın örgüt propagandasıyla sanık olarak yargılanması adil yargılanma çerçevesinde zül haline gelmiştir” diye konuştu. Erdoğan’ın davadan beraatini talep etti.

Kızılkaya: Gazetecilerin serbest bırakılması barış için yegane güçtür

“441 gündür özgürlüğümden yoksunum ve tecrit altındayım. 16 Ağustos günü Özgür Gündem gazetesine bir düşman kalesini dağıtırcasına yüzlerce polisle geldiler. Oysa bizi normal bir şekildee alıp götürebilirlerdi.

“Elimizde top tüfek yoktu. Ben bir gazeteciyim, bizler gazeteciyiz. Tek silahım kalemim.

“Beş ay çalışabildiğim gazete norm dışına çıkmış devlet gücünü eleştiriyordu. Ben Kürdüm, biz devletin gücünü iyi tanıyoruz. Anadilim Kürtçe ama ben burada Türkçe savunma yapıyorum. Oysa demokratik ülkelerde insanlar devletin gücünü değil özgürlüğü hissederler.

“Benim kalemimi kıramayacaklar. Bütün haberlerimin arkasındayım. Gazeteciler hiçbir güç ve otorite karşısında eğilmez. Gazetecilik suç değildir. Bütün gazeteciler derhal serbest bırakılmalıdır. Bu barış için yegane güçtür.” (TP/HK)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell