Trakya Kitap Fuarı'ndan Onur Oonuğu Olarak Çağrılan İhsan Eliaçık'a Engel

  • 24 Ekim 2017 15:42
  • 222
  • 0 Yorum
Trakya Kitap Fuarı'ndan Onur Oonuğu Olarak Çağrılan İhsan Eliaçık'a Engel

Kayseri Kitap Fuarı'nda uğradığı saldırının ardından bugün Tekin Yayınevi’nde yapılan basın açıklamasında konuşan Antikapitalist Müslümanlar'ın kurucusu, yazar İhsan Eliaçık, yarın başlayacak Çorlu’daki Trakya Kitap Fuarı'na onur konuğu olarak davet edildiğini söyledi.

TIKLAYIN - İhsan Eliaçık: Bana Saldıranlar Kayseri Halkı Değil

Eliaçık’ın konuşmasının ardından resmi internet sitesinde açıklama yapan Trakya Fuar Merkezi, böyle bir davet olmadığını söyledi:

“Sosyal medya ve bazı televizyon kanallarında yayımlanan İhsan Eliaçık'ın Trakya Kitap ve Eğitim Fuarı'nın onur konuğu olduğuna dair iddialar tamamen asılsızdır.”

Necdet Saraç twitterdan duyurdu

Fuarın düzenleyicilerinden gazeteci, yazar Necdet Saraç, Eliaçık’a yönelik yapılan açıklamayı sosyal medyadan şu notla paylaştı:

“Baskı ve korku ortamına itiraz ettiğimiz için İhsan Eliaçık’ı bilerek ve isteyerek Trakya Kitap ve Eğitim Fuarı’na davet ettik. Eliaçık ya da bir başka yazar üzerinden pazarlık yapmayı reddettiğimiz için Trakya Kitap ve Eğitim Fuarı’ndan çekiliyoruz.”

“Eliaçık’ı davet etmemiz bazı çevreleri rahatsız etti”

Trakya Kitap Fuarı’nda yaşanan duruma ilişkin Siyah Beyaz Yayınları, Necdet Saraç ve Murat Kaplan imzalı bir deklarasyon da yayınlandı:

“Eliaçık’ın, düşünce, ifade ve inanç özgürlüğü kapsamında ‘Onur Konuğu’ ilan etmemiz bazı çevreleri rahatsız etti. Fuara iki gün kala Kalkınma Ajansı fuara vereceği desteği iptal etti, bu iptalin hemen arkasından da fuarın yapılacağı alanı işleten şirket ‘asılsız’ şeklinde açıklama yayınlandı.

“Hem baskılara ve müdahalelere boyun eğmeyeceğimizi, hem de Trakya’nın düşünce özgürlüğünün sembolü olduğunu göstermek amacıyla bu fuarı aynı içerikte ve daha da güçlü katılımcılarla önümüzdeki günlerde yapacağımızı duyurur, düşünce ve ifade özgürlüğünden yana olan herkesi de dayatmalara karşı ortak tavır almaya ve dayanışmaya davet ederiz.”

Tekin Yayınevi fuardan çekildi

Trakya Fuar Merkezi’nin açıklamasının ardından Eliaçık’ın yazarı olduğu Tekin Yayınevi sosyal medya hesabından yayınladığı açıklamada fuardan çekilme kararı aldığını bildirdi:

“Trakya Kitap Fuarının İhsan Eliaçık'ı onur konuğu ilan etmesi ardından fuar bileşenlerinin sorun yaşadığını öğrendik. Bu fuarda yazarımızın onur konuğu ilan edilmesinden dolayı bulunacaktık.

“Düşünce ve ifade özgürlüğüne uygulanan baskı, sansür kabul edilemez. Trakya Kitap Fuarı'nda olmayacağız. Kamuoyuna duyurulur.”

Eliaçık: Trafik de yolu kapatsın

Eliaçık, Trakya Fuar Merkezi’nin açıklamasına sosyal medya hesabından tepki gösterdi:

“Trakya Kitap Fuarı'na ‘Onur Konuğu’ olarak çağırmışlardı. Üç üniversite desteğini, Kalkınma Ajansı da parayı kesmiş. Trafik de yolu kapatsın!”

Ayşegül Tözeren fuara katılmayacağını söyledi

Yazarlar Ayşegül Tözeren ve Orhan Gökdemir de kitap fuarının tavrını eleştirdi.

Gökdemir, “AKP alacakları fonları kesmiş. Bir de destek veren üç üniversite korkusundan desteğini çekmiş. Bu arkadaşlar AKP'nin başka bir versiyonudur” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Tözeren ise “Eliaçık’a yönelik tavırlarından dolayı davetli olduğum Trakya Kitap Fuarı’nda yer almayacağım” dedi. (TP)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell