Antalya Film Festivali'ndeki "Gerilla" Sansürüne "Teknik Hata" Açıklaması

  • 23 Ekim 2017 11:49
  • 163
  • 0 Yorum
Antalya Film Festivali'ndeki "Gerilla" Sansürüne "Teknik Hata" Açıklaması

54. Uluslararası Antalya Film Festivali'nin ilk yarışma filmi olan, Ai Wiewei’nin yönettiği “İnsan Seli” belgeselinde, altyazıda “gerilla” sözcüğü geçtiği için izleyiciler tepki gösterdi, film yarıda kesildi.

Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezi’nin yanında kurulan açık hava sinemasında gösterilen filmde, Türkiye'nin Güneydoğu Bölgesi'nde çekilen bir sahnede yer alan Türkçe altyazıda “gerilla” kelimesinin geçmesine bazı izleyiciler tepki gösterdi, bazıları ise tepki olarak açık hava sinemasından ayrıldı.

Birkaç dakika alt yazısız devam eden filmin gösterimi, yetkililerin teknik sorunların çözülemediği ve ileri bir tarihte yeniden gösterileceği” açıklamasıyla yarıda kesildi.

“Filmin Türkiye'deki haklarına sahip Filmartı şirketi, yaptığı açıklamada Filmin gösterimi devam ederken bir süre sonra kopyasında görüntü ve seste senkron sorunu tespit edilmiştir. Böyle olunca gösterime bu şekilde devam etmeme kararı alınmıştır dedi.

Aksaklığın yurt dışındaki laboratuardan kaynaklandığı belirtilen şirket, maddi ve manevi kayıp için hukuki süreç başlatılacağını açıkladı.

İnsan Seli hakkında

Uluslararası Hrant Dink Ödülü’nün bu seneki sahibi Ai Weiwei’nin yönetmenliğini yaptığı “İnsan Seli” belgeseli 65 milyon insanın savaş, açlık ve iklim değişikliği nedeniyle zorla yerlerinden edilmesini anlatıyor.

Afganistan, Bangladeş, Fransa, Yunanistan, Almanya, Macaristan, Irak, İsrail, Meksika, Pakistan, Filistin, Sırbistan, Suriye, Türkiye ve diğer ülkelerde bir yıl boyunca çekilen yapım,  afetleri, görüntüler ve fotoğraflarla yansıtıyor.

Antalya Film Festivali'nde sansür

Bu yıl 54.’sü gerçekleştirilen Antalya Film Festivali ulusal yarışmayı kaldırması nedeniyle tepki görmüştü. Festival önceki senelerde de sansürcü tutumu nedeniyle eleştirilmişti.

Reyan Tuvi'nin Gezi direnişini anlattığı Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek belgeselinin yarışma programından çıkarılması üzerine 151 sinemacı festivali boykot kararı almıştı. (EA)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell