ÖZGÜR GÜNDEM YARGILAMALARI: Tuğrul Eryılmaz’a 15 Ay Hapis, 6 Bin Lira Para Cezası Verildi

  • 20 Ekim 2017 14:28
  • 453
  • 0 Yorum
ÖZGÜR GÜNDEM YARGILAMALARI: Tuğrul Eryılmaz’a 15 Ay Hapis, 6 Bin Lira Para Cezası Verildi

Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’nde Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği yapan gazeteci Tuğrul Eryılmaz’ın yargılandığı davada karar açıklandı.

Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Eryılmaz’a terör örgütü propagandası yapmak suçlamasıyla 15 ay hapis ve “terör örgütlerinin açıklamalarını basma ve yayınlama” suçlamasıyla 6 bin TL para cezası verildi. Hapis cezası ertelendi.

Davanın karar duruşmasına, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, Basın-İş Başkanı Faruk Eren, Barış Vakfı yöneticisi Hakan Tahmaz, gazeteciler Nadire Mater, Haluk Ağabeyoğlu, Mehveş Evin ve dilbilimci yazar Necmiye Alpay katıldı.

Savcı Uygur Kaan Arısoy, 12 Eylül’de görülen duruşmada sunduğu esas hakkında mütalaasını tekrar ederek Eryılmaz’ın “Terör örgütlerinin açıklamalarını basma ve yayınlama” ile terör örgütü propagandası yapmak başlıklı 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 ve 6/2 maddeleri uyarınca cezalandırılmasını istedi.

Duruşmaya davanın sanıklarından Bandırma Cezaevi’nde tutuklu bulunan Zeki Kayar Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanarak Kürtçe savunma yaptı. Kayar’ın ardından Eryılmaz ve avukatlar Özcan Kılıç ile Meriç Eyüboğlu savunmalarını sundu.

TIKLAYIN - Özgür Gündem Nöbetçi Yayın Yönetmenleri Davaları (Güncelleniyor)

Eryılmaz: Gazeteciler çatışmayı tartışmaya çekmek ister

“Ben 20’li yaşlarımda 12 Mart’ı; 30’lu yaşlarda 12 Eylül’ü yaşadım. Hayatımda mahkeme görmedim. Okullarda öğrettiğim gibi dayanışmanın önemini vurguladığım, objektif gazetecilik savunması yaptığım için birdenbire mahkeme önüne çıktım. Bunun için nasıl savunma yapılır bilmiyorum.

“70 yaşımda buraya çıktım. Gazeteciler sesini duyuramayanın yanındadır. İyi gazeteciler çatışmayı tartışmaya çekmek ister. Bunu ben değil eğitim aldığım Amerika’daki, İngiltere’deki gazeteciler de söylüyor.

“Gazetecilik savunmamı daha önce yapmıştım. Burada bu şekilde bulunmak beni çok yaralıyor. Söyleyebileceğim başka bir şeyim yok.”

Eyüboğlu: Dosyalarda hukuki nitelemeler yok

Savunmasında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Anayasa Mahkemesi’nden (AYM) örnek kararlar sunan Eyüboğlu, iddianamede suç olarak işlenen konuların ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirildiğini belirtti:

“Basın Kanunu'na göre, sadece bir gün genel yayın yönetmenliği yapmış kişilerin hukuki sorumluluğu olamaz. Bu davadan yargılanan insanlar Türkiye’nin sınırları dışındaki haberlerle suçlanıyor. Dosyalarda ve mütalaalarda hukuki nitelemeler yapılmıyor.

“Kürt sorunu söz konusu olunca ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilen her şey suç oluyor. Tabiri caizse ülkenin batısından destek verdiler diye insanlar hukuki olmayan bir şekilde cezalandırılıyor. Yüklenen fiilin kanunen suç olmaması nedeniyle müvekkilimin beraatini talep ediyorum.”

Kılıç: Eryılmaz’ın hukuken sorumluluğu yok

Avukat Kılıç, Mahkeme Başkanı Fikret Demir’den bu davada diğer Özgür Gündem davalarından farklı bir karar vermesini talep etti:

“Gazetenin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya, Eryılmaz’ın nöbetçi olduğu gün de dahil olmak üzere bütün sorumluluğu üzerine almıştır. Eryılmaz’ın bu nedenle hukuken bir sorumluluğu yoktur. Beraatini talep ediyorum.”

Eryılmaz hakkında davaya konu olan yazılar

1 Haziran 2016’da Özgür Gündem’de nöbetçi yayın yönetmenliği yapan Eryılmaz gazetede o gün çıkan şu haber ve yazılardan yargılanıyor:

* “Asla diz çökmeyeceğiz”

* “Asayiş üyeleri uğurlandı”

* “Savaşlar toprağa verildi”

* “Anısını mücadelemizde yaşatacağız”

* “1 Haziran ruhu tüm Kürsitan’da”

* “En Onurlu Tavır Unutmamak”, Levent Döndü

* “Yeni Gelenlerin Kürtçesi”, Zeki Kayar

Tuğrul Eryılmaz hakkında

1996’da kurulduğundan beri Radikal İki’nin yayın yönetmeniydi. 1969’da Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi, bir süre İngiltere'de öğrenim gördü. SBF’de yüksek lisans eğitiminin ardından, TRT Haber Merkezi'nde gazeteciliğe başladı. Bir dönem Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu'nda iletişim dersleri verdi. 1981'de üniversiteden ayrıldı.

İstanbul'da haftalık Nokta, Yeni Gündem, Tempo ve Sokak dergileriyle Cumhuriyet ve Yeni Asır İstanbul gazetelerinde çalıştı. Ankara, Bahçeşehir, Bilgi, İzmir Ekonomi ve Kadir Has Ünivesiteleri iletişim fakültelerinde gazetecilik dersleri verdi. Çeşitli televizyon kanallarında sinema programlarında yer aldı. Sinema ve dizilerde danışmanlık yapıyor. İPS İletişim Vakfı kurucusu ve Yönetim Kurulu üyesi. Rolling Stones ve Marianne Faithfull hayranı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell