Üç Gazeteci #300GündürÖzgürlüktenMahrum

  • 20 Ekim 2017 13:22
  • 140
  • 0 Yorum
Üç Gazeteci #300GündürÖzgürlüktenMahrum

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a ait, Redhack'in sızdırdığı mailleri haberleştirdikleri için yargılanan altı gazeteciden üçü 300 gündür tutuklu.

Gazeteciler, sosyal medya hesaplarından #300GündürÖzgürlüktenMahrum etiketi ile meslektaşlarının serbest bırakılmasını talep ediyor.

Davada Diken’in eski editörü Tunca Öğreten, kapatılan DİHA Haber Müdürü Ömer Çelik, BirGün gazetesi çalışanı Mahir Kanaat tutuklu olarak, DİHA muhabiri Metin Yoksu, Yolculuk Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Eray Sargın ve ETHA Sorumlu Müdürü Derya Okatan ise tutuksuz olarak yargılanıyor.

Üçü 300 gündür tutuklu bulunan altı gazeteci, 24 Ekim’de ilk kez hakim karşısına çıkacak.

Duruşma Çağlayan Adliyesi’nde İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 10.00’da görülmeye başlanacak.

Ne olmuştu?

Redhack tarafından sızdırışlan Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın maillerine ilişkin haberleri nedeniyle Etkin Haber Ajansı (ETHA) Sorumlu Müdürü Derya Okatan, kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) Haber Müdürü Ömer Çelik ve İstanbul muhabiri Metin Yoksu, Diken eski editörü Tunca Öğreten, BirGün gazetesi çalışanı Mahir Kanaat ve Yolculuk Gazetesi Yazıişleri Müdürü Eray Sargın 25 Aralık 2016’da gözaltına alındı.

18 Ocak’ta, 8. Sulh Ceza Mahkemesine sevk edilen gazetecilerden Öğreten, Kanaat ve Çelik tutuklandı,  Yoksu, Okatan ve Saygın adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Aynı soruşturma kapsamında tutuklanan Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel’in dosyası ise ayrıldı. 

Sosyal medya paylaşımları suç delili sayıldı

Cumhuriyet Savcısı Yakup Ali Çelik’in hazırladığı 12 sayfalık iddianamede gazetecilerin sosyal medyada takip ettikleri kişiler, kendilerini takip edenler, paylaşımları, yaptıkları haberler ve çektirdikleri fotoğraflar suç delili olarak yer aldı.

Savcı Çelik iddianamesinde,

* Derya Okatan, Eray Sargın, Metin Yoksu, Ömer Çelik için “Terör Örgütü Propagandası Yapmak (TMK7/2), Bilişim Sistemini Engelleme, Bozma, Verileri Yok Etme Veya Değiştirme (TCK 244)”,

* Mahir Kanaat için “Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma (TCK 314/2), Bilişim Sistemini Engelleme, Bozma, Verileri Yok Etme Veya Değiştirme”,

* Tunca Kanaat için “Bilişim Sistemini Engelleme, Bozma, Verileri Yok Etme Veya Değiştirme, Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmamakla Birlikte Örgüt Adına Suç İşlemek (TCK 220/6)” suçlamaları yöneltildi. (ÇT)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell