Merkel Türkiye'ye mali yardımları tartışmaya açacak

  • 19 Ekim 2017 09:22
  • 109
  • 0 Yorum
Merkel Türkiye'ye mali yardımları tartışmaya açacak

Brüksel'de bugün başlayacak AB Zirvesi'nde gündeme alınacak bir konu da Türkiye olacak. Almanya Başbakanı'nın, Türkiye'ye yönelik mali yardımlarda daha fazla kesintiye gidilmesini

Brüksel'de bugün başlayacak AB Zirvesi'nde gündeme alınacak bir konu da Türkiye olacak. Almanya Başbakanı'nın, Türkiye'ye yönelik mali yardımlarda daha fazla kesintiye gidilmesini tartışmaya açması bekleniyor.Belçika'nın başkenti Brüksel'de bugün başlacak ve iki gün sürecek AB Zirvesi'nde mülteci krizinin yanı sıra öne çıkan gündem başlıklarından biri de Türkiye olacak. AB devlet ve hükümet başkanlarının bir araya geleceği zirvede Almanya, Türkiye'ye yönelik mali yardımlarda daha fazla kesintiye gidilmesini tartışmaya açacak.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in AB liderleriyle buluşacağı sonbahar ara değerendirme toplantısında, Türkiye'ye yapılan mali yardımlarda daha fazla nasıl kesintiye gidileceğine yönelik alternatifleri görüşeceği bildirildi.

Alman hükümet çevrelerinde, Türkiye'de tutuklu gazeteci ve insan hakları aktivistlerine yönelik tepkinin bu adımla gösterebileceği belirtiliyor.

Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye 2014-2020 yılları arasında AB'ye katılım öncesi mali yardım kapsamında yaklaşık 4 milyar 450 milyon euroluk taahhüdü bulunuyor. Federal hükümet, Almanya'daki genel seçim süreci ve Türkiye'de Alman vatandaşlarının tutuklanmasının ardından söz konusu yardımlarda kesintiye gidilmesi adına girişimde bulunulacağını açıklamıştı.

"Türkiye'nin AB üyeliğine yönelik karar beklenmiyor"

Almanya'da genel seçim kampanyaları sürecinde gündeme gelen ve Türkiye ile AB üyelik müzakerelerinin durdurulmasını talep eden çağrıların ise zirve gündeminde büyük rol oynamayacağı belirtiliyor. Zira müzakerelerin sonlandırılması için gerekli olan görüş birliği bulunmuyor. Müzakerelerin sonlandırılabilmesi için 28 üye ülkenin oy birliğiyle karar alması gerekiyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, "Türkiye'nin zirve gündeminde olacağını ancak üyelik müzakereleri konusunda herhangi bir karar beklenmediğini" ifade etmişti.

İki gün sürecek zirvenin bir diğer gündem konusu da hâlâ devam etmekte olan mülteci krizi olacak. AB liderleri mülteci krizi ve birliğin savunma politikaları konusunda görüşmeler yapacak. Ayrıca Kuzey Kore'nin nükleer programı ve yine ABD ile İran arasındaki nükleer anlaşma ve Brexit görüşmeleri de zirvede görüşülecek konular arasında bulunuyor.

© Deutsche Welle Türkçe

Dpa,GA/CÖ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell