Fehim Taştekin: Bir Kitap “Terör Örgütü” Olamaz

  • 12 Ekim 2017 14:42
  • 245
  • 0 Yorum
Fehim Taştekin: Bir Kitap “Terör Örgütü” Olamaz

Adıyaman Kahta Sulh Ceza Hâkimliği, Cumhuriyet Savcılığı’nın 2 Ekim 2017 tarihli talebi üzerine üç kitaba satış yasağı konulmasına ve toplatılmasına karar verdi.

Faysal Dağlı’nın 1994’te Belge Yayınları’ndan basılan “Birakuji (Kürtlerin İç Savaşı)”, Aytekin Gezici’nin Tutku Yayınları’ndan basılan “Kürt Tarihi” ve Fehim Taştekin’in 2016’da İletişim Yayınları’ndan çıkan “Rojava: Kürtlerin Zamanı” kitapları yasaklandı.

Karara ilişkin sosyal medya hesabında açıklama yapan gazeteci Taştekin, kitabının daha önce başka dosyalarda “suç delili” olarak gösterildiğini söyledi.

Kitap dört defa suç delili sayıldı

Taştekin’in açıklaması şöyle:

“Önce Diyarbakır'da tutuklanan Eğitim-Sen üyelerinin evlerinde el konulan ‘Rojava: Kürtlerin Zamanı’ bu kişiler aleyhine suç delili sayıldı. Yine Ankara'da bir tweet yüzünden tutuklanan 1 öğretmenin evinde kitabıma el konuldu ve bu kişi aleyhine suç delili olarak dosyaya girdi.

“Değerli abimiz Aydın Engin Cumhuriyet davasından tutuklandığında da evinde bulunan aynı kitaptan dolayı ifade vermek durumunda kaldı. En son Mersin'de tutuklanan İnsan Hakları Derneği'nin avukatlarından Ali Bozan'a, evinde el konulan Rojava kitabından hareketle örgüt üyeliği isnat edildi.

“Bozan, ‘Örgütsel kitabı bulundurmaktaki maksadınız nedir’, ‘Kitap ile ilgili olarak her hangi 1 makama suç duyurusunda bulundunuz mu’, ‘Kitap içeriğinde geçen örgütsel konular ile ilgili kimlere talimat verdiniz’ şeklinde akla zarar sorulara maruz kaldı.

Mahkeme kararı: “Terör örgütü niteliği taşıyan kitap”

“Halbuki ‘Rojava: Kürtlerin Zamanı’ yasal olarak basılmış ve bir yıldır herhangi bir soruşturmaya uğramamış bir kitap(tı). Belli ki birilerinin canını yakmak için delil icat etmeleri gerekiyordu ve Rojava adını taşıyan bir kitap işlerini görüyordu.

“Yasak olmayan bir kitabın suç delili sayılması abesle iştigaldi. Kaldı ki yasaklı bir kitabı bulundurmak da suç değil, olamaz da. Sanırım yasal bir kitabı suç delili saymak gibi bir çelişkiyi ortadan kaldırmak için kitabı da yasaklamaları gerekiyordu.

“Nihayetinde kitabı yasaklamak da Kahta Sulh Ceza Hakimliği'ne düştü. Hükümde ‘terör örgütü niteliği taşıyan kitap’ denilmiş! İletişim'in avukatı bunun propaganda değil taraflara objektif yaklaşan bir araştırma kitabı olduğunu belirten itiraz dilekçesini verdi.

“Gerçeğe ihanet etmeyeceğim”

“İşimiz gerçeğe tanıklık etmektir, olup biteni olduğu gibi yazmaktır. Gördüğüm ve duyduğum gerçeklere ihanet etmedim, etmeyeceğim.“

En yakıcı gerçekleri yazmak suç olamaz. Bir kitap, okurları aleyhine suç delili olamaz. Bir kitap 'terör örgütü' olamaz.

“Barıştan başka talebi olmayan insanları terör propagandası ile suçlamak ahlaksızlıktır. Başka da diyebileceğim bir şey yok.”

Sancar soru önergesi verdi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Mithat Sancar, yasaklanan üç kitap da dahil olmak üzere Türkiye’de yasaklanan kitapları başbakana sordu.

Sancar soru önergesinde “Bir kitap nasıl terör örgütü niteliği taşır” dedi.

“Rojava: Kürtlerin Zamanı” Hakkında

Taştekin’in kitabında 2011 Arap Baharı ile başlayan tarihsel dönemde Kürtler ve diğer etnik-mezhebi topluluklar arasındaki ilişkileri; Suriye, Türkiye, Irak ve İran’da bulunan Kürtlerin yaşanan süreçte oldukça önem kazanan siyasi ve sosyal etkileşimleri; farklı çizgilerdeki Kürt hareketleri arasındaki mücadele ve müzakereleri konu ediliyor. (TP)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell