Adalet Bakanı: ABD Konsolosluğu Çalışanı Avukatıyla Görüşecek

  • 12 Ekim 2017 13:43
  • 151
  • 0 Yorum
Adalet Bakanı: ABD Konsolosluğu Çalışanı Avukatıyla Görüşecek

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, ABD ile yaşanan vize krizi konusunda bir açıklama yaptı.

Tutuklu Metin Topuz yarın avukatı ile görüşecek.”

Açıklamada adı geçen Metin Topuz, ABD Ankara Büyükelçisi John Bass’ın vize işlemlerini neden askıya aldıklarına dair açıklamasında sözünü ettiği ABD İstanbul Konsolosluğu çalışanı.

“Metin Topuz için talep gelmemişti”

Gül’e göre ABD Adalet Bakanlığı'ndan Metin Topuz için herhangi bir talep gelmemiş. Bakan ayrıca ABD ile yardımlaşma sürecinin sürdüğünü söyledi:

“Her iki ülke arasında yardımlaşma sürecimiz sürmektedir. Biz de adli boyutuyla ilgili gerekli bilgileri Dışişleri aracılığıyla ABD'ye iletiyor. ABD, beş tutukluyla görüşme talebinde bulundu. İki kişiyle ilgili görüşme izni verildi. Biri tahliye edilmişti. Diğer ikisiyle ilgili de teknik işlemler sürüyor.

Bass’ı suçladı

“Savcılığın yaptığı açıklamada, ifadeye davet vardır. Giden büyükelçi bu konuyu basın üzerinden farklı bir yere çekmiştir.

Bass’ın açıklaması neydi?

Büyükelçi Bass 9 Ekim günü akşam saatlerinde yazılı açıklama yapmıştı. Bass gerekçeyi şöyle açıklamıştı:

“Bu yıl ikinci defa olarak geçen hafta, diplomatik misyonumuzun bir Türk çalışanı Türk yetkili mercileri tarafından tutuklanmıştır. Ancak, bu tutuklamanın neden meydana geldiğini veya ne olduğunu ve şayet varsa çalışanımıza karşı olan delilleri, sarf ettiğimiz tüm çabalarımıza rağmen tespit edemedik.. Üstelik, çalışma arkadaşımızın avukatına erişimine yeterli izin verilmemiştir.

“Özellikle rahatsızlık veren nokta ise, görünüşe göre bazı Türk yetkililer, yine sanığı ya da avukatını bilgilendirmeden, bazı gazetelere iddialarla ilgili bilgi sağlamışlardır. Söz konusu gazeteler, çalışanın, misyonumuzun resmi çalışanı sıfatıyla, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti üyeleri, polisi ya da savcılarıyla kanuni uygulama konularıyla ilgili görüştüğü iddialarını yinelemişlerdir.”

Aynı gün erken saatlerde Bass, Adalet bakanı Abdülhamit Gül’den randevu istemişti. Arcak Gül randevu vermemişti.

https://www.haberler.com/abd-buyukelcisi-bass-in-gorusme-talebine-ret-10112246-haberi/

Açıklama Amerika'nın Ankara Büyükelçiliği'nden resmi Twitter hesabı aracılığıyla İngilizce ve Türkçe dillerinde yazılı olarak paylaşıldı.

ABD’nin kararının ardından gece yarısına doğru da Türkiye ABD vatandaşlarının vize başvurularını askıya aldı. Türkiye’nin yanıt olarak yaptığı açıklama ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nin açıklamasıyla büyük oranda aynı ifadelerden oluşuyor.

Son zamanlarda yaşanan olaylar, ABD Hükümeti'ni [Türk Hükümeti'ni], Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin [ABD Hükümeti'nin] ABD [Türk] Misyonu'nun tesisleri ve personelinin güvenliğine ilişkin taahhütlerini yeniden değerlendirmek zorunda bırakmıştır. Söz konusu değerlendirme sürecinde, Büyükelçiliğimiz ve Konsolosluklarımıza gelen ziyaretçi sayısını en aza indirgemek amacıyla şu andan itibaren geçerli olmak üzere Türkiye'deki [ABD'deki] tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetleri askıya alınmıştır.

Özellikle indirmek kelimesi yerine iki açıklamada da indirgemek yazıldığı dikkat çekti.

TIKLAYIN - ABD, Türkiye'den Vize Başvurularını Süresiz Askıya Aldı

(HK)

 

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell