Eğitimciler İçin Bir Kitap: "Gençlerle Güvenli İlişkiler Üzerine Çalışmak”

  • 12 Ekim 2017 13:05
  • 240
  • 0 Yorum
Eğitimciler İçin Bir Kitap: "Gençlerle Güvenli İlişkiler Üzerine Çalışmak”

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, eğitimciler ve danışmanlar için “Gençlerle Güvenli İlişkiler Üzerine Çalışmak” başlıklı bir kitap yayınladı.

Lise çağındaki gençlerinin ve eğitimcilerin toplumsal cinsiyet, ayrımcılık, sanal zorbalık ve flört şiddeti konularında farkındalıklarının artırılmasına yönelik pilot bir çalışma olan “Ne Var Ne Yok?!” projesi kapsamında yayınlanan kitap, dernek ekibinden psikolog Nurgül Öztürk, Merve Karabulut ve cinsel sağlık eğitmeni-danışmanı Efsun Sertoğlu’nun katkılarıyla hazırlandı.

Öztürk, kitapla ilgili şöyle konuştu:

“Kitabı hazırlarken en önem verdiğimiz nokta; kitabın kapsayıcı ve güçlendirici bir dile sahip olmasıydı. Bu alanda çalışırken gençlerin ilişkilerine dair varsayımlarda bulunmak, neyin doğru-yanlış olduğunu dayatmak yerine iyi bir dinleyici olmak ve bu konuların konuşulabilir olduğunu öğrencilere hissettirmek gerekiyor.

Eğitimcilere, çalışmalara başlamadan önce onlar için hazırladığımız soruları kendilerine sormalarını tavsiye ediyoruz. Gençlerle çalışmaya başlamadan önce kendimizle çalışmamız bir koşul. Umarız bu kitap eğitimcilerin kendi yaklaşım ve önyargıları üzerine çalışmaları için de bir vesile olur.”

Kitapta neler var?

Kitabın ilk bölümünde proje süreci hakkında detaylı bilgiye, projeye katılan eğitimcilerin ve gençlerin konu hakkındaki paylaşımlarına ve proje kapsamında yürütülen araştırmanın sonuçlarına değiniliyor.

İkinci bölümde, kavramlar sözlüğü, şiddet türleri ve tanımları, şiddet döngüsünün işleyişi, flört şiddetini besleyen mitler, ilişkilerde güvenlik cetveli, güvensiz ilişkiler yaşayan gençlerde gözlemlenebilecek uyarı işaretleri gibi eğitimcilerin uygulama öncesi ihtiyaç duyabileceği genel bilgilere yer veriliyor.

Üçüncü bölümde gençlerle güvenli ilişkiler üzerine konuşmak için sunulan 10 öneriyi, grup çalışmalarında güvenli alan oluşturma yöntemlerini, kapsayıcı - güçlendirici dil ve yaklaşımın sağlanmasına yönelik adımları; yani uygulama öncesi önerilerini okumak mümkün.

Son bölümde ise hem proje süresince uygulanmış olan, hem de yararlı olabilecek farklı uygulama egzersizlerinin bir araya getirildiği detaylı uygulama örnekleri sunuluyor. Uygulamalar arasında toplumsal cinsiyet temelli şiddet, akran zorbalığı, dijital şiddet, kişisel sınırlar, onay kavramı, şiddetin farklı türleri, güvenli ilişkilerin özellikleri, flört şiddeti gibi konuların odakta olduğu egzersizler bulunuyor.

Tasarımını Büşra Erinkurt’un yaptığı, Hollanda Başkonsolosluğu’nun desteğiyle yayımlanan kitabın PDF versiyonuna erişmek için tıklayın. Kitabı basılı olarak edinmek için Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği’ne mail atabilirsiniz.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell