Berberoğlu’nun Tahliyesi İçin 3 Ayrı Mahkemeye Başvuru

  • 12 Ekim 2017 09:35
  • 127
  • 0 Yorum
Berberoğlu’nun Tahliyesi İçin 3 Ayrı Mahkemeye Başvuru

CHP'li vekil Enis Berberoğlu’nun tahliyesi için üç mahkemeye başvuru yapıldı.

MİT TIR’ları davasında “casusluk” suçundan verilen 25 yıl hapis cezası istinaf mahkemesi tarafından bozulan, ancak tutukluluğu devam eden CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun avukatı Murat Ergün, Anayasa Mahkemesi, İstinaf Mahkemesi ve 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne ayrı ayrı başvurarak tahliye talebinde bulundu.

Cumhuriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre, Berberoğlu’nun yargılandığı 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne verilen dilekçede, Berberoğlu’na verilen mahkûmiyet kararının İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından bozulduğu anımsatıldı.

TIKLAYIN - Tutuklu CHP Milletvekili Enis Berberoğlu Yeniden Yargılanacak

Dilekçede, “Özellikle, bozma kararında yer alan Anayasa Mahkemesi ve AİHM kararlarına yapılan atıf casusluk olgusunun tartışılması ve Aydınlık gazetesindeki önceki tarihli yayının hukuki değerlendirmesi, sayın mahkemenize yaptığımız savunmalarımızda değindiğimiz gerekçelerle birebir örtüşmektedir” denilerek özetle şu ifadelere yer verildi:

“Kaçma şüphesinden bahsedilemez”

* Artık ortada bir ceza mahkûmiyeti bulunmamaktadır. Müvekkilim verilen cezanın ağırlığından bahisle kaçma şüphesi sebebiyle tutuklanmıştır.

* Ortada ne karar, ne de şüphe vardır. Tam tersine usul ve yasaya hukuka aykırı olduğu ortaya çıkan bir karara dayalı tutuklama tüm çıplaklığıyla ortadadır.

* Müebbet hapis cezasıyla yargılandığı halde değil kaçmak, kaçmaya dair en ufak bir emare sergilemeyen, her duruşmaya mahkeme heyetinden önce gelen, karar duruşmasında verilen öğle arasında adliye çevresinden ayrılmayıp derhal salona dönen sanığın kaçma şüphesinden bahsedilemez.

“Beraat etme ihtimali çok yüksek”

* Berberoğlu’nun ileride beraat etme olasılığı çok yüksektir.

* Yeniden başlayacak bir yargılamada sanığın tutukluluğunun devam etmesi hukuki ve adil değildir.

“Tahliye gerekli, acil ve kaçınılmaz”

* Bu aşamada tutukluluk hali, milli iradenin tecellisi önünde çok açık bir engel oluşturmaktadır.

* Sayın mahkemenizin yetki ve sorumluluğunda bulunan bir hak ihlaline müdahale ederek müvekkilimin özgürlüğüne kavuşması için gerekli kararı vakit kaybetmeksizin alması kanaatimizce son derece gerekli, acil ve kaçınılmazdır.

* Ortaya çıkan durum, müvekkilimin cezaevinde kaldığı her bir günü hukuka aykırı kılmaktadır. (EKN)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell