Basının "Tık Yemi" Başlıklarını Eleştirdi, İletişim Ödülü Aldı

  • 11 Ekim 2017 16:02
  • 113
  • 0 Yorum
Basının "Tık Yemi" Başlıklarını Eleştirdi, İletişim Ödülü Aldı

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İletişim Fakültesi Yeni Medya ve Gazetecilik programı öğrencisi Hasan Doğan, TRT’den Geleceğin İletişimcileri Yarışması'nda birincilik ödülü kazandı.
 
Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İletişim Fakültesi Yeni Medya ve Gazetecilik Bölümü öğrencilerinden Hasan Doğan TRT’de düzenlenen Geleceğin iletişimcileri yarışmasında birinci oldu. HasanDoğan bianet’in iletişim fakültesi öğrencilerine verdi Okuldan Haber Odası’na (OHO) 2017 katılımcılarından.

TRT’nin nitelikli medya çalışanı yetiştirilmesine katkı sağlamak amacıyla üniversitelerin iletişim fakültelerinde öğrenim gören lisans öğrencileri arasında düzenlediği Geleceğin İletişimcileri Yarışması'nın ödül töreni Bahçelievler Arı Stüdyosunda dün yapıldı.

35 üniversiteden 351 öğrenci katıldı

Radyo Yayıncılığı, Televizyon Yayıncılığı, Sesli Görüntülü Haber Yayıncılığı ve Yeni Medya Yayıncılığı ana kategorilerinde düzenlenen yarışmaya bu yıl 35 üniversiteden 351 öğrenci 211 eserle katıldı.

Yarışma, Türkiye'nin yanı sıra Balkanlar, Orta Asya ülkeleri ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki (KKTC) üniversitelerde iletişim alanında eğitim gören öğrencilere yönelik düzenlendi.

Hasan Doğan “Sosyal Medya Projesi alanında yarışmaya katıldı Dedebiyat adlı çalışmasıyla birincilik ödülü aldı.

“Dedebiyat” çalışması özellikle online habercilikte ve yazılı ve görsel medyannın sosyal medya duyurularında yaptığı “clickbank”i yani “tık yemi”ni eleştirdi. Bir farkındalık çalışması olan Dedebiyat adlı haber sitesinde “Türk köyüne giren Yunan askerleri öyle bir şeyle karşılaştı ki!”, “Berber yazısını beğenmediği ünlü yazarı öldürdü”, “Sevdiği adamı 20 yıl bekledi bakın neyle karşılaştı” gibi spekülatif, kaygılandırıcı başlıklar kullanarak okura edebiyat eserlerinden derlediği içerikleri haber olarak veriliyor.

Ödülünü barışa adadı

Ödül töreninde kısa bir konuşma yapan Hasan Doğan, aldığı ödülü barışa adadı; bir gazetecilik öğrencisi olarak “barış haberleri” yapmak istediğini söyledi.

Ödül alan öğrenciler

Törende, Sesli Görüntülü Habercilik ana kategorisinde, Radyo Haberi dalında Selçuk Üniversitesinden Muhammet İncekaya Gündem eseriyle, Televizyon Haberi dalında Erciyes Üniversitesinden Didem Şekerlisoy, Nurcan Özal ve Rıdvan Akgün, Çocuk İşçiler eseriyle birinci seçildi.

Televizyon Haber Programı dalında Erciyes Üniversitesinden Seray Samur, Gökhan Alkan ve Bilhan Avşar Neler Neler eseriyle, Haber Fotoğrafı dalında ise Akdeniz Üniversitesinden Coşkun Kan Ata Sporu Kökbörü fotoğrafıyla birinci oldu.

Radyo Yayıncılığı ana kategorisinde, Eğitim Kültür Programı dalında Mersin Üniversitesinden Hakan Yılmaz ve Ahmet Uysal, Köyde Kadın Olmak ile Belgesel Programlar dalında Selçuk Üniversitesinden Merve Çınar Futbol Çölünde Bir Vaha Aykut Kocaman eseriyle birinciliğe layık görüldü.

Drama Programı dalında Selçuk Üniversitesinden Simay Yaykır Kara Tehlike eseriyle birinciliğe hak kazandı. Müzik Programı dalında ise Erciyes Üniversitesinden Tuğçe Tunca Taş Plak eseriyle birinci seçildi.

Televizyon Yayıncılığı ana kategorisinde, Kısa Film alanında Yaşar Üniversitesinden Zeynep Südinç Çember eseriyle birinci, Belgesel Film alanında da Selçuk Üniversitesinden Batuhan Fındıklıoğlu Sevmek Lazım eseriyle birinci, Müzik Videosunda ise Akdeniz Üniversitesinden Osman Işık ve Gökhan Cengiz Aşkın Hali Toz Duman eseriyle birinci seçildi. Aynı kategoride Televizyon Programı alanında Selçuk Üniversitesinden Muhammet Raşit Navgasın Ağıtlarla Sille eseriyle birinci oldu.

Yeni Medya Yayıncılığı ana kategorisinde ise Blog alanında Necmettin Erbakan Üniversitesinden Mücahit Karcı Aşk-ı Konya adlı esriyle birinciliği elde etti. Aynı kategoride İnternet Sitesi alanında Üsküdar Üniversitesinden Zehra Rumeysa Fidan, Elyesa Karatepe ve Anıl Emül Göç eden Hayatlar eseriyle, Sosyal Medya Projesi alanında ise Doğu Akdeniz Üniversitesinden Hasan Doğan Dedebiyat adlı eseriyle birinci seçildi.

Yarışmada, Sesli Görüntülü Habercilik ana kategorisinde, Televizyon Spor Haberi dalıyla Yeni Medya Yayıncılığı ana kategorisinde İnternet Haber Sitesi dalında yeterli katılım olmadığı için ödül verilemedi. (HK)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell