Psikiyatrist ve Psikologlardan Haber Programlarına “Etik” Hatırlatması

  • 02 Eylül 2017 06:50
  • 589
  • 0 Yorum
Psikiyatrist ve Psikologlardan Haber Programlarına “Etik” Hatırlatması

Türkiye Psikiyatri Derneği ve Türk Psikologlar Derneği, cinayet haberleri ve televizyon programlarıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, son dönemde kamuoyunu meşgul eden bazı haber ve programlarla, “toplum ruh sağlığının hiçe sayıldığı, mesleki sınırların göz ardı edildiği ve etik ihlallere sebebiyet verebilecek davranışlarda bulunulduğu” ifade edildi.

Özellikle, suçla ilgili davranışlarla ruhsal hastalıklar arasında doğrudan bir bağlantı olmadığının altı çizildi.

“Suçla hastalıklar arasında doğrudan bağlantı yoktur”

İki derneğin ortak açıklaması şöyle:

“Bir ruh sağlığı çalışanı kendisinin değerlendirmediği, değerlendirme konusunda gerekli bilimsel araçları kullanmadığı kişilerle ilgili olarak hiçbir kitle iletişim aracında tanı ve yorumda bulunamaz.

“Bir ruh sağlığı çalışanı, danışanı ile ilgili bilimsel temellere dayanan bilgiyi kişinin onayı olsa bile magazin malzemesi haline getirerek televizyon ekranlarından paylaşamaz.

“Suçla ilgili davranışlarla ruhsal hastalıklar arasında doğrudan bir bağlantı yoktur. Böyle bir bağlantı varmış gibi konuşmak ruhsal hastalığı olan bireylerin ve ailelerinin damgalanması demektir.

“Kaldı ki ruh sağlığı çalışanları bazı hastalık ve/veya belirti kümesine yönelik adlandırmaların çeşitli şiddet olaylarıyla yan yana kullanılmasından kaçınır, yan yana kullanılmaması için mücadele eder.

“‘Suç analisti’ gibi etiketlerle televizyon ekranlarına çıkan kişilerin, bireylerin ruh sağlığına yönelik yaptığı yorumlar kabul edilemez.

“Ruh sağlığı ancak alanında uzman kişilerin etik sınırlar içerisinde yorum yapabileceği bir alandır. Etik sınırları korumak hem ‘uzmanların’ hem de bu kişileri televizyon programlarına davet eden kişilerin sorumluluğundadır.” (AS)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell